Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri?

Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri? Batıdan doğuya doğru gittikçe genişleyen Türkiyenin doğusunda ve ülke topraklarının %21ini kaplayan en geniş bölgesidir. Doğu Anadolu Bölgesinde dağlar 3 sıra halinde uzanır. Doğu Anadolunun güneyinde Güneydoğu Toroslar ile Buzul Dağları ortasında Mercan, Karasu, Munzur ve Palandöken dağları, Kuzeyde ise Çimen, Kop, Allahüekber ve Yalnızçam dağları uzanır.Ağrı, Tendürek, Süphan ve Nemrut dağları ise volkanik bir yapıya sahiptir

Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri?

Elbistan Malatya Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Erzincan, Tercan, Kağızman, Pasinler ve ığdır ovaları bölgedeki önemli tarım alanlarıdır.

Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey-doğusunda, kalın lav örtüsüyle kaplı olan Erzurum, Kars ve Ardahan Platoları yer alır.

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiyenin en geniş akarsu havzalarına sahip bölgelerinden biridir. Fırat, Dicle, Aras ve Kura nehirleri bölgenin önemli akarsularıdır. Bu akarsuların yatak eğimleri fazla olduğu için enerji potansiyelleri de oldukca fazladır.

Van, Erçek, Hazar, Çıldır ve Nazik Gölleri Doğu Anadolu Bölgesinin, en önemli gölleridir. Türkiyenin en büyük gölü olan Van Gölü bu bölgededir. Sularını dışarıya akıtamadığı için kapalı havza konumundadır.

Doğu Anadolu Bölgesinin denizde uzak ve ortalama yükseltinin fazla olması sebebiyle bölgede karasal iklim etkilidir.Bölgenin Elazığ, Malatya ve ığdır, gibi alçak ovalarında ise ılıman iklim koşulları hakimdir.

Bölgenin bitki örtüsü bozkırdır. Ormanlar daha çok yüksek yerlerde bulunur.Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey doğusunda yani Erzurum- Kars, yöresinde Sürekli yeşil kalan uzun boylu otların bulunduğu alpin çayırları vardır.

Türkiyede Nüfus Yoğunluğunun En Az Olduğu Bölgedir

Bölgede nüfusun en az olduğu yerler Hakkari, Bingöl ve Tuncelidir. Elazığ ve Malatya gibi illerde nüfus yoğunluğu daha fazladır.

Doğu Anadolu Bölgesinde, ekili-dikili alanlar azdır. Özellikle Malatya, Elazığ ve Elbistan ovalarında buğday, arpa, şeker pancarı, tütün ve pamuk yetiştirilir.Halkın geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelir. Erzurum ve Kars yöresinde yaz yağışlarının görülmesi ve alpin çayırı olmasından dolayı büyükbaş hayvancılık gelişmiş durumdadır.

Bölge yer altı kaynakları bakımından oldukca zengindir. Demir, krom, bakır, linyit, oltu taşı, çinko ve kaya tuzu önemli yer altı kaynaklarıdır.

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiyenin en büyük yüzölçüme, en fazla yükseltiye ve en engebeli yapıya sahip olan bölgesidir.Cilo ve Ağrı dağlarında Türkiyenin en büyük buzulları bulunur.Türkiyenin en yüksek dağı Ağrı ve en büyük gölü Van Gölü buradadır.

Hayvancılık tarımın önündedir ve en fazla büyükbaş hayvan bu bölgede yetiştirilir Maden ve hidroelektrik potansiyeli bakımından Türkiyede 1. sıradadır.Nüfus yoğunluğu en az olan bölgedir.En uzun kışlar ve en kısa yazlar bu bölgede yaşanır.Suyu en bol olan akarsular Fırat ve Dicle bu bölgededir.En düşük sıcaklıklar burada ölçülmüştür. En fazla yıllık sıcaklık fark,ı en fazla kar yağışı ve en fazla don olayı bu bölgede görülür Ağrı Bingöl Bitlis Elazığ Erzincan Erzurum Hakkari Kars Malatya Muş Tunceli Van Ardahan Iğdır

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …