Arafat Nedir

Arafat Nedir

Hacıların Kurban Bayramı'nın arife Günü toplandıkları Mekke'nin doğusundaki tepeye Arafat denir Mekke-i mükerreme şehrinin yirmi beş kilometre güneydoğusunda, haccın farzlarından biri olan vakfenin yapıldığı yer alan Adem aleyhisselam ile Havva validemiz Cennet'ten ayrılıp yeryüzüne indirildikten sonra, Arafatta buluşmuşlardır. Bu Güne Arefe bu yere de Arafat, dendi. Arafatın hududu Batn-ı Urene üzerinde yükselen dağdan Vadiyi Urene hariç Vasıke doğru uzanan Urene Dağlarına ve bu dağların Arafat Vadisi ile birleştiği yere kadar olan sahadır. Peygamber efendimizin Arafe günü vakfeye durduğu ve mübarek hutbesini okuduğu yer ise, Arafat ortalarında Nabit denilen yüksekçe bir tepedir

Bugün burası Cebel-ür-rahme diye bilinmektedir. Adem aleyhisselam ile Havva validemiz, Cebrail aleyhisselamın yol göstermesiyle Arafat Ovasında buluştular. Adem aleyhisselam Arafat Ovasının ortasında bulunan Cebel-i rahme Tepesi üzerinde iken, Allahü tealadan rahmet ve mağfiret dileyip duası kabul oldu. Onun için bu tepe, Cebel-i rahme diye anıldı.

Peygamber efendimiz buyurdu ki Arafatın, hepsi vakfe yeridir. Mina Vadisinin hepsi kurban kesilecek yerdir. Arafe günü, Arafat'ın Vadiy-i Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde öğle ve ikindi namazlarından sonra bir mikdar vakfeye durmak şarttır. Vakfe, Arafatta, bulunmak demektir.

Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyurdu ki Hac mevsiminde ticaretle Rabbinizden rızık istemenizde bir günah yoktur. Arafattan, orada vakfeden sonra Seller gibi boşanıp hep birlikte aktığınız zaman Meş'ar-i Haram'ın yanında Allah'ı zikredin. O, size nasıl hidayet ettiyse, siz de O'nu öylece anın. Bakara suresi 198. Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem de buyurdu ki Arefe günü Allahü teala Arafat'ta vakfe yapanlardan razı olur. Sonra onlarla meleklere karşı iftihar ederek Bunlar ne istediler ki işlerini bırakıp burada toplandılar. der Arefe günü veya gecesi Arafatta bulunmayan veya Arafattan geçmeyen hacı olmaz.

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …