Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Uğur Yücel Hayatı

Uğur Yücel Hayatı

Uğur Yücel Hayatı

Türkiye de her kesimden insanın zevkle izlediği bir oyuncu olan Uğur Yücel kabarelerle başladığı oyunculuk hayatına sinemada devam etmiş ve sadece oyunculukla sınırlı kalmayarak yönetmenlik ve senaristlik dallarında da birçok ödüle layık görülmüştir

Uğur Yücel, 1957 yılında istanbul da doğdu. istanbul belediye Konservatuvarı tiyatro Bölümü'nde öğrenim gördü. 1977 yılında konservatuvardayken tek kişilik oyunlara ve stand up gösterilerine başladı. 1975 ile 1984 yılları arasında Kenter Tiyatrosu, tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholünde çeşitli oyunlar oynadı. Yer aldığı kabareler ve müzikallerde Müjde Ar ve Sezen Aksu gibi sanatçılarla çalıştı.

1984 yılında ilk kez fahriye Abla adlı film ile sinemada oyunculuğa başladı. Ardından 1986 yılında Teyzem ve Milyarder, 1987 yılında ise başrolünde Şener Şen'in oynadığı Selamsız Bandosu adlı filmde yer aldı. Sinemada çıkış yapması yine başrolünü Şener Şen ile paylaştığı 1987 yapımı Muhsin Bey ile oldu. Hemen arkasından 1988 yılında Ertem Eğilmez'in son filmi olan Arabeskde Müjde Ar, Şener Şen ve Necati Bilgiç ile birlikte rol aldı.

1994 yılın da televizyon dünyasına girdi. Birçok dizi ve tv skeçlerinde rol alan oyuncu ilk kez Aziz Ahmet adlı televiyon dizisiyle yapımcılık, senaristlik ve oyunculuk yaptı. Sinemada oyunculuğa 1996 yılına kadar ara veren Yücel, bu dönem kendi filmlerini çekmek için hazırlıklarda bulundu.

1996 Yılın, da Eşkiya adlı film ile sinemaya dönüş yaptı. Ardından 2000 yılında Kemal Sunal'ın ölümü üzerine Balalayka adlı filmde yer aldı. 1998 yılında ikinci bahar adlı televizyon dizisinin ilk 8 bölümünü çekerek televizyon dünyasında çalışmaya devam etti. Ardından TRT'de yayınlanan Karanlıkta Koşanlar adlı televizyon dizisinde yönetmen, senarist ve oyuncu olarak yer aldı.

2003 yılında, ilk uzun metrajlı filmi olan yazı Turada yapımcıi yönetmen ve senarist olarak karşımıza çıktı. Yapımcılığa aynı yıl Alacakaranlık adlı dizi ile devam etti. Aynı zamanda bu dizide oyuncu olarak da yer aldı. 2005 yılında Hırsız polis adlı dizide canlandırdığı karakter ile büyük beğeni kazanan oyuncu ertesi yıl Hayatımın Kadınısın ve Ramon adlı filmlerde yönetmen olarak karşımıza çıktı.

Yönetmenlik, yapımcılık, senaristlik ve oyunculuk dışında 1998 yılında çekilen Laleli'de Bir Azize ve Gemide adlı filmlerde müzik yapımcılığı da yaptı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir