Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Yağ Nedir

Yağ Nedir

Yağ Nedir

Yağ Nedir, yağ bitki ve hayvanlardan elde edilen esterlere verilen isim. Bunlar, bitkileri dokularında, meyve ve çekirdeklerinde bulunuyor. Hayvanlarda ise, deri altında kalp ve böbrek gibi organların çevresince ve karaciğerlerde bulunuyor. yağ, yandığı zaman en çok ısı ve enerji veren besililer arasında yer alır Bitki yağları, keten, susam, zeytin, haşhaş, Hindistan cevizi gibi tohum ve meyveleri yüksek basınçlı hidrolik preslerde sıkıştırılmakla elde edilir. Bitkisel yağların, çoğu sıvıdır. Zeytinyağı, pamukyağı gibi. sıvı yağların içinde keten, haşhaş, fındık, Ceviz ve kenevir yağı gibi olanları kuruyan yağlar dır.

Hayvan Yağları, hayvanların çeşitli yerlerinden çıkarılır. Tereyağı, sütten donyağı, hayvanların kalp ye böbreklerinden kuyrukyağı, hayvanların kuyruklarından balıkyağı, Morina balıklarının karaciğerinden elde edilir. hayvan yağları da, sert, yumuşak ve sıvı olur. Don yağları serttir .kuyruk ve tereyağları yumuşaktır, balıkyağı sıvıdır.

Yağların Besin Değeri, iki bakımdan önemlidir Biri, yandıkları zaman çıkardıkları ısı enerjisi bakımındandır. Bir gram yağ vücutta yandığı zaman ortalama olarak 9,5, kalori ısı verir Nişastalı ve şekerli besinlerin yanmasından ancak 4,5 K. kalori ısı çıkar. Yağların önemli değeri, vitamin bakımındandır. Özellikle tereyağında, A,B,C, vitaminleri balıkyağında D vitamini vardır

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir