Bağışıklık Güçlendirici Süper Bitki ve Baharatlar

Bağışıklık Güçlendirici Süper Bitki ve Baharatlar

Bağışıklık Güçlendirici Süper Bitki ve Baharatlar Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bizim hastalıklara karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Bağışıklık sistemimiz başta kanser olmak üzere grip, soğuk algınlığı, alerjiler gibi tüm hastalıklar ile savaşır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki ve baharatlar vardır. Bu bitki ve baharatlar sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek ve hastalıklara karşı güçlü olacaksınız. İşte, Liste:

Zencefil

Zencefil, anti bakteriyel, iltihap azaltıcı, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğine sahiptir. Yetişkinlerde ve bebeklerde hazmı kolaylaştırır. Hamilelikte mide bulantısı ve kusmayı engeller. Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendiren süper bir bitkidir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gripte kullanılmalıdır.

Biberiye

Biberiye çok kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, kanser başta olmak üzere pek çok hastalıkla savaşmamızı sağlarlar. Biberiye içinde bulunan kimyasallar sayesinde, Alzheimer ve felci önler. Kış aylarında taze yaprakları veya kurutulmuş yapraklarından yapılan çay bağışıklığı kuvvetlendirir ve soğuk algınlığı ve gripte tedavi edicidir.

Sarımsak

Sarımsak, bakteri ve mantarlara karşı savaşan kuvvetli bir bağışıklık güçlendiricidir. İçinde bol kükürtlü bileşikler olan sarımsaktan günde 1 diş kadar taze tüketmek soğuk algınlığına iyi gelir. Midede oluşan mide kanseri ve ülserine iyi gelir. Ayrıca tansiyonu dengeler.

Karanfil

Karanfil ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Güçlü bir bağışıklık kuvvetlendiricidir. Özellikle yaşlanma etkilerini yavaşlatması, kırışıklıklar ve katarakt oluşumunu engellemesi nedeni ile güçlü bir antioksidandır.

Fesleğen

Fesleğen içinde bulunan bioflavonoid ve apigenini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kansere savaş açar. İnsanlarda lösemi hücrelerinin büyümesini engellediği, kanserli hücreleri öldürdüğü, iltihap karşıtı ve kas rahatlatıcı olduğu bilinmektedir.

Kekik

Kekik suyu ve çayı akciğerlerde ki bronşları temizler. Ağızda oluşan bakteri ve plakları önler. Kekik, kuvvetli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zerdeçal

Kansere ve iltihaplara savaş açan zerdeçal, artirit kaynaklı ağrıları, nezle, soğuk algınlığını tedavi eder. Bağışıklık sistemi hücrelerini hızla kuvvetlendirir ve bu nedenle kullanılması tavsiye edilir.

Mantar

Mantarların bazıları bağışıklık sistemini hızla kuvvetlendirir. Özellikle, maitake ve shiitake mantarları kansere karşı bazı kimyasallar içerir. Beta glucan ve polisakkaritler içeren bu mantarlar, kanserli hücreleri öldürür, vücut direncini arttırır. Ayrıca virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi eder.

Kişniş

Akdeniz kökenli kişniş, aş otu, kuzbere olarak da bilinen, yaprakları maydanozu andıran ve maydanozgiller familyasına ait bir baharat bitkisidir. Kişniş, sağlığa faydalı baharatlar listesinde üst sıralarda yer alır.Antik dönemden beri sindirim sistemini güçlendirmesi için kullanılan kişniş tohumu spazm ve gaz gidericidir. Ağrı kesici, sakinleştirici ve kuvvet vericidir. Ateş düşürücü, iştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürerek damarlarda plak oluşumunu engeller ve kalp sağlığını korur. Demir içeriği sayesinde aneminin iyileşmesinde etkilidir. Sitotoksik, antihistaminik, antibakteriyel, antiseptik etkileri vardır. Ağızdaki yaraların iyileşmesinde ve nefesin tazelenmesinde etkilidir.

Kimyon

Şişkinlik giderici, gaz söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve kabızlık giderici etki gösterir. Yağ yakımına destek olmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. İçeriğindeki bileşenlerle bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan içeriği ile kanserden koruyucu niteliktedir. Helicobacter pylori gelişimini önleyerek özellikle mide ve akciğer tümörünü engeller. LDL (kötü huylu kolesterol) ve trigliserit düşürücü etki gösterir. Demirin çok iyi, manganezin ise iyi bir kaynağı olarak kabul edilir.

Tarçın

Kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Ayrıca anti-mikrobiyal besin olarak anılmaktadır. Beyin aktivitesini de arttırıcı etki göstermektedir. Diyet lifinin iyi bir kaynağıdır. Özellikle geleneksel Çin Tıbbında, taze zencefil ile karıştırılmış tarçın, soğuk algınlığı ve gripten koruyucu olarak tüketilmektedir. Manganezin çok iyi, demir ve kalsiyumun iyi kaynakları arasında yer alır.

Kırmızı Biber

Acı bir tada sahip olan kırmızı biber, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Temel maddesi olan kapsaisin, anti-tümör etkisi göstermektedir. Vücuttaki inflamasyonla savaşır, bağışıklık sistemini destekler. Doğal olarak ağrı azaltıcı etkisi mevcuttur. Aynı zamanda yapılan çalışmalar, kırmızı biberin kan kolesterolünü düşürücü etkisi olduğunu da göstermiştir. A vitamininin çok iyi bir kaynağıdır.C ve K vitamini, manganez, kalsiyumun iyi bir kaynağıdır.

Nane

Nanenin özellikle sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığını, kolon, deri ve akciğer kanserlerini de önleyici olduğunu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bulantılara iyi gelir bu nedenle nane, limon kaynatılıp içilmesi tavsiye edilir. Anti-mikrobiyal etki göstermektedir. Manganez, A ve C vitaminin çok iyi bir kaynağıdır. Aynı zamanda folat, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, omega 3 yağları ve B2 vitaminlerinden zengindir.

Karabiber

Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan karabiber, sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra hoş kokusu ile hemen hemen bütün yemeklere eklenir. Antioksidan ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Gaz oluşumunu azaltır, terlemeyi arttırır ve diüretik etkisi de mevcuttur. Manganezin çok iyi, K vitamini ve demirinde iyi bir kaynağı kabul edilir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …