Ayşegül Aldinç Hayatı

Ayşegül Aldinç Hayatı

Ayşegül Aldinç, gazeteci Orhan Aldinç ile resim öğretmeni Süheyla Aldinçin kızı olarak, 1962 yılında, istanbulda doğdu Annesinin Davutpaşaya tayininin çıkmasından dolayı ailesiyle birlikte uzunca bir süre oturacakları Kızılelma Caddesine taşındı. Yine annesinin tayinlerinden dolayı ortaokul öğrenimimi üç ayrı okulda tamamlayabildi. Ortaokul birinci sınıfı Kandilli Kız Lisesinde yatılı olarak, ortaokul ikinci sınıfı Davutpaşa Lisesinde ve ortaokul üçüncü sınıfı da Feriköy Lisesinde tamamladı

Eski adıyla Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Seramik Fakültesini bitirdi. Eğitimini tamamlamasından kısa süre sonra istanbul Akaretler Ortaokulunda müzik öğretmenliği yapmaya başladı. Öğretmenlik görevini bırakmasının ardından girdiği Yıldız Porselen Fabrikasında altı yıl desinatör olarak çalıştı.

1981 yılında, Modern Folk Üçlüsü ile katıldığı Eurovision Şarkı Yarışmasında irlandanın Dublin kentinde ülkemizi temsil etti ilk müzik albümünü 1988 yılında çıkardı. 1981 – 1988 arası seramikle uğraşıp yurtiçi ve yurtdışı festivallere ve yarışmalara katıldı. ikinci albüm, 1991 yılında Benden Söylemesi, üçüncü albüm 1994 yılında Alev Alev, dördüncü albüm 1996 yılında Söze Ne Hacet adıyla çıktı. 2000 yılında Nefes albümü ile hayranları ile tekrar buluştu.

1985 – 1998 yılları arası Avrupanın birçok ülkesinde, ABD ve Çinde, Sovyetler Birliği ve Arap ülkelerinde çeşitli konserler verdi.

Katırcılar, Yağmur Kaçakları, Ağrıya Dönüş, Yeşil Bir Dünya, Gerilla gibi sinema filmlerinde rol alan Ayşegül Aldinç televizyon için çekilen Acımak, Taşların Sırrı ve Aziz Ahmet filmlerinde de oyunculuğunu gösterdi. Ayşegül Aldinçin hem sinemada hem de müzik alanında ödülleri var

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …