Ali Coşkun Hayatı

Ali Coşkun Hayatı

Ali Coşkun 1939 Erzincan doğumlu milletvekili ve bakan. Siyaset yaşamına Anavatan Partisinde başlayan Coşkun, 22. dönem Ak Parti istanbul milletvekilidir ve 59. Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanıdır Ali Coşkun, 1939 da Osman Hilmi Coşkun ve Safiye Coşkunun oğlu olarak, Erzincanın Kemaliye ilçesine bağlı bulunan Başpınar köyünde dünyaya geldi. imam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 yıl kadar sonra ailesini alarak Ankaraya yerleşti

Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümüne giren Coşkun, 1960 yılında buradan mezun oldu ve istanbul Üniversitesi, işletme Fakültesinde de işletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını tamamladı.

Bursa Merinos Fabrikalarında yaptığı stajın ardından, Kayseri Pamuklu Sanayiine tayini çıkan ve çalışmaya başlayan ve yeminli mali müşavirlik de yapan Coşkun, burada tanıştığı ibrahim Bodur aracılığıyla yönünü sanayiciliğe çevirdi. Böylece Çanakkale Seramik başta olmak üzere, Kaleporselen Eloktroteknik Sanayi A.Ş., Kalebodur Seramik San. A.Ş., Türk Suudi Yatırım Holding A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Bisan Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş., Coşkun Mühendislik Müşavirlik Ltd. Şti. Ve ihlas Finansın kurucu üyeliğini yaptı. Aynı zamanda Kale Grubu Şirketler Topluluğu ve Bisan Bisiklet Sanayi A.Ş.de üst düzey yöneticilik yaptı.

Ali Coşkun, istanbul Sanayi Odası iSO Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Milli Prodüktivite Merkezi MPM Başkan Vekilliği, TSE Genel Kurul ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Kurucu Başkan Vekilliği, iş Dünyası Vakfı Başkanlığı, Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyet Kurucu Başkan Vekilliği, Aydınlar Ocağı Genel Başkan Yardımcılığı, Birlik Vakfı ve Türk Musikisi Vakfı Kurucular Heyeti Üyeliği, Elektrik Mühendisleri Odası Üyeliği ve TÜRMOB istanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Üyeliği yapmıştır.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve islam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Ali Coşkun, Türkiye Sağlık Tedavi Vakfının kurucu üyeliği ve Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği gibi gönüllü yardım kuruluşlarında da görev yaptı.

Anavatan Partisinin istanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Coşkun, önce Refah Partisi daha sonra da Fazilet Partisine geçti ve bu partiden 21. dönemde istanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Coşkun, AK Partinin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu ayrıca 3 Kasım 2002 seçimlerinde de istanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini sürdürdü.

Ali Coşkunun, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-inceleme yazıları ve makalelerinin yanısıra Türkiyenin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Evli olan Coşkun, iki çocuk sahibi

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …