Beta Sürüm Nedir

Beta Sürüm Nedir

Beta ya da Beta Sürüm yazılımın ilk sürümündeki sistem testlerinden ve eksiklik testlerinden geçirilmeyi belirtir. Bu sürümde amaçlanan farklı donanımlar altında yazılımı sorunsuz çalıştırmadır. Tüm kullanıcılar tarafından gerçek verilerle test edilen yazılımın test sonuçları yazılım testçileri tarafından yakından takip edilir.

Bazı geliştirici takımları ürettikleri beta yazılımlarını tüm kullanıcılar yerine belirli kullanıcıların denemesini isteyebilirler.Bu programları kullanabilmek için Beta Tester olmak gerekir.Fakat bazı kurum/kuruluş lar beta testerlık için kayıt izni veriyorlar.

Bunun nedeni yazılımın bir kararlı bir sürüm(en az hatalı bir sürüm) oluşturmadan uzak olmasıdır. Bazı geliştiriciler ise beta yerine preview(önizleme) technical preview (TP)(teknik önizleme) early access(erken giriş) gibi isimler kullanabilirler. Yeni sürümde yeni özellikler eklendiyse bunlar doğru çalışmayabilir. Ya da varolan yazılımın son sürünü çok fazla hata iletisi çıkartıyorsa geliştirme takımları hata ayıklama yapabilirler.Beta sürüm çok ilgi görürse bu sürümün gerçeği yani orijinali çıkar

Ayrıca kontrol et

internetin Faydaları Nelerdir

internetin Faydaları Nelerdir Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …