Halsizliğe Ne iyi Gelir

Halsizliğe Ne iyi Gelir? Halsizlik Nedir?

Halsizliğe Ne iyi Gelir? Genelde uzun süreli halsizliğin nedeni psikolojik ve zihinsel sorunlardır, fakat bazı durumlarda tıbbi tedav, gerektirebilir. Bunun için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesini öneririz.Genelde çok çalışan kişHalsizliğe Ne İyi Gelirilerde veya bazı periyotlarda çok çalışıldığında kişilerde geçici halsizlik görülebilir. Bu tür fiziki yorgunlukların neden olduğu halsizlik genelde kısa süreli dinlenme sonunda ortadan kalkar.Fakat kronik ve uzun süreli yorgunluk ve halsizliklerin altında yatan başka sebepler olabilir. Buna neden olan zihinsel ve fiziki enerji kaybı veya arka pılandaki asıl sebep tesbit edilmelidir.

Halsizliğin Sebepleri

Halsizliğe Ne iyi Gelir? Halsizliğe sebep olan bir çok faktörü saymak mümkün, bunların bir kısmı psikolojik ve zihinsel Yorgunluk olacağı gibi, bir kısmı diğer bir hastalığın belirtisi olabilir. Buna rağmen kronik halsizliğe neden olan bazı şebepler şunlardır;

Yaşam Tarzı Faktörleri

Yaşam tarzı kişinin kronik halsizlik sorunu yaşamasına neden olan önemli etkenlerin başında gelmektedir.

 • Aşırı alkol tüketimi
  Kafein kullanımı
  Aşırı fiziksel aktivite
  Hareketsizlik
  Uykusuzluk
  Öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları
  Sağlıksız beslenme

Psikolojik Koşullar

Yaşam tarzı dışında psikolojik nedenlerden dolayı zihinde meydana gelen olumsuz faaliyetler de halsizliğe neden olabilir.

 • Kaygı
  Depresyon
  Keder
  Stres

Tıbbi Koşullar

Bazı hastalıklar ve hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da kronik halsizliğe neden olabilmektedir.

 • Anemi
  Kanser
  Kronik yorgunluk sendromu
  Kronik böbrek hastalığı
  KOAH
  Anfizem
  Kalp hastalığı
  Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
  Hipotiroidi, bazı anti depresan ilaçlar, diyabet gibi hastalıklar kronik uzun süreli halsizlik hissine neden olabilir.

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

Yukarıda belirttiğimiz gibi halsizliğe neden olan bir çok neden vardır, bu yüzden halsizliğie neden olan unsurun doktor tarafından belirlenip uygun tedavi metodunun uygulanması gerekir. Hastalıkların neden olduğu halsizliklerin dışında doğal yöntemler, bitki ve yiyecekler kronik halsizlik sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Fakat aşağıda halsizlik tedavisi için önerdiğimiz doğal yöntemleri uygulamadan önce, diğer Sağlık koşullarını da göz önünde bulundurarak doktorunuza danışıp uygulamanızı öneririz.

Muz

Muz vücutda şekeri enerjiye çeviren bol miktarda potasyum içerir. Ayrıca, muz, B vitaminleri, c vitamini, omega-3 yağ asitleri, omega-6 yağ asitleri, lif ve karbonhidrat içermektedir. Bunlar halsizliği gidermeye yardımcı olur. Günde ortalama 1 veya 2 muz bir hastalıktan kaynaklanmayan kronik halsizliği giderir.

Yeşil Çay

Ferahlatıcı özelliği olan yeşil çayın bir fincanı bile halsizlik, özellikle stres ve işle ilgili halsizlikle mücadele etmenize yardımcı olabilir. Yeşil çay, stresi azaltan, enerjiyi arttıram ve zihinsel odaklanmaya yardımcı olan polifenol içerir.

Artı, metabolizmayı arttırarak halsizliğin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bir çay kaşığı yeşil çayı bir fincan suya katarak 5 dakika boyunca kaynatın ve için. Günde bunu 3-4 kere yapmanız halsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Kabak Çekirdeği

kabak çekirdeği halsizlikle mücadele için ideal bir atıştırma olabilir. Kabak çekirdeği, yüksek kaliteli protein, omega-3 yağ asitleri ve vitamin B1, B2, B5 ve B6, yanında manganez, magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi mineraller ile doludur. Tüm bu besin, bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerji sağlamak ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmak için yardımcı olur.

Ayrıca, kabak çekirdeğinde bulunan triptofan, zihinsel yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur ve fiziksel yorgunluğunu azalmasını teşvik eder.

Yulaf Ezmesi

Halsizlikle mücadele için yulaf ezmesi harika bir besindir. glikojen olarak vücutta depolanır ve gün boyunca beyin ve kaslar için yakıt sağlar, çünkü karbonhidrat açısından oldukça zengindir.Ayrıca, enerji seviyenizi artırmaya yardımcı protein, magnezyum, fosfor ve B1 vitamini gibi birçok önemli besin içermektedir.

Halsizlik için sabah kahvaltısında bir tabak yulaf ezmesi harika bir çözüm olabilir, uzun süreli tüketimi kronik halsizlik sorunlarına çözüm olabilir. Yulaf ezmesine , meyve ve fındıkta karıştırılarak etkisi arttırılabilir.

Yoğurt

Proteini yüksek miktarda içeren yoğurt, bağırsak sorunlarından kaynaklanan sorunlara ciddi anlamda katkıda bulunur.Hazmı kolay olduğu için ayrıca sindirim sistemini zoramaz. Yoğurtun içerdiği probiyotikler kronik hazımsızlık sendromununu ortadan kadlırmaya yardımcı olur.

Günde sabaha ve akşam en az iki kere düzenli şekilde yoğurt tüketmek halsizlik şikayetlerini azaltabilir.

Karpuz

Eğer özellikle yaz aylarında ağır işlerden veya egzersizlerden sonra kendinizi halsiz hissediyorsanız birkaç dilim bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. karpuz suyunun rahatlatıcı özelliğinin yanında karpuzun içerdiği potasyum, C vitamini, likopen, beta- karoten ve demir gibi besinler, bileşenler halsizliği gidermeye yardımcı olabilir.

Halsizlik için karpuz dışında karpuz suyuna limon veya bal karışturarak içmeniz sorunun kısa sürede çözülmesine yardımcı olabilir.

Ceviz

Halsizlik için popülwer tüketilen besinlerden bir tanesi de Cavizdir.Halsizlik belirtilerine karşı omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bunun yanında hafif depresyon belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, Ceviz enerji arttıran protein ve lif içerir. Ceviz manganez, magnezyum, fosfor, demir, bakır ve vitamin viktarı oldukça yüksektir. günlük 3-4 ceviz tüketimi halsizlik sorunlarının savuşturulmasına ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

Fasulye

fasulyenin haslizliğie karşı çok etkili olduğu bilinen bir şeydir. Çünkü fasulye yüksek lif içerir bunun yanında halsizliğe oldukça faydalı olan protein ve potasyum içerir. Ayrıca,, magnezyum, fosfor, bakır ve demir gibi mineral içermesi halsizliği faydalı olmasına neden olan diğer özelliklerindendir.

başta halsizlik olmak üzere , düzenli fasulye tüketimi sağlık açısından bir çok fayda sağlar. Öğlen veya akşam yemeklerinde yenilebileceği gibi, sabah kahvaltılarında siyah fasulye salatası tüketilebilir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …