Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt temizliği cilt tiplerine göre değişiklik gösterir. Cildinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini ufak bir test ile öğrenmeniz mümkün.

Pratik cilt testi
Yüzünüzü temizleyin ama kremlemeyin. Bir saat sonra bir kağıt mendili kısa bir süre yüzünüze bastırın ve çekin. Yüzünüzü aşağıdaki öneriler doğrultusunda dikkatli bir biçimde inceleyin.

Normal cilt
Kağıt mendilin üzerine hiçbir yağ tabakası göze çarpmıyor. Yüzünüzde sivilce ve pürüzsüzlük de göze çarpmıyor.

Karma cilt
Alın, burun ve çenenize denk gelen bölgede mendilde yağlı bir görüntü göze çarpıyor. Üsteilk yanaklarınız tuhaf bir şekilde gerilme hissediyorsunuz.

Yağlı cilt
Mendinizin genelinde ara ara yağ lekeleri var. Yanaklarınız, alın ve çeneniz parlıyor. Gözenekleriniz çok büyük ve cildinizde sivilceler göze çarpıyor.

Kuru cilt
Bu kez mendilin üzerinde yağ yerine pup pul dökülmüş deri var. Cildiniz her an gergin ve nemlendirme ihtiyacı duyuyor.

Cilt tipine göre temizlik

Normal cilt
Bu cilt temizlendikten sonra kendi kendini yeniler. Bu yüzden hafif duş jelleri idealdir. Temizleme duş jelini avucunuzun içinde biraz suyla köpürtün. Sonra parmak uçlarınızla, küçük bir makyaj süngeriyle veya yumuşak bir yüz fırçasıyla dairesel hareketler.

Karma cilt
Bu cilt için en iyisi sabah ve akşam yüzü günlük kullanıma uygun peeling ürünleriyle yıkamak. Ardından yüzünüzü iyice suyla yıkayın. Diğer bir öneri bir kaba koyacağınız ılık suyu (40 derece gibi) ellerinizle 20 kez yüzünüze sürün. Sonrasında 10 kez daha az sıcak suyla yıkayın. Böylecxe kolajen üretimini tetikleyerek yüzünüzdeki kılcal damarları harekete geçirirsiniz.

Yağlı cilt
Yağlı ciltler özellikle yaz aylarında daha da yağlı olurlar. Açılan gözenekler ve parlak görünüm sıcak ve güneşin harekete geçirdiği ter bezleriyle daha da artar. Buna karşı koymaya çalışmak bile bu görünümü artırmaktan başka bir işe yaramaz. Kış aylarında durum biraz daha tolere edilebilir duruma gelir ama yine de yapılması gerekenler vardır. Köpük temizleyiciler bu yağlı görünümü matlaştırır ve üst tabakayı yağlardan temizler.

Kuru cilt
Aşırı sıcak, soğuk, çevre kirliliği, stres ve yanlış bakım bu ciltleri bozabilir. Cilt göz göz olur nemini kaybeder. Cildin temizlenmesi için en doğrusu krem ya da süt tarzında üründür. Temizlik sonrası cilt yüzeyindeki atıkları nemli ıslak bir mendille alabilirsiniz. Kuru ciltlere sadece geceleri temizleme ürünüyle işlem yapmalısınız. Sabah için bir miktar cilt toniği kullanabilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …