Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesi genellikle iki ila üç ay sürer ve daha sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Birçok kadında saçlar
hamilelik öncesi durumuna geri döner. Doğum sonrası saç dökülmesi için önemli notlarımız ;

Doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir.
Saç derisinde normal olarak yaklaşık 100 bin saç teli büyür ve her gün genellikle 50 ila 200 saç teli dökülür. Hamilelik sırasında hormon düzeylerindeki artış saçların normalden daha fazla büyümesine yol açar.
Doğum, yaptıktan sonra hormon düzeyleri normale döner ve iki üç ay sonra, üç ila altı ay boyunca aşırı saç dökülmesi olur.
Saçların büyümesi, dökülmeye başladıktan sonra üç ila altı ay arasında normale dönecektir.
Doğum sonrası saç, dökülmesi her hamilelikte olabilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi nedir
Birçok kadın hamileliğin ardından saçlarının döküldüğünü fark edecektir. Hamilelik sırasında artan hormonlar deride ve vücudun birçok yerinde değişikliklere yol açmaktadır. Artan hormonlar, saçın, yaşam döngüsünde büyüme aşamasına girmesini sağlarlar. Birçok kadın hamileliği sırasında saçlarının gürleştiğini
fark edecektir. Bebeğin doğumundan sonra, saç tellerinin çoğu büyümez ve iki ya da üç ay sürecek olan bir dinlenme aşamasına girer.

Saçın yaşam döngüsü yeniden başladığında saçlar büyüme aşamasına girecek ve eski saçlar hemen dökülecektir. Dökülen saç miktarı, bazılarında az, bazılarında çok olmak üzere kadından kadına farklılık göstermektedir. Eğer, kadında bu konuda kalıtsal bir yatkınlık varsa, doğumdan sonra saçları çok daha fazla dökülebilir.

Nasıl tedavi edilir
Doğum sonrası saç dökülmesi için herhangi bir tedavi uygulanması gerekmez. Bu hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle saçın yaşam döngüsünde oluşan geçici bir durumdur.

Saçları aşırı fırçalama kolaylıkla dökülmesini sağlayacak ve normalde iki ya da üç ay sürebilen dökülme sürecini hızlandıracaktır. Bu durum saçlara hiç bir şekilde zarar vermez. Vitamin almanın ya da baş derisini özel ilaçlarla ovmanın hiç bir yararı olmayacaktır. Bazı kadınlarda her hamileliğin ardından saç dökülmesi görülür.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …