Anne Sütü Neden Mucizevidir

Anne Sütü Neden Mucizevidir
Anne sütü mucize besindir. Anne sütü sayesinde bebekler dışarıdan gelen enfeksiyonlardan korunur, beslenir ve gelişir. Anne sütü hakkında yapılan araştırmalarda sütün inanılmaz özellikleri olduğu ortaya çıkmıştır. İşte, anne sütü hakkında bilinmesi gerekenler
Anne sütü bebeğin doğumu ile birlikte anne tarafından salgılanır. Bebekler doğduktan yarım saat sonra hemen anne sütü ile beslenmeye başlarlar. Bunun sayesinde anne sütü tekrar gelmeye başlar sürekliliği oluşur, bebek karşılaştığı mikroorganizmalara karşı korunur ve annede kanama olasılığı düşer.

Anne sütünün özelliği
Annenin bebeğe verdiği ilk sütün ismi kolostrumdur. Bu süt içinde, protein, enerji, çinko ve vitaminler vardır. En değerli süt bu süttür. Bu süt sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve sarılık oluşmaz. Eski zamanlarda bu sütün sağlıklı olmadığı düşünülür ve bebeğe verilmezdi fakat bu yüzden anne sütü kesilirdi. Doğumdan beş gün sonra kolostrum kesilir ve yerine normal beyaz süt gelmeye başlar.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, daha gelişmiş bir bağışıklık sistemi olduğu, zekalarının daha hızlı geliştiği hatta zeka düzeylerinin diğer çocuklardan 8-9 puan yukarıda olduğu ortaya çıkmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağırsakları daha iyi çalışır ve daha az kusarlar. Anne sütü ile beslenen çocuklar daha mutludur ve daha az ağlarlar.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin obezite, tansiyon ve şeker, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı riski düşüktür. Üstelik, yetişkinliğe geçişte anne sütü ile beslenen bebeklerin sigara içmediği ortaya çıkmıştır. Anne sütünün en ilginç yanı, her annenin sütünün farklı olmasıdır. Bu nedenle, anne emzirdiği ilk 6 ay içinde bebeğe dışarıdan hiçbir gıda ve su vermemektedir. Çocuk, 6 ayını doldurduktan sonra ek gıdaya geçilir fakat 2 yaşına kadar anne sütü bebeğe verilmelidir.

Bebeğin emzirilmesi
Normalde bebek ağladığında hemen emzirilmelidir. Emzirmenin sağlıklı olması için, bebeğin meme üzerinde olan kahverengi halkaya kadar kavraması, çenesinin anne göğsüne yaslanması gerekir. Emzirilen göğüs bitmeden diğer göğse geçilmemelidir. İlk gelen süt suludur zamanla yağlı sütre geçilir. Bebeğin emmesi gereken en iyi süt yağlı olandır. Bu yağlı süt emzirilip daha sonra diğer göğse geçilmelidir. Emzirmenin başarılı olduğunun başlıca göstergesi, emerken bebeğin uyumasıdır.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …