Fahrettin Altay Hayatı

Fahrettin Altay Hayatı

Kurtuluş Savaşı komutanlarından olan Fahrettin Altay, Başkomutanlık Meydan Savaşında izmire giren ilk Türk komutandır Fahrettin Altay 1880 yılında Arnavutlukun işkodra kentinde doğdu. 1900 yılında Harp Okulunu, 1902 yılında da Harp Akademisini bitirdikten sonra ilk görev yeri olan Dersime, VI. Orduda aşiret süvari alayının azaltılması için gönderildi ve burada 8 yıl görev yaptı. 1910 yılında Harbiye I. Şube müdürlüğüne atandı. Ardından Büyükçekmecede Donanma Komutanlığında bir süre görev yaptı

Balkan Savaşı sırasında Bulgar ordusunun Edirneye kadar ilerlemesi üzerine 1913 de Çatalca Aşiret Süvari Tugayının başına geçerek Bulgar saldırılarını önledi. 1914 yılında yarbaylığa yükseldi ve önce IV. Kolordu Kurmayı daha sonra da ikinci defa Erkan-ı Harbeye Şube müdürlüğü yaptı. 1915 yılında albaylığa terfi etti.

V.Ordunun emrinde çalışan Altay, 1917 de Vehip Paşa ile birlikte Almanyaya giden heyette yer aldı. Aynı yıl 26. Tümen komutanlığı, 1918 de 15. Kolordu Komutan vekilliğine ve gene aynı yıl tekrar 12. Ordu komutanlığına atandı. I. Dünya Savaşı bittiğinde III. Kolordu Komutanı olan Fahrettin Altay, Kurtuluş Savaşı süresince 12. Kolordu Kumandanı olarak 1920 de Delibaş isyanının bastırılmasında, Sakarya Meydan Muharebesinde, I. ve II. inönü Savaşlarında görev aldı.

1921 yılında Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarı ile tümgeneralliğe yükseldikten sonra sorumluluğu genişletilerek Kolordu Komutanı yetkisiyle Süvari Grup Komutanğına getirildi.

1920 yılında açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinde Mersin Milletvekili olarak adı geçse de çatışmaların içinde bulunduğundan görevini yerine getiremiyordu. Kurtuluş Savaşının son yılındaki çarpışmalarda Afyon, Alaşehir, Uşak, Altıntaş çevresindeki çarpışmalarda Altayın süvarileri büyük hizmet gördü. Kaçış halinde yunan ordusunu kovalayarak izmire giren ilk süvari birlikleri de Altayın komutasındaydı. Bu başarılarının sonucu olarak Altay o yıl korgeneralliğe yükseltildi. Süvari kolordu komutanlığının yanı sıra bir ara I. Ordu komutan vekilliği de yaptı.

1923 yılında yapılan seçimlerde tekrar milletvekili seçildi. Ancak askerlik ve milletvekilliğinin beraber yürümemesi üzerine Mustafa Kemal Atatürkün tavsiyesi üzerine meclisten ayrıldı.

1944 yılında I. Kolordu Komutanı olan Fahrettin Altay, aynı yıl iran ve afganistan arasındaki sınır anlaşmazlığı konusunda hazırladığı rapor ile hakemlik yaptı. Ertesi yıl Yüksek Askeri Şura üyeliği yaptığı sırada yaş haddinden dolayı emekli oldu.

izmirdeki Altay Spor Kulübünü ziyareti sırasında Mustafa Kemal atatürk ile birlikte ingiltere-Altay maçını izlemişlerdi. Soyadı kanunun çıktığı dönem iranda olması sebebiyle Atatürk kendisine bu anıya istinaden Altay soyadını vermişti.

Askerlik yaşamı sona erdikten sonra tekrar siyasete giren Altay, 1946-1950 yılları arasında Burdur Milletvekilliği yaptı. Demokrat Partinin kuruluşunda önemli rol oynadı ve 1950 li yıllardan sonra siyasetten çekilerek istanbula yerleşti. 26 Ekim 1974 de istanbulda hayatını kaybetti. Ankaradaki Devlet Mezarlığına defnedildi

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …