Akdeniz Yemeklerinin Uzun Yaşama Katkısı

Akdeniz Yemeklerinin Uzun Yaşama Katkısı

Hiçbir Zaman Geç Değil
Etrafta koşuşturan büyük büyük torunlarınızı görmek ister misiniz? Avrupa’nın 11 farklı ülkesinde yaşayan 2300 insan üzerinde yapılan araştırmada, Akdeniz diyetini uygulayıp, spor yapan,sigara ve içki içmeyen insanların 70-80 yaşına kadar yaşadığı görülmüştür Araştırmacılar az kırmızı et ve yağ tüketip, meyve, sebze tahıl, balık, fındık ve doymamış yağ tüketimine yüksek not vermişlerdir. Bunu uygulayan insanlarda ölüm riski 10 yıllık araştırma sürecinde %23 daha azalmıştır. Sigara içmemek ve aktif spor yapmak ise bu riski %35 azaltır. Az alkol tüketen insanlarda ise bu risk %22 daha düşer. Bu dört ölçeği topladığımızda hastalığa yakalanma ve ölüm riski %65 oranında düşmektedir

Ne yapmak lazım
Her şey yukarıdaki gibidir. Yalnız Akdeniz diyetini pizza ve lazanya ile karıştırmayın.Ve içmek için bahane aramayın. J. Amer. Med. Assoc. 292 1433, 2004.

En iyi ilaçlar
italyanların 1890 kişi üzerinde yaptığı metabolik sendrom araştırmasında, Akdeniz diyeti uygulayanların metabolizmalarında daha az iltihap ve insulin seviyesine rastlanmıştır. Akdeniz diyeti uygulayan hastalar, kontrol grubunun tükettiğinden iki kat fazla meyve, sebze, fındık, zeytinyağı, fasulye, tam tahıllı gıdalar ve omega 3 tüketmiştir.

Her iki grup da aynı oranda alkol, yağ, protein ve karbonhidrat almıştır.

iki yılın sonunda Akdeniz diyeti uygulayanlarda insulin seviyesi, C-reaktif protein ve interleukin-düşmüş, kan basıncı seviyesi kontrol grubuna nazaran daha normale dönmüştür.

Daha fazlası Kontrol grubunda bütün metabolik sendromlar, Akdeniz grubundan fazla çıkmıştır.Genişleyen vücut ölçüleri, düşük iyi kolesterol, yüksek kan şekeri ve trigliserit.

Yapılması Gerekenler Daha fazla meyve, fasulye, tam tahıllı gıdalar ve deniz mahsulleri tüketin. Etten aldığınız yağı fındıktan alın ve doymamış yağ tüketin. J. Amer. Med. Assoc. 292 1440, 2004.

Hareketler ve Düşünceler
Hareketli olmak beyninizin iyi bir hal almasını sağlar. Bu, egzersiz ve daha az düşünmeyle olur.Yedi yıldan fazla süren,yaşları 71-93 arasında değişen 2200 Hawaili erkek arasında yapılan araştırmada,(çeyrek milden daha az yürüyenler arasında)bunamaya yakalanma riski günde 2 milden fazla yürüyenlere oranla iki kat fazla çıkmıştır.

Günde çeyrek mil ile 1 mil arasında yürüyen erkeklerin riski %70 düşmektedir. Yaşları 70 ila 81 arasında değişen 19000 kadın üzerinde en az 9 yıldır yapılan bir araştırmaya göre egzersiz sayesinde %20 daha az risk taşıdıkları bilinmektedir.Haftada en az 1 ½ saat yürüyen kadınların hafızasının,dikkatinin ve diğer bulgularının haftada 40 dakikadan daha az yürüyen kadınlara oranla daha iyi olduğu saplanmıştır

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …