Ayak Kokusuna Ne iyi Gelir

Ayak Kokusuna Ne iyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne iyi Gelir? Ayak kokusu Gecirmenin Yolu, üzülmeyin bunun tedavisi de var. Ayak kokusu hoş olmayan hatta utandırıcı durumlarla başbaşa kalmaya neden olabiliyor. Bir çok kimsede sirke kokusuna benzer kokuya neden olabiliyor. Ayak kokusu cildinizde terin bakterilerle buluşması sonucu oluşur. Astında ter tek başına koku yapaz. Cildimizde 250.000 üzerinde bakteri olduğunu düşünürsek kokunu bu kadar berbat olması biraz normal gibi.Dışarıda, iş yerinde, sokakta hatta günümüzde evde bile ayakkabı giyen insanlar vardır. Tüm gün bu şekilde giyinmek tabii ki cildimizi yorar, cildimizin terlemesine sebep olur. Terleme ise zamanla kötü kokuların oluşmasına sebebiyet verir. Ayak kokusu da istenmeyen kokular arasındadır. Hatta istenmeyen kokuların başında gelir diyebiliriz. Peki ayak kokusu gibi kokulardan nasıl kurtulabiliriz? Terleme ve istenmeyen ayak kokusu nasıl giderilir

Ayak Kokusu Neden Kaynaklanır

Ayak Kokusuna Ne iyi Gelir Ayaklarda en çok nem bakteri oluşumunu arttırır. Eğer ayaklar havalandırılsa bakteriler fazla olmaz. Ayaklar sürekli nemli kaldığında bakteri sayısı giderek artar hatta derinin altına kadar gidebilir. Böylece aykaların terlemesiyle birlikte koku oluşur. Ayak kokusunun temel nedeni budur ama başka nedenleri de yok değilç

 • Hiperhidroz (terli ayaklar)
  Stres
  ilaçlar
  Alkol ve uyuşturucu
  Hormon değişiklikleri ( ergenlik dönemi dahil.
  Menopoz
  Kötü hijyen
Ayak Kokusunu Gidermek için Pratik Önlemler Almak Mümkün, Aşağıda Sıraladığımız Gibi
 • Sabunlu su ile günlük olarak yıkayın
  Tırnakları düzenli kesin
  Her zaman temiz sentetik çorap giyin
  Dezenfekte sprey kullanın
  Ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun
  Mümkünse yedek ayakkabınız olsun, sık sık değiştirin ve ayakkabının havalanmasını sağlayın.
  Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın
  Bakterileri öldürmek için ayakkabıya kabartma tozu serpin
  Ayak yıkandıktan sonra günlük çinko ve hint yağı kremi uygulayın
  Ayaklarınız için koku giderici tozlar kullanın

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız kendiniz tedaviye başlamadan önce bir Podiatrist görmeye düşünmelisiniz. Uzmanı tarafından hastalığın belirlenmesi aynı şekilde tedavi tevsiyee tmesi en doğru yöntemdir. Doktor tarafından tavsiyee dilen tedaviden sonra aşağıda paylaşdığımız doğal tedavi metodlarını uygulaya bilirsiniz.

Ayak Kokusu Nasıl Tedavi Edilir

Evet, yukarıda kısmen ayak kokusunu geçirecek bazı önerilerde bulunduk, kremler, dezenfekte sprey, ayakkabı ve çorapların temiz olması, hijyen, her gün suyla yıkamak. Bunların yanında bazı tıbbi müdahalelerde yapılmaktadır, mesela ayaklara hafif elektirk vermek gibi ama sevindirici kısmı ise ayak tedavisinin doğal tedavi yöntemleri de var.Şimdi bunları inceleyelim;

Soda

Karbonat tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili bir çözümdür. Bu bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ilık suya kabartma tozu (1 litre su için 1 çorba kaşığı) ekleyin ve yaklaşık bir hafta boyunca her gece 15 ila 20 dakika, içinde, ayaklarınızı ıslatın. Bunun yanında tozu ayakkabınıza serpebilirsiniz. Sodanın diğer faydalarını incelemek için buraya tıkayınız.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının faydaları hakkında daha önce yazı yazmıştık.Lavanta yağı çok güzel kokmasının yanında bakterileri de öldürür. Bunun yanında ayak kokusuna neden olan mantar öldürücü etkisi vardır.

 • Ilık suya lavanta esansiyel yağı birkaç damla koyun.
 • 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
Şap

Şap tozunun antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle, bakteri büyümesini engeller.

1 fincan suya 1 çay kaşığı şap tozu koyun. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı yıkayın.15 ila 20 dakika sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından onlara biraz şap tozu serpin.Günde bir kez yapın.

Epsom Tuz

Mikrobiyal enfeksiyonla savaşır ve ayak kokusunu giderir. Epsom tuzu ile detoksifiye ayak banyosu da ayak ağrılarına faydalıdır.

Yarım kova Ilık suya iki çay kaşığı Epsom tozu karıştırın. 10- 15 dakika süreyle suyun içerisinde ayaklarınızı ıslatın. En iyi sonuçlar için, bir kaç saat için çorap veya ayakkabı giymeyin, böylece yatmaya gitmeden önce bunu yapın.

Siyah Çay

Siyah çayda ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan tanik asit vardır. Aynı zamanda, bakterilerin besin kaynağı olan teri azaltma özelliği vardır.

Üç bardak sıcak suya iki paket siyah çay koyarak kaynatın. Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için, yarın kova su ekleyin

15 – 20 dakika ayaklarınızı suyun içerisinde tutun. Yaklaşık bir hafta boyunca bu işlemi yapın. Çayın diğer faydaları hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakınız.

Sirke

Sirke hem bakterilerin ölmesine hem de ayak kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle elma sirkesini tavsiye ederiz.

Sekiz ila altı bardak suya yarım fincan sirke ekleyin.10-15 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde tutun.Son olarak, sirke kokusunu çıkarmak için sabunla iyice ayaklarınızı yıkayın. Sirkenin diğer faydalarını inceleyebilirsiniz.

Adaçayı

Ada çayı ayak kokusunu gideren diğer tedavi metodudur.Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Ayakkabı zeminine veya çorabın içine adaçayı yaprakları koyun. Bu işlem koku emer ve naif bir koku verir.

Bunun dışında 15 dakika boyunca ada çayı katılan suda ayakların ıslatılması yardımcı olabilir. Ada çayının diğer faydaları için bakınız.

Zencefil

Bakterilerin büyümesini engeller ve aynı zamanda toksinleri temizler. Bunun için Zencefil kökünü kaynatın ve yatmadan önce suyu 15-20 dakika boyunca ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …