Bölgesel Yağlanmaya Son

Bölgesel Yağlanmaya Son

bölgesel zayıflamaHemen hemen her insan vücudunun bir bölgesini diğer bölgelerine oranla yağlı bulunur ve eritmek isteriz.Örneğin, kalça, karın, göbek ve leğen bölgesi dediğimiz bel bölgesi, basen gibi yağ bağlamaya meyilli çeşitli bölgelerdir.Peki bölgesel yağlanmayı nasıl engelleyebilir ve o yağları nasıl eritebiliriz. Buyrun cevabı.

Şişlik
Zayıflarken amaç sadece iyi görünmek değil aynı zamanda bu bölgelerimizle bağlantılı olabilecek hastalıkları da engellemek olmalıdır. Şimdi bu toplanma genelde adet dönemi öncesinde vücudun ödem tutmasının bir sonucu olduğu konusunda birleşiyorlar. Ayak parmağınıza baskı şişlik olup olmadığım kontrol edebilirsiniz. Eğer geriliyorsa şişkinlik var yada hafif bir çöküntü oluyorsa sorun yoktur. Bazen şişmiş ayak bilekleri kalp hastalıklarının, böbrek yetersizliğinin yada kan pıhtılaşmasının bir işareti olabilir.

Kurtulun
Günde iki kere karahindiba çayı içerek vücudunuzda biriken ödemden rahatça kurtulabilirsiniz. Bir de şu egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz. Ayaktayken ayak parmaklarınızın ucuna yükselin ve birkaç saniye durun, sonra topuklarınızın üstüne inin ve sadece topuklarınızın üstünde birkaç saniye durun. Bunu günde 10-15 dakika yapmanız ayak bileğinizi kısa sürede rahatlatacaktır.

iç organlarımız
34-36 bedensiniz ve görünürde hiç fazla kilonuz yok. Ancak vücudunuzun içi, yani iç organlarınız yine de yağlı olabilir. Egzersiz yapmadığınız, çok yağlı yiyecekler tükettiğiniz ya da gereğinden fazla şeker aldığınız için unutmayın ki vücudumuz şekeri yağ olarak depolar iç organlarınızda yağ birikmesi olabilir ve bu da uzun vadede diyabet hastası olmanıza yol açabilir.

Kurtulun
Yemek yerken ya da bir şeyler atıştırırken çok yağlı, şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun ve bunlar yerine tercihinizi doymamış yağ içeren gıdalardan yana kullanın.

Kalça
Eğer sürekli masa başında olmanızı gerektiren monoton bir işiniz varsa, gün boyu bilgisayarınızın karşısında oturuyor ve yeterince hareket edemiyorsanız, vücudunuz yağları kalça bölgesinde depolamaya eğilimli olabilir.

Kurtulun
Öğle tatilinde kısa bir yürüyüşe çıkın, yakınlardaki mağazaların vitrinlerine bakmanız bile işe yarayabilir. Duşta özel fırçalarla, vücudunuzu ayak bileklerinizden başlayarak kalbinize doğru fırçalamayı deneyin. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandıracak, böylelikle bütün gün masa başında oturmanızın olumsuz etkilerini de azaltmış olacaksınız. Bu işlem vücudunuzdaki ölü derileri atıp, yeni hücre oluşumunu hızlandırdığından selülit oluşumunu da yavaşlatıyor.

Kollar
Düzgün bir vücuda sahip olsanız bile kollarınızın altında yağ hücreleri toplandıysa önlem almanız gerekebilir. Bu bölgelerde kilo toplanmasının sebebi çoğunlukla genetik olmakla beraber, bazen de o bölgeyi hiç çalıştırmamanız olabilir. Yapılan dengesiz diyetler de bu bölgelerde yağların toplanmasını tetikler.

Kurtulun
Uyguladığınız diyette zararlı yağların olmamasına dikkat edin. Tabii bu arada faydalı yağları tüketmeyi de ihmal etmeyin. Diyet yapanların çoğunlukla yaptıkları hatalardan biri de budur. Günlük diyetinizde omega 3 bakımından zengin olan besinleri -ton balığı ya da somon balığı gibi- bolca tüketmekten çekinmeyin. Çözüm olarak çok ağır olmayan iki ağırlıkla, arka kol kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz yapmayı deneyin. Eğer ağırlık bulamıyorsanız içi dolu birer litrelik su şişelerini de bu egzersizi yapmak için kullanabilirsiniz

Göğüsler
Yaşasın Fazlalıklarımız sonunda istediğimiz bir bölgede toplandılar. Fakat hemen sevinmeyin çünkü bu, sadece adet dönemi nizin geciktiğinin habercisi olabilir. Buna ek olarak, fazla alkol ve sigara tüketiminin de bir göstergesi olabilir. Göğüslerde toplanan yağların bir başka yansıması da o bölgeye golf topu görünümü vermeleridir, Bunun nedeni uzmanlar tarafından karaciğerlerin toksik maddeler sebebiyle tıkanması olarak açıklanıyor.

Kurtulun
Günlük yaşamınızda daha az sigara ve alkol tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz işe beslenme stilinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla ve çok alkol tüketirseniz, metabolizmanız da bir o kadar yavaşlar. Sizin için, sağlıklı bir yaşam ve alkol arasında bir seçim yapma vakti çoktan gelmiş demektir.

Karın
Kadınlar genellikle yağların karın bölgesinde toplanmasından şikayet ederler. Bu bölgede yağ birikmesinin başlıca sebepleri ise şunlardır. Östrojen yağ depolanan enzimleri harekete geçirir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar bu bölgede yağ depolamaya daha meyilli bir vücuda sahip olurlar. Ayrıca kan şekeri değerlerinizinde beklenmedik bir seviyede çıkması size önemli bir uyarı niteliğinde olabilir.

Kurtulun
Sağlıklı beslenerek içki kullanıyorsanız azaltarak kan şekerinizi normal bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Karın bölgesinde yağlanma diabet, yüksek kan basıncının ya da kalpte gelişebilecek herhangi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Check-up yaptırmanız yararlı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …