Ali Sami Yen Hayatı

Ali Sami Yen Hayatı

Ali Sami Yen Galatasaray Spor Kulübünün kurucusu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü. Futbolcu ve spor adamı 20 Mayıs 1886 da, istanbulun Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami Bey, Yen soyadını sonradan aldı.

Ali Sami Yen: Galatasaray Lisesinde okuyan ve futbol oynayan Yen, 20 Ekim 1905 de, Emin Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında, sekiz okul arkadaşına önderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübünü kurdu. Kulübün, 1 sicil numaralı ilk üyesi ve ilk başkanı olan Yen, 1906da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görevini üstlendi.

Ali Sami Yenin, Sarı-Kırmızılı kulübe önemli katkılarından biri de, 1905 yılında, Kalamışda, Galatasaray Müzesini kurması oldu. Şu an, Ali Oraloğlunun müdürlüğünü yapmakta olduğu müze, Türkiyenin ilk spor müzesi niteliğini taşımaktadır.

Galatasarayda, 1905 – 1918 seneleri arasında 13 yıl, 1925de de, 1 yıl olmak üzere, iki dönemde toplam, 14 yıl başkanlık hizmeti veren Yen, 27 Ocak 1921 de kurulan ve 8 Haziran 1922 de de resmi nitelik kazanan, ilk resmi Türk spor örgütü olan, Türkiye idman Cemiyetleri ittifakının kuruluşunda, Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı.

Ticide bir süre başkanlık yaptı. Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Yen, yalnız sportif açıdan değil, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyetinin tanıtımı açısından da önem taşıyan 1924 Paris Olimpiyatlarında, Türk kafilesinin lideriydi. 1926 – 1931 yılları arasında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Başkanlığı görevini üstlendi.

1905 yılında yönettiği, Moda – Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Yenin, ilk Türk hakem olma ihtimali vardır Ali Sami Yen, Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak milli takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olan Yen, Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.

Ali Sami Yen 29 Haziran 1927 de, Yenin yazdığı, Türkiyede futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan Futbolun Kitabı adlı kitap basıldı.

29 Temmuz 1951 de, istanbulda vefat eden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi Futbola vedasından sonra, uzun yıllar spor yöneticiliği ve hakemlik yapan, Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için uğraş veren Ali Sami Yenin adı, 1964de, Galatasarayın Mecidiyeköydeki stadyumuna verildi Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Samiydi.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …