Bilgisayarın Dış Görünüşü

Bilgisayarın Dış Görünüşü

işte bilgisayarlar hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler herkes bir kişisel bilgisayarın ya da pcnin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında az çok fikir sahibidir. bilgisayar sisteminin monitör, klavye, fare ve kasa denilen bir kutudan meydana geldiği biliniyor. pc birçok değişik parçalardan oluşmuş bir bütündür gibi çok basite indirgenmiş bir fikir, iyi bir başlangıç noktası olacaktır

pc bizimle böyle konuşur
bilgisayarın bizlere sunduklarını görüntülemek için monitör denilen büyükçe bir cihaza ihtiyaç vardır. monitörler, ilk bakışta televizyona benzerler. sizce de öyle değil mi? aslında bu benzetme gerçekten çok da uzak değil. monitörün çalışma şekli televizyon ekranıyla aynı teknik prensipler üzerine dayanır. fakat kullanım amaçları tamamen farklıdır. bilgisayar sizinle monitör aracılığıyla konuşur ve sizi o anda olanlardan ve varsa problemlerden haberdar eder. ekranda, bilgisayarla yapmakta olduğunuz her türlü işlemi görebilirsiniz. örneğin yazmakta olduğunuz metinler ya da çizmekte olduğunuz şekiller birebir ekrana yansır.

piyasada çeşitli boyutlarda monitörler bulabilirsiniz. ekran büyüklüğü, televizyonlarda olduğu gibi çapraz iki köşe arasındaki mesafeyle ifade edilir ve inç değeri ile belirtilir.

monitör nasıl bağlanır
ilk olarak monitörün bir güç kaynağı tarafından beslenmesi gerekir. bunu yapmak için, sahip olduğunuz bilgisayara göre iki farklı yol izleyebilirsiniz. birincisi, en geleneksel şekilde, monitörü elektrik prizine bağlamaktır. diğer yol ise monitörü uygun bir bağlantı kablosuyla bilgisayar kasasının arkasında bulunan elektrik girişine bağlamak ve gerekli gücü bu şekilde temin etmektir

eğer ikinci yolu tercih ederseniz, pc açıldığında monitör de otomatik olarak açılacaktır. güç kablosunun dışında, monitörün bilgisayardan gelen video sinyallerini alması ve onları görüntülemesi için kullanılan farklı bir kablosu daha vardır. bu kablo, ekran kartına bağlanmalıdır.

eğer ekrandaki görüntüde bazı bozukluklar varsa, görüntü net değilse ya da gidip geliyorsa bu kabloların doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını ve sağlam şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. unutmayı n ki monitöre ilişkin problemler, çoğu zaman kabloların kötü bağlanmasıyla ilgilidir.

ayrıca ekranın ayarlarını ihtiyaca göre yapmak mümkündür. bütün monitörlerin parlaklık, kontrast ve görüntüleme boyutu ayarları mevcuttur.

bilgisayarın bütün parçaları
bir pcnin temel parçaları şunlardır
kasa
monitör
klavye
fare

bilgisayara başka cihazlar da bağlanabilir
yazıcı
tarayıcı
modem
cd ve/veya dvd okuyucu
cd yazıcı

multimedya özelliklerinden yararlanmak için bir bilgisayara şunlar da eklenebilir
hoparlörler
mikrofon
dijital fotoğraf makinesi
dijital video kamera

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …