Besinlerin Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkileri

Besinlerin Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkileri

beynimiz vücudumuzun küçük bir bölümünü oluştursa da, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde yirmisini harcar. belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırır, daha verimli yapar, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi sağlar. ancak bu besinleri ilaç gibi sadece belirli zamanlarda almamalı, yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

bellek
Havuç Hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

ananas
tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda c vitaminine ihtiyaç vardır. ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir.

avokado
kısa süreli bellek içindir (örneğin alışveriş listesini yaparken). Fazla miktarda yağ asidi içerir. yarım avokado yeterlidir.

ısırgan otu
Hafızayı kuvvetlendiren besinlerdendir. özellikle sınavlara hazırlanan çocukların çayına ilave edilmesi veya doğrudan ısırgan çayı içirilmesi yerinde olur.

kabak
Hafıza için eşsiz bir besindir. yemeklerle sık sık tüketilmesi son derece faydalıdır.

mutluluk
kırmızı biber
ne kadar acı olursa o kadar iyidir. aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu endorphinin salgılanmasını hareketlendirir. en iyisi çiğ yenmeli.

çilek
stresi giderir. lifli maddesi mutluluk verir. dozu en az 150 gram.

muz
sırrı serotonin. bu maddeye beynimizin mutlu olması için ihtiyacı vardır.

öğrenme
laHana sinirliliği giderir (tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için). daha stressiz öğrenilir (örneğin sınav öncesi).

limon
c vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu için.

yaban mersini
uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir. beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.

dikkat verme
soğan aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı. kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

ceviz, Fındık, Fıstık
konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

yaratıcılık
zenceFil içerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

kimyon
insanın aklına birden bir fikir getirtir. içerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır, ancak yaratıcı düşünce şartıyla. aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).

strese karŞı
gerginsek ne yaparız? bir fincan kahve veya bir kola içeriz. bu da yetmezse çikolata ve hamburger yeriz. böylece daha fazla strese gireriz. besleyici maddelerin eksikliği, çok miktarda kafein ve şeker sinirleri iyice bozar dahası vücudun savunma sistemini, direncini zayıflatır. doğru bir beslenme stresli zamanların üstesinden gelmemizde bize yardımcı olacaktır. bunun için de yanlış alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekecektir.

kaHveyi azaltın
sabahları bir iki fincan kahve uyku sersemliğinizi gidermede yardımcı olur. Fazlası ise sadece kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa yol açmakla kalmayıp hassas insanlarda korkuya ve endişeye de neden olur.

çikolata yerine meyve yiyin. arada bir yenen çikolataya bir diyeceğimiz yok. Fakat fazla miktarda şeker kan şekerini altüst eder. Şeker miktarı önce artar, sonra hemen düşer. sonuçta yorgunluk ve tatlılara karşı istek ortaya çıkar. buna karşılık meyve veya kepek, çavdar ürünleri organizma tarafından daha yavaş enerjiye dönüştürülür, kan şekerinin dengesi bozulmaz.

sık sık bir şeyler atıştırın. büyük porsiyonlu ve yağlı yemekler hemen hemen uyku ilacı etkisi yapar. Fazla yağ ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatır. Fakat günde bir çok defa yenen birkaç lokmalık bir şey enerjiyi aynı düzeyde tutar.

alkolün olumsuz etkisi. çok fazla alkol acısını ertesi sabah sadece baş ağrısı ile değil, unutkan ve dikkatsiz olmakla çıkarır.

anksiyete besinleri
önemli anti-stres maddeleri mineral olarak kalsiyum (süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde) ve magnezyumdur (kepek, çavdar, baklagiller, bal kabağı ve ayçiçeği çekirdeği). b vitaminleri grubu aynı zamanda sinir vitaminleri olarak adlandırılır. b vitaminleri ette, balıkta, kepek çavdar ürünlerinde ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. Şunu da aklınızdan çıkarmamalısınızstres vitaminlere ve minerallere olan ihtiyacı arttırır. bunun stratejisi şudur bol miktarda antioksidan vitaminler, yani c, e, beta-karotin vitaminleri ve selenyum. Pratik olarak bunun anlamı günde beş kere ufak porsiyonlar halinde meyve veya sebze, her gün zeytinyağı soslu salata ve yulaf ezmesi veya kepek ya da çavdar ekmeği yemektir. selenyum kepek ve çavdarın dışında balıkta da bulunur

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …