Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Ali Nasuh Mahruki Hayatı

Ali Nasuh Mahruki Hayatı

Ali Nasuh Mahruki Hayatı

Ali Nasuh Mahruki 21 mayıs 1968 de istanbulda doğdu. ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi işletme Fakültesinden mezun oldu Dağcılıkla 1988 sonlarında, isim babalığını ve üç yıl boyunca başkanlığını yaptığı Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğunda tanıştı. yazar, fotoğrafçı ve profesyonel sporcu olan Mahruki, dağcılık, mağaracılık, yamaç Paraşüt ü, aletli dalış, motor sporları yelken ve bisiklet sporlarıylada profesyönel olarak ilgilenmeye başladı

1992 – 1994 yılları arasında, Sovyet Rusyanın en yüksek 7000 metrenin üzerinde beş dağına tırmanarak, Khan Tengri – Lenin – Korjenevskoy – Communism – Pobeda Rusya dağcılık federasyonu tarafından verilen kar Leoparı ünvanını alan az sayıdaki batılı dağcıdan biri oldu. dünyanın en zorlu ve tehlikeli 7000lik dağlarından biri olan Pobeda dağının 8. solo tırmanışını yaptı.

Takvimler 1995i gösterdiğinde, everest dağına tırmanarak, Evereste tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı oluyordu 1996 yılında, Camel Trophy Türk Takımına girerek Kalimantanda Türkiyeyi temsil etti. Ekibiyle birlikte, Takım ruhu değerlendirmesinde dünya ikincisi, genel sonuçlarda dördüncü oldu. Aynı yıl, dünyanın yedi kıtasının her birinin en yüksek dağına tırmanmayı içeren, Yedi Zirveler projesini tamamlayan dünyadaki 44. dağcı ve en genci oldu. everest, Aconcagua, Vinson, Kilimanjaro, Mc. Kinley, Elbruz, Kosciusko.

1997 yılında, motosiklet ile Türkiye, iran, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Sıkkımı içeren 21.000 kilometrelik bir yolculuk yaptı. 8201 metrelik Cho Oyu Dağına yaptığı tırmanışla, Türkiyenin en yüksek solo tırmanışını gerçekleştirdi. Ertesi sene 8516 metrelik Lhotse Dağına tırmandı. Bu aynı zamanda Türkiyenin en yüksek oksijensiz tırmanış rekoruydu.

2000 yılında, dünyanın en zorlu ve tehlikeli dağlarının başında gelen, dünyanın 2. yüksek dağı 8611 metrelik K2 Dağının ilk Türk tırmanışını, oksijensiz olarak gerçekleştirdi.

2001 yılında, Kuzey Alaskanın son derece sert iklimi ve coğrafyasında, çok özel olarak hazırlanan Arktik Koşullarda Hayatta Kalma eğitimi aldı. 7546 metrelik Muztag Ata Dağına tırmandı. Bu aynı zamanda Türkiyenin en yüksek kayaklı tırmanışıydı.

2002 yılında, Himalayaları motosikletle aşarak Batı Tibetteki kutsal Kailash Dağını ve Everest dağının Ana Kampını ziyaret etti 2003 yılında bugüne dek sadece bir kez gerçekleştirilen, dünyanın en kuzeyindeki 7000 metreden yüksek dağ olan Pobeda dağının kış tırmanışını denedi.

2003 – 2004 yılları arasında, 55. Dönem Milli güvenlik akademisi eğitim – öğretim dönemini tamamladı. 2004 yılında, Kuzey Hindistanın Himachal Pradesh, Ladakh, Zanskar ve keşmir eyaletlerini içeren, 5602 ve 5328 metrelerle dünyanın en yüksek araç kullanılabilen yollarının aşıldığı bir motosiklet seyahati gerçekleştirdi. ABDnin 4 farklı eyaletinde, 4 üniversite, 2 doğada liderlik okulu, 5 arama ve kurtarma ekibi ve 3 Türk Derneğinde, dağcılık, liderlik, arama ve kurtarma, Türkiye ve Türk Gençliği konularında seminerler verdi ve konuşmalar yaptı.

Arama Kurtarma Derneği AKUT kurucuları arasında yer aldı ve dernek başkanı olarak göreve başladı. Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği UGSAD, Türkiye Milli olimpiyat Komitesi, Sualtı Araştırmaları Derneği SAD, Gezginler Kulübü ve Türk Eğitim Derneği TED derneklerine üye oldu. Bahçeşehir Üniversitesinde iki yıl Takım Çalışması ve Liderlik dersi verdi. hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri eklerinde köşe yazarlığı yaptı. Çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırladı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …