Zeki Ökten Hayatı

Zeki Ökten Hayatı? Zeki Ökten Kimdir?

Türk Zeki Ökten Hayatı? Sineması’nın uluslararası başarılara imza atmış, değerli bir yönetmenidir 1941 yılında istanbul’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’de okuduğu yıllarda tiyatro ile ilgili çalışmalarına başladı. 1961 yılında Nişan Hançer’in yönetmenliğini yaptığı Acı Zeytin adlı filmle sinema dünyasına adım attı. Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Memduh Ün ve Atıf Yılmaz gibi Yeşilçam’ın ünlü yönetmenlerinin yanında çalıştı. 1963 yılında ilk filmi Ölüm Pazarını çekti. Bu film ile beklediği başarıyı elde edemeyince asistanlığa geri döndü.

Zeki Ökten Hayatı

Dokuz yıl asistanlığa devam ettikten sonra 1972’de Kadın Yapar, ardından da 1973’de Bir Demet Menekşe ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Selim ileri’nin senaryosunu yazdığı film, bir aşk hikayesi üzerinden toplumsal bakış açısını dile getirmekteydi Zeki Ökten sinemaya bakış tarzı bu film ile kendini gösterdi.

Osman Seden, Ömer Lütfü Akad, Metin Erksan, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Atıf Yılmaz’ın kuşağından sonra gelen ikinci yeni kuşak sinemacılar arasında yerini aldı. Askerin Dönüşü1974, Sürü1978, Düşman1979 adlı filmlerinde gerçekçi uslubunu korurken,Hanzo1975, Kapıcılar Kralı1976, Çöpçüler Kralı1977 ve Faize Hücum1982 gibi filmleriyse toplumsal sorunları komedi ile vermeyi başarmıştır.

Kemal Sunal ile çalıştığı Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Düttürü Dünya1988 gibi filmleri komedi olarak görülse de altında toplumsal gerçekler bulunmaktadır. O dönemki sosyal yaşama tepkiler ve eleştiriler içermektedir. Özellikle Kapıcılar Kralı ve Çöpçüler Kralı ile belli bir sınıf üzerinden Türkiye’nin o dönemki gerçekleri verilmiştir. 14. Antalya Film Şenliği’nde Kapıcılar Kralı adlı filmi ile En iyi Yönetmen ödülünü kazandı.

1978 yılında senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı Türk Sineması’nın başyapıtlarından olan Sürü adlı filmi çekti. Bu film uluslararası başarılara imza atarak 11 tane ödül aldı. 1979’da Locarno Film Festivali ve 1980’de 10. Uluslararası Antwep Film Festivali’nde En iyi Film ödülü de bunlar arasındadır.

Ardından yine Yılmaz Güney ile birlikte çalıştığı Düşmanı çekti. Bu film de yurtdışında ilgi gördü. Bu filmin ardından 1982 yılında başrolünde Genco Erkal’ın yer aldığı Faize Hücüm geldi. Bu film ile Antalya Film Festivali’nde En iyi Film ve En iyi Yönetmen ödüllerini aldı.

Bu filmi Pehlivan1984, Ses1986 ve Düttürü Dünya1988 izledi. Pehlivan adlı film ile uluslararası birçok ödülün yanısıra, istanbul Film Festivali’nde Üstün Başarı ödülü aldı. Düttürü Dünya adlı filmden sonra sinemaya bir süre ara verdi.

1993 yılında Kemal Sunal ile çektiği televizyon dizisi Saygılar Bizdeni yaptı. 1995 yılında ise Kültür Bakanlığı ve Efes Pilsen’nin katkılarıyla Yusuf Kurçeli, Ömer Kavur, irfan Tözüm ve Erden Kıral ile birlikte bağımsız 5 kısa sevgi ve hoşgörü öyküsünden oluşan Aşk Üzerine Söylenmiş Herşey adlı çalışmada yer aldı.

Ardından 1999 yılında Metin Akpınar, Zeki Alasya, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi büyük oyuncuların yer aldığı Güle Güle adlı filmi çekti. Film Almanya ve Fransa’da gösterime girmiş, birçok yurtiçi ve yurtdışı festivallere davet edilmişti. Bunun yanı sıra 37. Altın Portakal Film Festivali’nde En iyi Film ve En iyi Senaryo ödüllerini almıştı.

Bu filmlerin ardından 2003 yılında başrollerini Tarık Akan ve Okan Bayülgen’nin paylaştığı Gülüm 2006 yılında ise Cüneyt Türel, Yaman Tarcan, Bülent Kayabaş ve Nilgün Belgün rol aldığı Çinliler Geliyor adlı filmleri yönetti.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …