Buharlı Geminin Mucidi Kim

Buharlı Geminin Mucidi Kim? Buharlı Gemiyi Kim Buldu?

Buharlı Geminin Mucidi Kim? Robert Fulton daha küçük yaştayken, Philadelphia Filadelfiyada bir kuyumcunun yanında çalışmağa başladı. Büyük bilgin, gazeteci,diplomat ve mucit Benjamin Franklinle tanışması da kısa bir süre sonra bu şehirde oldu.

Buharlı Geminin Mucidi Kim?

Birleşik Amerikadaki Pennsylvania Pensilvanya eyaletinde bulunan Little Britain şehrinin adı, sonradan Fulton olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin sebebi, 1765 yılında burada doğmuş olan Robert Fulton adındaki bir muciti onurlandırmaktı.

Robert Fulton boş zamanlarında resim çalışmaları yapıyordu. Yaptığı tablolara müşteri bulmakta güçlük çekmiyordu. Böylece eline geçen parayla bir ingiltere yolculuğu yaptı.Yola çıkmadan önce,kazandığı paranın bir kısmıyla dul annesine de bir çiftlik satın almıştı.

Buharlı Gemi Nasıl icat Edildi?

Buharlı gemiler, hareket enerjisini su buhar ı gücünden alan deniz taşıtlarıdır. Bu gemilere ayrıca ‘istimbot’ da denir. Buharlı gemi , bir ressam olan Robert Fulton tarafından icat edildiğide tarihler 1803 yılını gösteriyordu.

Meraklı bir mucit olan Robert Fulton, İngiltere’deyken mermer kesme ve cilalama makinesi, keten eğirme makinesi, halat örme makinesi gibi pek çok buluşun patentini aldı. Kısacası o, yeni şeyler üretmeye bayılıyordu. Bu icatları ile doğru orantılı olarak Buharlı gemiyi de buldu.

Fulton, Londrada kaldığı birkaç yıl boyunca bol bol resim yaptı ve kanal gemiciliğiyle, kanallarda gemilerin seferiyle ilgili Denemeler üzerine eğildi.

Sonra Parise geçti. Burada ilkin Denizaltı gemisi konusunda çalışmalarla oyalandı. Fakat bu konudaki çalışmaları başarıyla sonuçlanmadı. Ardından, torpiller konusuyla ilgilendi. ingiltere Hükümeti, onunla bir anlaşma yaptı.Torpiller konusundaki çalışmalarım sürdürmesi için yardımcı oldu. Çok geçmeden, Fulton 200 tonluk bir gemiyi batıran torpilin yapımını başardı.

Bu başarısı sonucunda eline geçen bir miktar parayla tekrar Amerikaya döndü Artık en büyük buluşunu gerçekleştirecekti.Buharlı gemiyle ilgili çalışmalarım giderek yoğunlaştırdı ve 1807 yılında yapımını gerçekleştirdiği Clermont adındaki gemi.Hudsondan Albanye 32 Saatte ulaşmak suretiyle herkesi şaşırttı.

Büyük başarısı Fultonun adını ve ününü yaygınlaştırmıştı. Çok geçmeden, yelkenli gemilerin yerini buharlı gemiler almaya başladı. Fulton, ölümünden önce Birleşik Amerika için 44 toplu bir savaş gemisinin yapımında baş rolü oynadı.Bütün bu başarılarına rağmen, Nautilus adını verdiği denizaltı gemisiyle ilgili tasarılarını gerçekleştirebilmek için var gücüyle çalışmaktan da geri kalmıyordu.

Robert Fultonun ölümü,bütün Amerika için ulusal bir yas oldu. Doğduğu şehre onun adı verildi ve New Yorkta Manhattanda Hudson Nehri kıyısında, Fultonun anısına bir anıt dikildi.

Ayrıca kontrol et

Buharlı Makine Nedir

Buharlı Makine Nedir? Buharlı Makine Ne Demek?

Buharlı Makine Nedir? Boulton ve Watt Şirketi 1786 da çift etkili makineyi piyasaya sürdü. Elli …