Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Trafik Kuralları Nedir

Trafik Kuralları Nedir

Trafik Kuralları Nedir

taşıt yolu bitişiğinde ve yakınındaki yaya yolu ikaldırımi yoksa banketlerden yürüyün karşıdan karşıya geçişlerinizi, trafik, Polisinin bulunduğu yerlerden o da yoksa yaya geçidi, okul geçidi gibi yerlerden yapın
yaya geçidi, okul geçidi ve kaldırımların daima sağını kullanın karşıdan karşıya koşmadan ancak hızlı adımlarlar geçin trafik polisinin düzenleme çalışmalarına, trafik ışıklarına ve işaret ve levhalarına kesinlikle uyun

karayollarına trafiği güçleştirecek, tehlikeye düşürecek ve mani olacak şekilde herhangi bir şey bırakmayınız ve dökmeyin trafik ışığı ve yetkilinin bulunmadığı yerlerde, taşıtların uzaklık ve hızını kontrol edip güvenliğinizi sağladıktan sonra en kısa doğrultudan en kısa zamanda karşıdan karşıya geçin.

yayalar için özel olarak yapılmış alt veya üst geçit, yaya köprüsü veya yaya tüneli gibi yerlerden karşıya geçin devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde, dar köprü ve tünellerde ilerisi görünmeyen yerlerde önünüzdeki aracı geçmeyin.

birden fazla şeritli yollarda trafiği tehlikeye düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmeyin yolun sol şeridini daima geçi için serbest bırakınız, sol şeridi devamlı olarak işgal etmeyin.

kavşaklardan ve tepe üstlerine yaklaşırken virajlı yollarda ilerlerken süratinizi azaltın yağışlı havalarda yanınızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurun.

önünüzdeki araç başka bir aracı geçmekte ise sizde onu geçmeye çalışmayın geceleri karşılamalarda kısa hüzmeli farlarla geçiş yapın alkollü iken araç kullanmayın önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip edin diğer videolar o sizin çocuğunuzda olabilirdi. lütfen trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. eğer hala dikkatinizi çekemediysek, sitemizin forum bölümünde yer alan trafik kuralları linkine tıklayarak bir kere daha düşünün. sanı yorum seyrettikten sonra az önceki gibi düşünmeyeceksiniz. trafikteki dikkatiniz… kurallara ilginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

bisiklete binerken bisikletle dolaşmak hem sevilen bir eğlence hem de çok yararlı bir spordur. ancak eğer bazı şeyler yolunda gitmiyorsa sadece kendimizi tehlikeye atmamız anlamına gelir.

bisiklet kullanırken neler önem kazanır bisikletimizin boyu ve modeli boyumuza kilomuza ve yaşımıza uygun olmalı, yükseklik ayarları doğru yapılmış olmalıdır. bu konuda iyi araştırma yapmalı kullanacağımız bisikletin bize uygun olduğundan emin olmalıyız.

bisikletimizin ön ve arka kısmında mutlaka reflektör bulunmalıdır bisikletimizin zincirleri temiz ve yağlanmış olmalıdır frenleri her zaman kontrol edilmeli, her zaman çalışır durumda olmalıdır lastikleri gerektiği gibi şişirilmiş olmalıdır eğer bisiklete biniyorsak bütün bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra mutlaka bisiklet kaskı kullanmamız gereklidir.

bisiklet kaskı çocuklara çok yakışan bir güvenlik aracıdıri yolcular güvenlik için ne yapar karayolunda ve bir otomobil içinde yolculuk genellikle keyifli bir zaman dilimidir. pek çoğumuz yolculuk etmeyi, gezmeyi çok severiz. böyle bir yolculuğun güven içinde devam etmesi öncelikle sürücünün sorumluluğundadır. ancak, aynı araçtaki yolculara düşen bazı sorumluluklar da vardır. bunlar sürücünün işini kolaylaştırır ve güvenliği arttırır.

anne babamızla yolculuk ederken ilk sorumluluğumuz arka koltuktaki yerimizi almak ve emniyet kemerimizi bağlamaktır. bir çoğumuzun bu kemeri kullanmak için ayrı bir koltuk kullanması ya da yükseltici bir koltuk kullanması gerekiyor olabilir. eğer bunu kullanmıyorsak emniyet kemeri bizi koruyamaz.

yolculuk sırasında sohbet edilir mi tabii ki konuşur, birbirimize birşeyler anlatır dururuz. yoksa nasıl vakit geçer ancak bazı durumlar vardır ki aracı kullanan anne ya da babamızı rahatsız etmemek ve onların dikkatini dağıtmamak için özen göstermemiz gerekir. örneğin şehir içinde sıkışık bir trafikte bir yandan sohbet etmeye çalışmak onlar için çok zorlayıcı olabilir.

araç içindeki temel görevimiz kendi güvenliğimizi sağlamak ve sürücü ile işbirliği yapmaktır. peki sürücü ile işbirliği ne anlama gelir buna kısaca onun araç kullanmasını engelleyecek ya da güçleştirecek davranışlardan kaçınmaktır diyebiliriz. böylelikle güven içinde yolculuk edebiliriz.

ben sadece yolcuyum demeden, yolculuk sırasında kendimiz ve başkalarının güvenliği için gerekli önlemleri almayı ve sürücüyle işbirliği yapmayı unutmamalıyız. unutmayın, sürücü ile işbirliği bazen onu dikkatinden kaçan şeylerle ilgili uyarmak bazen de sessiz kalmak olabilir…

okul taşıtları eğer okulumuz evimize uzaksa ya da birkaç araç değiştirmemiz gerekiyorsa bir çoğumuz okula kadar servis araçları ile gidip dönmeyi yeğliyoruz. özellikle büyük kentlerde yaşayanlar için durum böyle. yalnızca çocuklar değ il, büyükler de işe gidip gelirken kendi servis araçlarına biniyorlar.

servis araçları hayatımızı kolaylaştırıyor ve bize oldukça zaman kazandırıyor. bu yüzden hayatımızdaki yeri oldukça önemli. ancak bu tür araçlardan gerçekten faydalanabilmek için onları doğru bir şekilde kullanmayı da bilmemiz gerekiyor. bu bilginin anahtarı isei

trafik ortamındaki sorumluluklarımızın farkına varmak ve bu doğrultuda davranmak okulunuza gidip gelirken bindiğiniz araçların arkasında yazan okul taşıtı ifadesini hepiniz biliyorsunuz. bu, okul servisinin karayolundaki diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlamak içindir. bu araçları gören diğer sürücüler, daha dikkatli davranarak sizin güven içinde inip binmenize yardımcı olurlar. evet ama bu diğer taşıt sürücülerinin sorumluluğu mu diyorsunuz haklısınız. peki burada bize düşen sorumluluk nedir bu sorunun cevabı, bineceğimiz aracın gerekli koşullara sahip olmasına dikkat etmek olabilir mi

evet, öncelikle bindiğimiz servis aracı gerçek bir okul taşıtı olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. doğru bir taşıt aracını kullanmak bizim seçimimiz. bu konudaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız ve bu doğrultuda davranmalıyız. bu sorumluluğu paylaştığımız kişiler de var elbettei anne-babalarımız bizim bu konuda en doğru seçimi yapmamıza katkıda bulunacak en önemli kişilerdir. tabii servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. bu araçları kullanan kişiler olarak bizler en doğru seçimi yapmaya çalışarak ilk sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz. peki bir okul taşıtı nedir okul taşıtı, okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile yalnızca onlara yardımcı olacak kişilerin taşınmalarında kullanılan taşıttır.

bir okul taşıtında ışıklı dur işareti bulunmalıdır. bu işaretin, öğrencilerin araca inmeleri ve binmeleri sırasında yakılması ve inip binmeleri tamamlanıncaya kadar yanar durumda bulundurulması gereklidir. ışıklı dur işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durması zorunludur.

okul taşıtlarına fazla öğrenci binmemelidir. yolculuk edecek herkes için mutlaka oturacak yer bulunmalıdır. bir okul taşıtında ayakta yolculuk edilmemelidir.

okul taşıtları gidiş geliş saatlerine ve okul tarafından belirlenen taşıma programına uygun olarak çalışmalıdır bir okul taşıtında araç içi düzeni sağlamak ve araca iniş ve binişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere ya bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bir görevli bulunmalıdır.

bir okul taşıtında öğrencilerin yetişebileceği camların ve pencerelerin güvenli ve sabit olması gereklidir şimdi düşünün bakalım siz bu konudaki seçiminizi doğru yapmış mısınız yoksa anne babanızın gözünden kaçmış bazı sorunlar mı farkettiniz eğer emin değilseniz bu konuyu anne babanızla bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz

evden çıkarken bir dönüşüm yaşamaya hazır olun. önce yaya sonra yolcu daha sonra yeniden yaya olacaksınız. her birinde farklı şeylere dikkat etmeniz gerekecek.

evden çıkarken giysilerinizi ve okul çantanızı dikkatle hazırlayın. araca inip binerken elleriniz serbest olsun. en iyisi bir sırt çantasıdır. gereksiz yere ağırlaştıracak şekilde doldurmayın çantanızı. giysileriniz de sizin hareketinizi zorlaştırmamalı. uygun giysiler giyin ve yalnıca gerekli eşyalarınızı yanınıza alın. bunları planlarken anne ve babanızla işbirliği yapın. unutmayın, amaç yürürken ve okul taşıtına binerken rahat hareket edebilmeniz.

durağa kadar bir yayasınız. uygun giysiler ve fazla yüklenmemiş bir çanta ile durağa ilerliyorsunuz. bir yaya olarak neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. tekrar etmek isterseniz bu sayfalarda sizin için bazı bilgiler var. siz bildiğiniz tüm kurallara, özellikle karşıdan karşıya geçiş kurallarına uyarak durağa ulaşın ve durağa zamanında varın. çünkü sürücü geç kalanları beklerken zor durumda kalabilir. uzun süre durağı işgal etmesi diğer araçlara sorun çıkarabilir. siz zamanında durağa gitmekle sürücünüzle işbirliği içinde hareket etmiş oldunuz.

bununla birlikte çok erken giderek durakta uzun süre beklemek de sakıncalı olabilir. en doğrusu durakta en fazla 5 dakika bekleyecek şekilde kendimizi ayarlamaktır. okul taşıtları belli saatlerde belli duraklara uğrayan araçlardır. bunu kendimiz ayarlayabiliriz.

okul taşıtını beklediğiniz durak nasıl bir yer güvenli mi bunu anne ve babanızla değerlendirin… okulunuzda daha güvenli duraklar için neler yapılabilir öğretmenlerinizle bu konuları konuşmaya ne dersiniz eğer okul taşıtını beklediğiniz durakta güvende iseniz size düşen bu güvenliği daha da arttırmaktır. nasıl mı

her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durun. hiçbir zaman yola inerek taşıt beklemeyin. kaldırım kenarından en az 5 adım içeride bekleyin.

her zaman neşeli olmak güzeldir ama sizce durak yeri bazı şakalar için uygun mu en iyisi bütün gürültülü ve hareketli şakaları okul bahçesine erteleyin.

işte okul taşıtı geldi. sürücüyle işbirliğinin tam zamanı. siz kaldırım kenarından 5 adım uzakta beklemeye devam edin. hiçbir zaman aracın önünde ve arkasında durmayın. bu çok tehlikelidir. sürücü sizi göremeyebilir. sürücü aracın kapısını açtığında ve sizi almaya hazır olduğunu söylediğinde araca binmek üzere hareket edin.

elinizde fazladan bir şeyler taşımamaya özen gösteriyorsunuz ama yine de bazen elinizde tuttuğunuz birşeyler olabilir. daha önemlisi bunları elinizden düşürebilirsiniz. böyle durumlarda sürücüye haber vermeden elinizden düşürdüğünüz şeyi almak için araca doğru hareket etmeyin. işte yine sürücüyle bir işbirliği yaptınız…

şimdi özetleyelim okul taşıtına binmeden önce trafikte, güvenliği arttırmak içini rahat hareket edebileceğimiz giysiler giymek yalnızca gerekli eşyaları almak, yaya kurallarını uygulamak, 5 dakika kuralı ve 5 adım kuralına uymak okul taşıtının önünde ve arkasında durmamak, yürümemek ve

sürücü ile işbirliği çok işe yarar yolculuk sırasında neler yapmalıyız evden çıkarken başlayan dönüşüm devam ediyori önce yaya oldunuz şimdi ise artık bir yolcu oldunuz. yolcu olarak ilk sorumluluğumuz bir an önce kendi yerimize geçmek, çantamızı yerleştirmek ve yerimize oturmak. eğer taşıt içinde herkesin belli bir yeri yoksa bu sorun çıkarabilir. bir an önce arkadaşlarınızla bir kural belirleyin ve bu kurala uyun. servis aracında herkesin yerinin belli olması karışıklığı ve zaman kaybını önler.

gürültülü ve hareketli şakalar okul bahçesine kadar ertelendii bütün şakalar ceptei okul bahçesini bekliyor… serviste şakalaşmak çok keyifli olacaktır ama bunu yaparken sürücünün dikkatini dağıtmamak çok akıllıca olur. neden mi çünkü sürücülük hiç basit bir iş değildir. sürücünün dikkatinin dağılması çok tehlikeli durumlara yol açabilir. aslında yolcu olmak demek tam anlamıyla sürücü ile işbirliği yapmak demeki sürücünün dikkatini dağıtmamak ve işini güçleştirmemek için.

artık araç hareket etti. bundan sonra yolculuğun sonuna kadar yerimizden kalkmamamız gerekiyor. peki ama yolculuk ne zaman bitecek işte bu çok yerinde bir soru. bunun tek bir cevabı vari sürücü bize ne zaman inebileceğimizi söylerse o zaman yolculuk biter.

şimdi özetleyelimi yolcu iken trafikten, güvenliği arttırmak için bir an önce kendi yerimize geçmek çantamızı yerleştirmek yerimize oturmak gürültülü ve hareketli şakaları okula bahçesine kadar cepte tutmak,

yolculuk bitene kadar yerimizde oturmak ve sürücü ile işbirliği çok işe yarar dönüşüm devam ediyori önce yaya, sonra yolcu oldunuz ve birazdan tekrar yaya olacaksınız. az önce sürücü aracı durdurdu. güvenli bir şekilde park etti ve aracın kapısını açarak size yolculuğun bittiğini söyledi. artık inebiliriz.

araçtan inmeden önce, çantanızı rahat hareket edebileceğiniz şekilde elinize alın ya da sırtıza takın. sırayla kapıya yaklaşın. sıraya uymak zaman kaybettirmez. aksine zaman kazandırır. hem de herkese… isterseniz bunu öğretmeninizle konuşup bir ders konusu yapın ve aranızda tartışıni

tutunarak inmek işleri kolaylaştırır ve güvenliği arttırır. hiçbir taşıt aracının merdivenleri tam anlamıyla konforlu değildir. bu yüzden inerken tutunmak gerekir. siz en uygun giysileri biraz da bunun için seçtiniz. araca binerken ve inerken rahat hareket etmek için. yine de giysilerinizin bir yere takılmaması için özen gösterin. bu düşmenize bile yol açabilir.

araçtan iner inmez ilk işiniz kaldırımda en güvenli yere doğru yürümek olmalı. yeniden yaya oldunuz. 5 adım içeri yürüme kuralını hatırlayın. okul taşıtının önünden ve arkasından geçmemeniz gerektiğini unutmayın. hala sürücü ile işbirliğine devam ediyorsunuz. eğer aracın arkasından geçmenizi gerektiren bir durum varsa bir şeyler yanlış demektir. ancak bazen aracın önünden geçmeniz gerekebilir. bu durumda araca çok yaklaşmadan hareket etmeli ve sürücünün sizi gördüğünden emin olmalısınız. eğer karşıya geçmeniz gerekiyorsa uymanız gereken yaya kurallarını hatırlayın.

şimdi özetleyelimi taşıttan inerek yeniden yaya olduğunuzda güvenliği arttırmak içini inmek için sürücünün iznini beklemek sırayla kapıya yaklaşmak tutunarak inmek giysilerimizin bir yere takılmadığından emin olmak

5 adım kuralını bir kez daha hatırlamak aracın önünde ve arkasından durmamak, yürümemek, aracın önünden geçmek gerekliyse sürücünün bizi gördüğünden emin olmak ve sürücü ile işbirliği çok işe yarari

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …