Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Tuğba Özay Hayatı

Tuğba Özay Hayatı

Tuğba Özay Hayatı

Tuğba Özay Türkiyenin en tanınmış mankenlerinden. Kariyerinde modelliğin yanı sıra sunuculuk ve dizi oyunculuğu da olan Özay, tiyatro oyunlarında da rol almaktadır. Özay, 1995 Miss Model of the World dünya güzellik yarışması ikincisidir

10 Şubat 1978'de istanbul da dünyaya gelen Özayın trabzon kökenli babası, ödüllü bir ders kitabı yazarı ve şair, antalya kökenli annesi de öğretmendir.

Ailesinin tek çocuğu olan Özay, ilkokulu, istanbul Yeşilbahar ilkokulu'nda, ortaokul ve liseyi de Fenerbahçe Lisesi'nde bitirdi. Ardından Haliç Üniversitesi konservatuvar ve Tiyatro Bölümü’ne giren Özay, halen bu üniversitede eğitimine devam etmektedir.

1987'de istanbul yelken Kulübü'nde dalış ve yelken kurslarına katılan Özay, daha sonra Galatasaray spor Kulübü'nde yüzmeye başladı. Fenerbahçe voleybol Takımı’nda yaklaşık 5 yıl voleybol oynayan Özay, motosiklete de ilgi duymaktadır.

Menkenliğe 1994 yılında bir Vakko defilesi ile başlayan ve 1995 senesinde düzenlenen, Miss Model of Turkey yarışmasında birinci, Miss Model of the World yarışmasında da ikinci seçilen Özay, yarışmada en iyi vücutlu model ödülüne de layık görüldü. 1996'da Paris'te modellik kariyerine başlayan Özay, burada geçirdiği kısa sürenin ardından Türkiye'ye döndü. Özay aynı sene Avrupa'da yılın Modeli seçildi.

ilk Tv dizisi deneyimini, bir yüzme antrenörünü canlandırdığı Sonradan Görmeler dizisiyle yaşayan Özay daha sonra 1997'de Mahsun kırmızı gül ile Hemşerim dizisinde başrolü paylaştı. Aynı sene Aynalı Tahir dizisinde yardımcı rolde oynayan Özay, Sensiz iki gün dizisinde de rol aldı

1998'de TGRT'de oto magazin programı sunan Özay, 1999 senesinde Çiçek taksi dizisinde rol almasının yanı sıra, 2000’de Zehirli Çiçek, 2001’de de Yapayalnız, ve Bizim otel gibi TV dizilerinde de çeşitli roller üstlendi. Dadı dizisinde konuk oyuncu olarak rol alan Özay, Paşalı adlı 90 dakikalık TV filminde de oynadı. Hamdi Alkan TV adlı programda da çeşitli skeçlerde oynayan Özay’ın, Mehmet Ali Erbil ile birlikte sunduğu Çarkıfelek, kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

2001 yılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde en iyi model seçilen Özay, Ferhan Şensoy'un yazıp yönettiği, Dün Gece ormanda Çok Komik Birşey Oldu oyunu ile tiyatro sahnelerine de adım atarak kariyerine yeni bir alan ekledi.

Özay, Dekolte ve Melekler Evi adlı müzik eğlence programları sunuculuklarının yanı sıra, Fısıltı Dergisi, Zeyn ayakkabı, jandarma Güçlendirme Vakfı, sabah gazetesi, Star Live Dergisi, Schlafgut, Burda Dergisi reklam filmelerinde rol aldı. Ayrıca, 1994’te Nuray Hafiftaş ve ufuk Bigay’ın, 1995’te Alihan ve Gökhan Güney’in 1997’de Mahsun Kırmızıgül’ün 1998’de Ferhat Güzelin kliplerinde rol alan Özay, Yaşar, Selami Şahin, Arto ve Demet Akalın’ın kliplerinde de oynadı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir