Diabet ve Göz

Diabet ve Göz

Şeker hastalığı gözün her katmanını direkt olarak veya genel rahatsızlığa bağlı olarak etkileyebilir. Problemler şeker hastalığının kaç yıldır var olduğuna ve şeker kontrolünün kötü olmasına (özellikle ilk yıllarda) bağlı olarak artar.

Temel olarak şekere bağlı problemleri
Katarakt
Göz tansyonu (glokom)
Retina toplar-atar damar tıkanıklığı
Göz siniri damar tıkanıklığı (iskemik optik nöropati)
Diabetik Retinopati
Oynak şekerde oynak göz numaraları değişimi
olarak sınıflandırabiliriz.

Katarakt
Katarkt gelişen nüfusun içindeki şeker oranı olmayanlara göre daha fazladır. Bu genetik ve uzun süre metabolik denge bozukluğuna bağlanır. Bunun dışında ender olarak ve geri dönebilen bir tür katarakt ani şeker yükselmelerine bağlı olabilir.

Glokom
Aynen kataraktta görüldüğü gibi genel nufus içinde glokom şeker bağlantısı vardır.bunudan ayrı olarak,diabetik retina damar problemlerine bağlı neovasküler (yeni damar oluşumlu) glokom denilen bir tür vardır.tedavisi farklıdır.

Yine genel durum dengesizliklerine bağlı (kalp,yüksek yağ oranları,hipertansyon, şah damar tıkanıklıkları gibi damar sertliği) göz içi toplar veya atar damar tıkanıklıkları gelişebilir.

Göz siniri damar tıkanıklıkları
Daha çok yapısal olarak göz siniri küçük çapta olan ve ani genel tansyon düşüşü yaşayan damar sertliği ve hipertansyonlularsa görülen bu rahatsızlık da şekerli nüfusta oransal olarak daha sık görülür.Değişik derecelerde görme kaybına neden olur.

Diabetik Retinopati
Direkt olarak şekere bağlı kılcal damar rahatsızlığıdır.

Ayrıca kontrol et

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini …