Beta Sürüm Nedir

Beta Sürüm Nedir? Beta Sürüm Ne Demek?

Beta Sürüm Nedir? Beta ya da Beta Sürüm yazılımın ilk sürümündeki sistem testlerinden ve eksiklik testlerinden geçirilmeyi belirtir. Bu sürümde amaçlanan farklı donanımlar altında yazılımı sorunsuz çalıştırmadır. Tüm kullanıcılar tarafından gerçek verilerle test edilen yazılımın test sonuçları yazılım testçileri tarafından yakından takip edilir.

Beta Sürüm Nedir?

Bazı geliştirici takımları ürettikleri beta yazılımlarını tüm kullanıcılar yerine belirli kullanıcıların denemesini isteyebilirler. Bu programları kullanabilmek için Beta Tester olmak gerekir. Fakat bazı kurum/kuruluş lar beta testerlık için kayıt izni veriyorlar.

Bunun nedeni yazılımın bir kararlı bir sürüm(en az hatalı bir sürüm) oluşturmadan uzak olmasıdır. Bazı geliştiriciler ise beta yerine preview (önizleme) technical preview (TP) ( teknik önizleme) early Access (erken giriş) gibi isimler kullanabilirler. Yeni sürümde yeni özellikler eklendiyse bunlar doğru çalışmayabilir. Ya da varolan yazılımın son sürünü çok fazla hata iletisi çıkartıyorsa geliştirme takımları hata ayıklama yapabilirler. Beta sürüm çok ilgi görürse bu sürümün gerçeği yani orijinali çıkar.

Beta sürümler genelde her güncelleme sonrasında sıklıkla değiştirilir. Bu güncelleme bazen gün içerisinde 3 veya 4 defa, bazen de haftada bir yapılabilmektedir. Beta sürümün bu şekilde ne olduğunu anlamış olduk. Bir program beta sürümünde ise o programın üzerinden geliştirilme yapıldığını anlamamız içindir.

Beta sürümler ise genelde bir ay içerisinde kullanıcılara tam olarak hazırlanır ve o an hangi sürüm üzerinde çalışma yapılıyorsa beta ifadesi kalkarak sürüm numarası ile direk olarak yayınlanır.

Her sürüm için beta sürüm olmayabilir, beta sürümü ise yayınlanmaya bilir. İsterse programcı 1.0 sürümü yapılandıktan sonra arkasından 2.0 sürümünü yayınlayabilir. Beta sürümü kullananları karşılaştıkları duruma gelince program Deneme, geliştirilme aşamasında olduğundan uyarı alma, programın çalışmaması, ayar kayıt edememe gibi durumlar ile karşılaşması olağandır.

Bu durumda yapılacak ise Beta sürümü kullanmak yerine programın o anki sürümünün eski sürümü kullanmak doğru bir yol olacaktır. Eski olan sürüm programcı tarafından daha önceden kontrol edilerek yayınlanmış olan sürümleridir.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …