Ayak Mantarına Ne iyi Gelir

Ayak Mantarına Ne iyi Gelir? Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarına Ne iyi Gelir? bir çok insanda Ayak mantarı görülen bir cilt problemidir. Mantarlar, karanlık bölgeleri seven, nemli ve sıcak ortamlarda üreyen mikroorganizmalardır. Bu açıdan ayakkabının içi mantarın üreyebilmesi açısından oldukça elverişli bir ortamdır. Kapalı, hava almayan dar ayakkabıların uzun süre giyilmesi, duştan sonra ayağın tam kurulanmaması ve sürekli terleme mantarın oluşması için elverişli ortamı yaratır.

Ayak Mantarının Sebepleri

Ayak Mantarına Ne iyi Gelir? Özellikle havuzlar, hamamlar, plajlar, spor salonları ve güzellik salonları gibi ortak kullanım alanı olan yerlerde mantar oluşması ve yayılması riski yüksektir.

Başkalarının ayakkabılarını ve terliklerini kullanmak bu açıdan çok sakıncalıdır. Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı şekilde değildir.

Bazı kişilerde ayak parmak aralarında görülürken bazı kişilerde ayak tabanında ve yanlarında görülür. Mantarlar; su toplayan, kızarıklık ve kepeklenme yapan yara görünümündedir. Bazı kişilerde kaşıntı ve yanma da yapar.

Ayakta oluşan mantarın zamanında tedavi edilmemesinden dolayı mantar tırnaklara sıçrayabilir. Bu aşamadan sonra tedavi daha da zorlaşır bu nedenle ayakta mantar görüldüğü zaman ihmal edilmemelidir. Mantar tırnağa bulaştığı zaman tırnak kalınlaşma, ufalanma, renk değişimi gözlenir. Tedavisi yapılmadığı takdirde tırnak kaybedilebilir. Ayak mantarına neden olan unsurları kısaca sıralayacak olursak;

Ayak Mantarı Tedavisi

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi geciktirilmemeli ve çevreye bulaşmaması için dikkat edilmelidir. Ayak sürekli temiz ve kuru tutulmalıdır. Çoraplar sık sık değiştirilmeli, çok dar ayağa ve tırnaklara baskı yapan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Nemi emen pamuklu veya yün çoraplar ve havlular tercih edilmelidir. Nefes alan yapıdaki ayakkabılar kullanılmalıdır. Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine en azından bir gün arayla o ayakkabıyı giymek ve ayakkabının havalanmasını sağlamak gerekir. Böylece mantardan kaynaklanan kötü kokunun da giderilmesi sağlanmış olur.

Özellikle kışın giyilen çizmeler, botlar ayakların nefes almasını engellemektedir. Bu da mantar oluşumuna sebep olmaktadır. Yazın hava zaten sıcak olduğu için kapalı ayakkabılar ayağın sürekli nemli kalmasına sebep olur. Bu nedenle sandalet tarzı açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında ayaklara ve ayakkabılara antifungal pudra serpilmesi mantar oluşumuna karşı bir önlem olarak kullanılabilir.

Diyabet hastalarının, dolaşım sorunu olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin mantar hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu kişilerin daha dikkatli olması gerekir. Kadınların manikür-pedikür yapılan güzellik salonlarında sterilizasyona dikkat etmesi gerekir. Kullanılan ürünlerin temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir.

Ayak tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Eti kapatacak şekilde ve düz bir şekilde kesilmelidir. Mantar tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar olduğu gibi bazı kremler de kullanılır. Bu ilaçların doktor tavsiyesinden sonra kullanılması gerekmektedir.

Mantar tedavisinde kullanılan bazı bitkisel yöntemler de vardır.

Aynısefa

Bitki önce suda kaynatılır sonra soğumaya bırakılır. Ilıkken bir leğenin içine dökülerek ayaklar bu suyla ovalanır ve 10-15 dakika boyunca bu suda bekletilir. Aynısefa kremi de uygulanabilir.

Sarımsak

Başka bir bitkisel formül de; 7-8 diş sarımsak biraz tuz ekilerek ezilir, cam bir kavanoza alınan ezilmiş sarımsağın üzerine çok az miktarda alkol ilave edilir. Bu karışım 3-4 saat bekletildikten sonra çalkalanır ve daha sonra başka bir kavanoza süzülerek aktarılır. Ayak suyla yıkanıp temizlendikten sonra bu karışım pamuk yardımıyla ayakların mantarlı bölgelerine sürülmeli ve üzeri pamukla örtülü şekilde en fazla 3 saat bekletilmelidir. Daha sonra pamuklar çıkarılarak ayak tekrar sabunlu su ile yıkanarak temizlenmeli ve iyice kurulanmalıdır. Bu işlemi en az 15 gün boyunca özellikle geceleri uygulamak faydalı olacaktır.

Elma Sirkesi

Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak suyla karıştırarak ayaklarınızı bu suda 45 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Ayak temizliği için aloe vera yağı kullanılabilir. Bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam günde 2 defa ayaklar aloe vera yağıyla silinmelidir.

Paudora

Mantar tedavisinde kullanılabilecek bir diğer bitkide paudoradır. Pauodoranın çayını hem içebilir hem de ayaklarınızı bu çay da yıkayıp bir süre bekletebilirsiniz. Ayaklarınızı gün içerisinde bitkisel sabunlarla sık sık yıkamanız ve iyice kurulamanız da ayak sağlığına iyi gelecektir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …