Zambak Nedir

Zambak Nedir

Zambak Nedir? Zambak Ne Demek? Zambak Nedir Kısaca? Zambak Ne Demektir? Zambak Hakkında Bilgi?

Zambak Nedir, Zambak, Lilium, zambakgiller Liliaceae familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerin adıdır. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır.Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi Batı ve Kuzey Anadolu’da tabii olarak yetişen yabani türleri de bulunur.

Nemli ve kumlu topraklardan hoşlanır. Taşlık ve kayalık yerleri sever. Memleketimizde yabani olarak yetişen zambakların başında akzambak, kırmızı zambak, Zigana zambağı ve Trabzon zambağı gelir. Kullanıldığı yerler: Dahilen (% 2’lik) idrar arttırıcı ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.Zambak çiçeklerinden su buharı destilasyonu ile zambak suyu elde edilir ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca zambak esansı parfümeride de kullanılır. Zambak soğanlı bir bitkidir. Saksıda zambak yetiştirmek için iri soğanlar kullanılır. Soğanlar ilkbahara doğru kumlu topraklı bir saksıya dikilir.

Aydınlık bir yerde, yeter derecede nemli tutulan soğanlar, bahara doğru sürmeye başlar. Filiz saksı boyunu aşınca, saksıya yeniden toprak koymalı, su payına kadar doldurmalıdır. Böylece, kökler daha iyi gelişir. Zambakları yazın güneşli bir balkonda bulundurmalı, sık sık sulamalıdır.

Saksıyı, toprağı değiştirmeye lüzum yoktur. Dışarıda bakılan zambak da aynı şekilde yetiştirilir. Çiçekler solduktan sonra yapraklar da bozulmaya başlar. Sulamayı azaltmalıdır. Bundan sonra toprağın içinde kuruyan kısımları keserek, soğanları toplamalı, nemli kum içinde, ya da limonlukta saklamalıdır.

Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır, bazı soğanlı türleri de insanlar tarafından yenilebilir. Bu cinse ait zambak türü asıl zambaktır, isminde zambak geçen başka bitkilerde olmasına rağmen onlar diğer gruplara aittir. Zambak bitkisinin çiçekleri kimi ülke mutfaklarında besin olarak tüketilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …