Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Üzeyir Garih Hayatı

Üzeyir Garih Hayatı

Üzeyir Garih Hayatı

1929'da istanbul da doğdu. 1951 yılında i.t.ü.'den Makina Yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1954 yılına kadar Carrier Corp. Türkiye Şubesi'nde Tesisat mühendisliği görevini sürdürerek bu konuda ihtisas sahibi oldu. 1954 yılında ishak Alaton'un teklifi ile iki kişilik Alarko Kollektif Şirketi'nin eş ortağı olarak faaliyete başladı. O tarihten beri gün geçtikçe gelişen ve bir holding hüviyetini kazanan Alarko Şirketler Topluluğu'nda ishak Alaton'la birlikte Başkanlık görevini aralıksız olarak sürdürmüştür

Üzeyir Garih çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda şirketin yer aldığı Alarko Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu. Üzeyir Garih, DEiK Yönetim Kurulu, istanbul sanayi Odası Meclis Üyesi, Türk-Belçika Konseyi Başkanı, Türk-Kanada Konseyi 2. Başkanı, TÜSiAD Yüksek istişare Kurulu Üyesi'ydi. Garih, MESS, SiSAV, Loyd Vakfı, Turizm Yatırımcıları Derneği'nde de görevler üstlenmişti.

Özellikle yönetim ve organizasyon ve ekonomi ile ilgili yazıları Turkish Daily News ve Akşam gazetelerinde haftalık ve ayrıca Babıali Dergisinde aylık periyotlarla yayınlanmakta olan Üzeyir Garihin önde gelen hobisi, gençlerin eğitimi ile uğraşmaktır. Ayrıca "Deneyimlerim" adlı 5 cilt, "iş Hayatımdan Kesitler" adlı 1 cilt ve ayrıca Hayat Yayınlarının yayınladığı 8 cilt Kitabın yazarıdır.

Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi MBA programında organizasyon konusunda ders vermiştir 1984 yılında i.t.ü.'den Fahri doktor ünvanı ile taltif edilmiş ve 1990 yılında Filipinler Cumhuriyeti istanbul Fahri Başkonsolosu görevini yüklenmiştir.

Üzeyir Garih 25 Ağustos 2001 günü Yener Yermez adlı katil tarafından Eyüp Mezarlığı'nda öldürüldü. Cinayet zanlısı Yermez, polisin sıkı araştırmaları ve takipleri sonucunda, 10 gün sonra yakalandı ve hapse gönderildi.

Evli, iki çocuk babası ve 6 torun sahibi olan Üzeyir Garih, ingilizce, Fransızca ve ispanyolca bilmekteydi

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir