Emre Kongar Hayatı

Emre Kongar Hayatı? Emre Kongar Kimdir?

Emre Kongar Hayatı? Reşit Emre Kongar, 1941 doğumlu toplumbilimci, yazar. Kongar, uzun yıllar akademisyenlik yapmış, profesörlük ünvanına sahip değerli bir toplumbilimcidir. Birçok kitap yazmıştır, şu anda televizyonda bir tartışma programı sunmaktadır.

Emre Kongar Hayatı

Emre Kongar 13 Ekim 1941 de istanbul Kanatlarımın Altındada doğdu. Annesi Mesude Kongar Zapyon Kız Lisesinde ve Şişli Terakki Lisesinde felsefe öğretmenliği yapmıştı, babası ihsan Kongar da Pertevniyal Lisesi ve Şişli Terakki Lisesinin felsefe öğretmenlerindendi. Kongar, 1959 da Şişli Terakki Lisesinden mezun olduktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesinin Maliye ve iktisat Bölümüne girdi. Buradan 1963 te mezun oldu. Başarılı bir öğrenci olan Kongar, 1964 yılında Birleşmiş Milletlerden kazandığı burs ile Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksekokuluna kaydoldu. 1966 da okulu bitirdi ve master derecesine sahip oldu.

Kongar’ın Eğitim Hayatı

Öğrenim hayatını Amerikada tamamladıktan sonra Türkiyeye dönen Kongar, Hacettepe Üniversitesine akademisyen olarak girdi. Bir yandan da Nüfus Etüdleri Enstitüsünde çalıştı. Üniversitede Sosyal Çalışma Yüksekokulunu kurdu. Akademik anlamda yükselmeye devam etmek isteyen Kongar, izmirde Kentsel Aile konulu doktora tezini verdi ve doktor ünvanını aldı.

Kongar’ın Akademik Hayatı

Akademik hayata 1972 yılında askerlik yapmak için ara veren Kongar, 1974 te Hacettepe Üniversitesine geri döndü. 1976 da Toplumsal Değişme Kuramları tezi ile doçentlik ünvanını aldı. Aynı yıl Turizm ve Tanıtma Bakanlığında başladığı danışmanlık görevini 1979 a kadar sürdürdü. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığında da danışmanlık yaptı, Gençlik ve Spor Bakanlığı için bir proje hazırladı. Kültür Bakanlığında da Kültür Yüksek Kurulu üyesiydi.

1981 de, Atatürk ve Devrim Kuramları tezi ile profesörlük ünvanını alan Kongar, 1983 yılında üniversiteden, askeri rejimin etkilerini protesto etmek amacıyla istifa etti. Bu sırada Hürriyet Gazetesinde danışmanlık yapmaya başladı. Ayrıca Amerikada yayınlanan International Journal of Sociology of Family ve American Journal of Political and Military Sociology adlı dergilerin kurullarında da danışmanlık yaptı.

1987 de kamar adlı kamuoyu araştırma şirketini kurdu ve 1991 de buradaki görevinden ayrıldı. 1992 – 1995 yılları arasında Kültür Bakanlığında Müsteşar olarak görev yaptı. 1992 yılıda kısa bir sure tüseste genel sekreter olarak çalıştı.

1996 da akademisyen olarak geri döndüğü Hacettepe Üniveritesinden Yıldız Teknik Üniversitesine atandı ve buradaki görevine 1997 de başladı. Aynı yıl istanbul Üniversitesinde de öğretim üyeliği yaptı. Çeşitli gazetelerin ödül jürilerinde bulundu.

Kongarın Aldığı Ödüller Şöyleydi

1977 de Türkiyenin Toplumsal Yapısı kitabıyla Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü, 1979da Toplumsal Değişme Kuramları ve Türkiye Gerçeği kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Sosyal Bilim Ödülü, 15 Ocak 1996 da Federal Almanya Devleti tarafından Üstün Hizmet Madalyası Büyük Liyakat Haçı, 1 Şubat 1996 da italya Devleti Commandatore Madalyası, 15 Şubat 1996 da Polonya Devleti Commandor Nişanı, 1998 de 21. Yüzyılda Türkiye kitabıyla Aydın Doğan Sosyal ve Beşeri Bilimler Ödülü, aynı yıl Nokta Dergisinin Doruktakiler Ödülü ve istanbul Üniversitesi Yılın iletişimcisi Ödülü, 2001 de Kızlarıma Mektuplar kitabıyla Marmara Üniversitesi En Beğenilen Kitap Ödülü, 2003 te Yıldız Teknik Üniversitesi ve istanbul Üniversitesinin En Beğenilen Yazar Ödüllerine layık görüldü.

Kongar, yazarlık yönüyle de öne çıkmış, onlarca kitap yazmıştır. En son 2006 tarihli Tarihimizle Yüzleşmek adlı kitabını çıkarmış, geniş kitleler tarafından büyük ilgi görmüştür. Şu anda bir televizyon kanalında Mehmet Barlasla birlikte Yorum Farkı adlı tartışma programını sunmaktadır. Evli ve üç çocukludur.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …