Bilgisayarla Yazı Yazmak Nedir

Bilgisayarla Yazı Yazmak Nedir

bilgisayardan faydalanmanın farklı yollarından birisi, onu yazı yazmak için kullanmaktır eğer bir metin yazmak zorundaysanız, bilgisayardan yardım alabilirsiniz. herhangi bir yazılı belgeyi oluşturmaya ve üzerinde çalışmaya yarayan programa kelime işlemci adı verilir. birçok değişik kelime işlemci tipi vardır ve bunların her biri, bilgisayar dünyasında önemli gelişmeler yaşanmasına yol açmıştır

kelime işlemciler ile bir metini zahmetsizce yazabilir, grafikler oluşturabilir, hatta gazete, dergi ve kitapların sayfa düzenlemelerini yapabilirsiniz. aynı şekilde belgelerinizi tablolarla, resimlerle, şekillerle, çerçevelerle ve benzer öğelerle zenginleştirme şansına da sahipsiniz.

bir kelime işlemcisinin sunumu
bir kelime işlemci yazılımıyla çalışırken monitör, üstüne metin yazılan ve şekiller ile diğer nesnelerin yerleştirildiği gerçek çalışma bölgenizi gösterir. bu durumu, örneğin bir mektup yazmak için önünüze aldığınız boş sayfa gibi düşünebilirsiniz. ok tuşları sayesinde metin boyunca her yöne hareket edilebilir. aynı işlem ekranın sağında dikey olarak hareket etmek için ve tabanında yatay olarak hareket etmek için bulunan kaydırma çubuklarının yardımı ile de gerçekleştirilebilir.

ekranın üst kısmında ise menü çubuğu ve araçlar çubuğu bulunmaktadır. birinci çubukta yatay olarak programla ilgili tüm menülerin isimleri sıralanır. bu isimlerden herhangi birini seçtiğinizde ilgili menü açılacaktır.

araç çubuğunda ise programın başlıca işlevlerine karşılık gelen bir dizi grafik semboller bulur. bunlar arasında karakter alfabenin harflerini temsil eden şekiller seçimi, stil seçimi koyu, italik, altı çizili, boyut seçimi, renk seçimi, metnin yerleştirilmesi vb. işlevler yer alır.

kelime işlemcilerin bir diğer çok faydalı aracı ise, yazım ve dilbilgisi düzelticisidir. burada belgedeki yazım ve dilbilgisi yanlışlarını belirleyebilen bir işlev kullanılır.

özetle, metinleri bir kelime işlemcisiyle yazmak ve düzenlemek, sonuca en az hatayla ve en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır.

otomatik yazı denetimi
kelime işlemcisinin imla hatalarını gösteren işlevidir. ancak bilgisayarca belirlenen düzeltmelerin kelime kelime gösterilmesi için kısa bir süreye ihtiyaç vardır.

yazılım
yazılım, bir bilgisayarla çalışmak için en temel öğelerden birisidir. öncelikle donanıma ne yapması gerektiğini söylemekle görevlidir. tüm yazılımlar, bilgisayarın sabit diskine yüklenir. yazılımları satın alırken ise, hemen hepsini floppy disklerde gittikçe daha az kullanılan manyetik diskler veya cd-romlarda optik diskler bulacaksınız.

belge
genel olarak bir programla yapılan herhangi bir çalışmaya belge denir. örneğin kelime işlemcisiyle yazılmış mektup bir belgedir.

program
bilgisayarın belli bir işi yerine getirmesi için gerekli olan spesifik talimatlar bütünüdür. örneğin kelime işlemcilerin her biri birer programdır.

karakter
ingilizcesi fonttur. bir alfabenin harflerini grafiksel olarak göstermenin tek yoludur. bilgisayarlar çok basit karakter çeşitlerinden tutun da, şık bir görünüm sunan etkileyici karakterlere kadar oldukça geniş bir harf yelpazesi sunarlar

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …