Ali Kırca Hayatı

Ali Kırca Hayatı

1948 yılının Aralık ayında Akşehirde doğdu. 1963 yılında istanbula geldi ve Deniz Harp Akademisinden mezun oldu. Bir süre istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesinde okudu. Daha 17 li yaşlarda medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında Trtde muhabir olarak mesleğe başladı

Trtde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra Trt Haber Dairesi Başkanlığına yükseldi. Yurttan Dünyadan ve 32.Gün programlarını hazırlayıp, Açık Oturum programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde başarısına başarı kattı.

Bir dönem Trt Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, daha sonra ilk özel televizyon olan inter Stara geçti. 42 yaşında Kırkıncı Paralel programını Washington ve New Yorkta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında Türkiyeye döndü ve Atv Haber Dairesi Başkanı oldu. 1 Şubat 1994de Türkiyenin ilk anchormani olarak Atv Ana Haber Bültenini sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994te yayına giren Siyaset Meydanı programı ile hafızalara kazındı.

2001 Ekonomik krizinin yaşandığı günlerde Atv ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Bir çok polemiğe neden olan Stardan ayrılışı gecikmedi. 2002 yılında Ntv ile anlaştı. Aynı yıl Habersiz Türküler adlı bir albüm çıkardı. Barış Mançoya olan hayranlığı ile de bilinen ünlü anchorman, Sonny Müzikin çıkarttığı Yüreğimdeki Barış Şarkıları adlı albümde Güle güle oğlum parçayı seslendirdi.

Ntvden de ayrılması gecikmedi. Tekrar Atvde anchorman olarak göreve başlayan Ali Kırca aynı zamanda Sabah Gazetesindede köşe yazarlığına getirildi. Altanlar Meydanda, Futbol Hayattır, Hazan Mevsiminde Aşk, Sedir Ağacının Kokusu, Şimdi iyi Haberleri Veriyoruz, Susurluk Çarkı, Barış Mançoya Özlem, 700. yılında Osmanlı adlarıyla 8 adet kitabı yayınlandı.

2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesinde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim görevliliği yapmaya başlayan Kırca, Golden Rose ödülü başta olmak üzere yaptığı programlarla birçok uluslararası ödül de kazanmıştır

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …