Tansu Çiller Hayatı

Tansu Çiller Hayatı? Tansu Çiller Kimdir?

Tansu Çiller Hayatı? Tansu Çiller 1946 yılında istanbul da doğdu. Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, boğaziçi Üniversitesi ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını Connecticut Üniversitesi’nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi’nde devam ettirdi. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu.

Tansu Çiller Hayatı

başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru yol Partisinde politikaya girdi. 1991 yılı seçimlerinde istanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel’in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev aldı.

Demirel’in Türkiye Cumhuriyeti’nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına adaylığını koydu. Tansu Çiller, 13 haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçildi ve Türkiye’nin ilk bayan başbakanı oldu. Ekonomi üzerine 9 yazı yazdı.

iki çocuk annesi olan Tansu Çiller, ingilizce ve Almanca bilmektedir

Siyasi Kariyeri

Prof Dr. Tansu Çiller ilk olarak ismini Anavatan Partisi’nin ekonomi politikalarını eleştirel bir yaklaşımla ele alarak ve bu konuda raporlar hazırlayarak duyurdu. O zamanın İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın kısa süre de olsa danışmanlığını yapan Prof Dr. Tansu Çiller 1990 senesinde Süleyman Demirel’den gelen teklifi onaylayarak Doğru Yol Partisi’nde siyasi hayatını başlatmıştır. 1990 senesinin aralık ayında Doğru Yol Partisi’nin Genel İdare Kurulu’na seçilerek ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı olmuştur.

1991 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, böylelikle TBMM’ye ilk adımını atmıştır. İlerleyen zamanlarda Tansu Çiller 16 mayıs 1993 tarihinde Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan Doğru Yol Partisi genel başkanlığına ve dolayısıyla başbakanlığa aday olarak kendisine yeni bir hedef belirlemiştir. 8 Haziran 1993 tarihinde bakanlık görevinden istifa eden Prof. Dr. Tansu Çiller Doğru Yol Partisi genel başkanı seçilerek başbakanlık koltuğuna oturmuştur.

Böylelikle Türkiye’nin ilk kadın başbakanı ünvanını kazanmış olan Tansu Çiller başbakanlık görevine başlamıştır. İlerleyen zamanlarda baş bakan yardımcılığı da yapan Çiller, 3 Kasım 2002 genel seçimlerine Doğru Yol Partisi’nin genel başkanı olarak girmiştir. Bu genel seçimlerde Doğru Yol Partisi yaklaşık yüzde 9.5 oranında oy almış ve yüzde 10’luk seçim barajını geçememiştir. Çiller bu alınan sonucun ardından 14 – 15 Aralık 2002 tarihlerinde yapılmış olan Doğru Yol Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi’nde adaylığını koymayarak sorumluluğu üzerine almış, aktif siyaset hayatını noktalamıştır.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …