Boş Gebelik Nedir

Boş Gebelik Nedir

Halk arasında su gebeliği olarak da adlandırılan bu durumda gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşurken bu yapıların içinde bir bebek bulunmaz. Tanısı ultrasonda embriyo ve kalp atımları görülmesi gereken haftalarda kesenin boş olarak izlenmesiyle konur.
Boş gebelik erken gebelikte konulan bir tanı olduğu için bazı özel durumlara dikkat etmek gerekir. Özellikle adet kanamaları düzensiz olan kişilerde yumurtlama beklenen tarihten daha sonra gerçekleşmiş olabileceğinden bu durum özellikle dikkate alınmalı.
Boş gebelikle çok erken dönemdeki normal bir gebeliği ayırdetmenin en önemli yolu kese içinde yolk kesesi adı verilen yapının izlenmesi.Yolk kesesi varlığı gebeliğin boş gebelik olmadığının en önemli belirtisi. Öte yandan kesenin ultrasondaki görüntüsü de bu iki durumun ayrımında yol gösterici olabilir. Teorik olarak son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta geçen durumlarda transvajinal ultrasonografi ile fetus görülebilmeli.

Bunun gerçekleşmediği durumlardaysa boş gebelik tanısı koymak için aceleci davranmak çok yanlış bir yaklaşım olur. Bu gibi bir durum varlığında en azından bir hafta beklenerek durumun gidişatı hakkında yeterli bilgi edinilmeli.

Erken gebelik kayıpları, yani düşüklerin neredeyse yarısından fazlasının sebebi boş gebeliklerdir.

Blighted ovumda(boş gebelik) annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen spermle birleşir ve döllenir. Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar ve rahim duvarına tutunur. Gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlar. Buraya kadar herşey normal gebelikle aynı. Normal olmayan ise bu kesenin içinde embriyo olmaması.

Boş gebelik belirtileri
Klinik olarak normal bir erken gebelikten hiçbir fark yok. Tüm belirtiler aynı. Ne bir kanama ne de kramplar bulunur. Zaman geçtikçe hafif kahverengi akıntı görülebilir. Ancak bu da ayırıcı bir bulgu değil. Kişi ultrason kontrolünde gebelik kesesinin içinde embriyonun ve kalp atımlarının olmadığı anlaşılana kadar boş gebelik olduğunu fark edemez.

Boş gebelik nedenleri
Boş gebelik kromozomal problemlerden kaynaklanan bir durum. Bu olayın kalıtsal olduğu anlamına gelmez. Sadece o gebeliği meydana getiren sperm ve yumurtalarda kalite düşüklüğü ya da anomali söz konusudur. Geçmişte düşük yapan kadınların çoğu boş gebelikten haberdar bile değillerdi. Oysa günümüzde uterus içinde neler olup bittiğini çok güzel gösteren ultrason cihazları ve tecrübeli hekimler sayesinde bu tür hastalıkları tespit edip düşük gibi tehlike yaratabilecek durumlara karşı önlem almak mümkün.

Blighted ovum tekrarlama eğiliminde olan bir anomali değil. Kromozomal bozukluk olmasına karşın anne ya da babada genetik bir problem yoksa kalıtsal özellik göstermez. Tamamen normal bir düşük olarak sınıflandırılmalı. Özellikle ilk gebeliği boş gebelik veya düşükle sonuçlanan anne baba adayları haklı olarak endişe duyarlar. Oysa bir neden aramak için arka arkaya 2 ya da 3 düşük olması gerekli.
Boş gebelik tedavisi
Blighted ovumun tedavisi gebeliğin kürtajla sonlandırılmasıdır. Bunun dışında herhangi bir tedavi alternatifi yok. Kürtaj tanı konulduktan sonra mümkün olan en kısa zamanda yapılmalı.

Boş gebelik nedeniyle kürtaj olmak zorunda kalan anne adaylarında 1 – 2 hafta içinde yeniden yumurtlama olur ve 4 hafta sonunda adet görürler. Bu adet kanamasından sonraki siklusdan itibaren yeniden gebe kalınmasında hiçbir sakınca yok.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …