Yarım Baş Ağrısı Nedenleri

Yarım Baş Ağrısı Nedenleri

Yarım Baş Ağrısı Nedenleri? Yarım Baş Ağrısı? Yarım Baş Ağrısı Sebebi? Yarım Baş Ağrısı Neden Olur?

yarım baş ağrısı nedenleri Yarım baş ağrısı nedenleri yüz damarlarının duyurucu sinirlerinin hastalanmasına bağlıdır. Bu bir atardamar genişlemesidir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Çoğunlukla nedeni bilinmez. Çünkü ağızda yada sinüste bir hastalık bulunmasına ender rastlanır. Nedeni bilindiğinde tedavi edilebilir. Ama tedavi sonuçları önceden kestirilemez ve değişiktir.

Teşhis

Hasta, birkaç dakikadan 1-2 saate kadar süren kesintili ağrılardan ya da biri bitmeden öteki başlayan nöbetlerle gelişen sürekli ağrıdan yakınır. Apansızın başlayan nöbetler şiddetli ve dayanılmazdır. Nabız gibi vurumludur ve bıçak saplanır gibidir. Şişme, gerilme, karıncalanma, hatta yanma duyumları bulunabilir. Ağrılar tetik bölge uyarı bölgesi olmaksızın kendi başlarına açığa çıkarlar. Ama alkol alma yada heyecanlanma gibi ağrıya,yol açıcı nedenler araya girebilir.

Yarım baş ağrısının yeri değişiktir. Dile yerleşebilir dil ağrısı ama çoğunlukla göz çevresine ya da üst çeneye yerleşmiştir. Boyna artkafa bölgesine ve enseye doğru yayılmayla, üçüz sinir sınırlarını aşarak yaygın olabilir. Ağrı ile aynı yanda damarsal sinirsel bozukluklar ve salgılama değişiklikleri saptanır. Sümüksel zar iltihabı, göz sulanması, burun akıntısı, yüz kızarıklığı ve terleme. Sinir muayenesinde bir sonuç elde edilmez.

Evrim

Yarım baş ağrısı, birkaç haftadan birkaç aya kadar süren ağrılı dönemler ve aylarca süren aralıklarla evrim gösterir.

Ayırıcı Teşhis

Üçüz sinirin nedeni bilinmeyen ağrısınınki ile aynıdır.

Tedavi

Klasik yarım baş ağrısı migren tedavisidir.Başlangıcı ruhsal bir sarsıntıya bağlı ağrılardır. Teşhis ancak, öteki sinir ağrıları olasılıkları ayıklandıktan sonra konabilir. Bu ağrılar gerçek bir ağrıdan çok, her zaman iki yanlı olan rahatsız edici duygulardır. Birlikte damarsal, salgısal tepkiler ve belirti tepkileri yoktur. Sinir muayenesi sonuç vermez.

Evrim süresince ağrılar giderek çoğalırlar. Hastanın zihninde yaratılmış olabilirler ya da gerçek bir sinir ağrısının ruhsal yansımasıdırlar. Bir lenf düğümü biyopsisi, ameliyatla çıkarılmış olan bir lenf düğümünün hücrelerini incelemeyi ve değişimlerini doğrulamayı sağlar.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …