Anemiye Ne iyi Gelir

Anemiye Ne iyi Gelir? Anemi Nedir?

Anemiye Ne iyi Gelir? Aneminin bir çok formu ve nedeni fardır. kan kaybı aneminin en sık gösterilen nedenleri arasındadır. anemi, geçici veya uzun süreli, bunun yanında hafif veya şiddetli olabilir.Tıbbi müdahaleler yanında genelde sağlıklı ve dengeli beslenme anemi hastalığının tedavisinde ilk önerilen yöntemdir.Bazı durumlarda anemi başka ve ciddi hastalıkların habercisi de olabilir, bu yüzden anemiyi ihmal etmemeli ve hemen doktorunuza başvurarak tedavi sürecinin başlamasını sağlamalısınız. Çünkü aneminin erken teşhisi diğer ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.Anemi, dokulara yeterli oksijen taşımak için gerekli olan kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olması sonucu meydana gelen hastalıktır. Kişinin anemiye yakalanması kendini yorgun ve güçsüz hissetmesine neden olur.

Aneminin Belirtileri? Anemin Belirtileri?

Anemiye Ne iyi Gelir? Anemi belirtileri anemi nedenine bağlı olarak değişir, ancak genel hatlarıyla aneminin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yorgunluk
  Zayıflık
  Soluk cilt
  Bir hızlı veya düzensiz kalp atışı
  Nefes darlığı
  Göğüs ağrısı
  Baş dönmesi
  Bilişsel sorunlar
  El ve ayakların üşümesi
  Baş ağrısı

Başlangıçta, anemi fark edilirse, çok ciddi sorunlara neden olmadan tedavi edilebilir, tedavi süreci geciktikçe anemi hastalığının belirtileri artar ve şiddetlenir.

Aneminin Nedenleri? Anemin Nedenleri?

Anemi kırmızı kan hücrelerinin vücutta sayısının azalması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Kırmızı kan hücreleri azalıncai şu unsurlar ortaya çıkar;

 • Vücut yeterince kırmızı kan hücreleri yapamaz
  Kanamalar daha fazla kırmızı kan hücresi kaybına neden olur
  Vücut kırımız kan hücrelerinden mahrum kalır

Hemoglobin içeren kırmızı kan hücreleri aynı zamanda kana rengini veren demir ve protein açısından zengindir. Hemoglobini bütün vücuda taşırlar aynı zamanda oksijen taşıma görevi bu hücrelerindir. Özellikle akciğere oksijeni sağlama görevleri önemlidir.

Bunun yanında kemik sağlığının korunmasında kırmızı kan hücreleri önemli görevler üstlenmişlerdir. Vücudun kırmızı kan üretebilmesi için B-12 , folat, demir ve diğer vitaminlere ihtiyacı vardır.

Anemiye Neden Olan En Önemli Etkelner Şunlardır

Demir eksikliği

Hemoglobin üretmek için demire ihtiyaç vardır. Hemoglobin ise başta kemik sağlığı olmak üzere genel Sağlık için önemlidir. Yeterli demir olmayınca anemi oluşur.

Vitamin Eksikliği

anemiye neden olan diğer neden ise vitamin eksikliğidir, özellikle B 12 vitamin eksikliği anemiyi tetikler.

Kronik Hastalıklar

kanser, AİDS ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklar aynı zamanda anemiye neden olurlar.

Aplastik Anemi

Çok nadirde olsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kemik Hastalığı İle İlgili Anemi

Bazı kemik hastalıkları anemiye neden olabilmektedir. Lösemi, miyelodisplazi veya myelofibrozisde gibi diğer bazı hastalıklarda kemik anemiye sebep olabilirler.

Hemolitik Anemi

Kemik iliklerinin onarmasından daha hızlı azalan ve yok olan kan hücrelerinin neden olduğu anemi türüdür.

Orak Hücreli Anemi

Kalıtsal bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan anemi türüdür. alyuvarlar orak şeklinde oduğu için bu adı almıştır. Bu hastalık yüzünden damar tıkanıklığı veya kan pıhtılaşması meydana gelebilir.

Anemi hastalığının belirtileri ortaya çıktığında mutlaka doktorunuza görünmelisiniz, doktorunuzun tedavisi yanında diğer sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurarak doğal tedavi yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Ispanak

Ispanak anemiye faydalı olan besinlerin başında gelir. Bol miktarda kalsiyum, demir, A ,B ve C vitaminleri içermektedir. Ispanağı haşlayarak yemeklerde kullanabilir veya bir bardak suda bir miktar ıspanak haşayarak suyunu içebilirsiniz.

Pancar

Pancarın anemi ile mücadelede çok etkili olduğu bilinmektedir. Pancar demir dolu bir sebzedir. Kırmızı kan hücrelerini tamir ederek yeniden aktiveye yardımcı olacaktır. Kırmızı kan hücreleri aktive edildikten sonra vücudun tüm bölegelerine oksiyen temini artar.

günlük yiyecekler arasına pancar kökü eklemek oldukça faydalıdır ve anemiyle mücadeleyi arttırır.

Kırmızı Et

Kuzu, sığır eti ve diğer kırmızı etler demir alımı sağlar. Demir içerdiği gibi, vücut tarafından demir emilimi kolaydır. kalp, böbrekler ve kırmızı etlerdemir açısından oldukça zengin olduğu için anemi hastalarının tüketmeleri önerilmektedir.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi zengin demir kaynağıdır. Günlük diyetinize fıstık ezmesi eklemeyi deneyin. Eğer fıstık ezmesi tadı beğenmezseniz, ayrıca anemi savaşmak için bir avuç kurutulmuş fıstık yemeyi deneyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, yaklaşık 0.6 mg demir içerir.

Domates

domates c vitamini ve likopen açısından zengin olan domates aynı zamanda anemi hastalarının ihtiyaç duydupu demiri sağlayabilir. Domates aynı zamanda beta karoten ve vitamin e bakımından zengin olduğundan Saç ve cilt sağlığına da faydalıdır. Sabahları kahvaltıda domates tüketimi anemi hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

Yumurta

yumurta protein açısından oldukça zengindir, aynı zamanda içerdiği vitaminler etkili antioksidanlar arasındadır. Günde bir tane yumurta tüketimi bile anemi ile mücadeleye ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Nar

C vitamini ve demir açısından oldukça zengin olan nar, vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Böyleve Baş Dönmesi, haslizlik ve anemi hastalığına faydalıdır. nar anemi yanında işitme kaybı tedavisinde bile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi demir ve vitamin kaynağıdır. Soya fasulyesi, demir emilimini engelleyen fitik asit içerir. Soya aynı zamanda anemi ile mücadeleyi arttıran düşük yağlar ve yüksek protein içermektedir.

Tahıllı Ekmek

Tam tahıllı bir dilim ekmek günlük gerekli olan demir ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilir. Demir açısından oldukça zengin olan tahıllı ekmek anemiyle mücadelede başı şeken besinler arasındadır.

Kuruyemiş

Kuruyemişlerin çoğu demir açısından zengin olduğu için aynı zamanda anemi hastalığıyla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle fındık ve antep fıstığı tüketimi tavsiye edilmektedir.

Bunların yanında, deniz ürünleri, balık, somon balığı, bal, şeftali, erik, üzüm, pekmez ve elma anemi hastalığıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …