Balayı Alerjisi Nedir

Balayı Alerjisi Nedir

kadınlarda görülen alerjik reaksiyonlardır. Genelde kadınlar ilk birlikteliklerinde bu alerjiyi yaşadıklarından balayı alerjisi adıyla bilinmektedir.Balayı alerjisinin kadınlarda çok sık rastlanmasa da karşılaşılan bir rahatsızlık olduğu belirtiliyor. Balayı alerjisi, organlarda kaşıntı, kabarma, yanma ve şişme gibi şikayetlerle belirti veriyor. Aşırı görülen kişilerde ise bu durum vücudun diğer bölümlerinde kurdeşen, kabarma ve nefes almada zorlanma şeklinde olabildiği ifade ediliyor.Sperm alerjisi de denilen bu durumu kadınların çoğunluğu genelde ilk cinsel ilişkilerinde alerji şeklinde yaşıyorlar.

Bazı durumlarda kadınlar yalnızca sperme alerji duyarken, bazı kişilerde spermin içerisindeki erkeğin yediklerinden veya kullandığı bir ilaçtan dolayı, doğum kontrol hapları ya da  bazı maddelerden dolayı da oluşabiliyor.

Balayı alerjisine ülkemizde sık rastlanmadığı bildiriliyor. Bu semptomlar araştırmalara göre kadınların ancak yüzde beşinde görülüyor.

Tedavisi mümkün
Kadının meniye karşı hassasiyetini azaltmak için, vajinaya belli aralıklarla sulandırılmış meni uygulayarak yavaş yavaş konsantrasyonu arttırıyor ya da belirli zaman aralıklarında meni içeren aşılar yapılıyor. Bazı kişiler ise tedaviye gerek kalmadan bu alerjiyi kolaylıkla atlatabiliyorlar.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …