Trafik Kazası Nedir

Trafik Kazası Nedir

Ülkemizde her Gün yaklaşık 600 ve her Saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda Günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeni insandır. Bu oran ortalama %94’lere kadar ulaşmaktadır insan Faktörü %66 Sürücü %27 Yolcu %1 Araç Faktörü %5 Yol Faktörleri %1 Trafik Kazalarının Başlıca Nedenleri Trafik, kazalarının sebepleri aşağıda verilen Maddeler halinde gruplandırılabilir insan a Sürücü Yaya Yolcu Yol Taşıt Çevre Trafik yönetim,denetim ve uygulaması insan Faktörüne Bağlı Trafik Kazalarının Nedenleri

Acemilik Dikkatsizlik Uzun süre uykusuzluk Hatalı sollama Aşırı hız Fazla yük taşımak Alkollü araç kullanmak Bazı ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmak Trafik kurallarını dikkate almamak Rutin araç bakımlarını yaptırmamak

Trafik Kazalarından Korunma Yolları Alkollü araç kullanmayınız, Emniyet kemerinizi mutlaka takınız, Araç kullanırken dikkatinizi dağıtmayınız Hız limitlerine uyunuz Far ayarlarınızı kontrol ediniz Tehlikeli sürüş ve yakın takipten kaçınınız Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takınız Karşıdan karşıya geçerken geçiş kurallarına ve ışıklara riayet ediniz Kavşaklarda durunuz, tehlikeli yerlerde sollama yapmayınız Acelelikten kaçınınız Trafikte dikkatli ve hoşgörülü olunuz.

Emniyet Kemeri Neden Emniyet Kemeri Emniyet kemeri kullanmıyorsanız, vücudunuz aracın hızıyla yol almaya devam eder. Ta ki direksiyon, ön Cam veya torpido sizi durduruncaya kadar. işte benzer durumlarda ikinci bir çarpışmadan korunmak istiyorsanız bunun tek yolu emniyet kemeri kullanmaktır.

Emniyet Kemeri ve Önlenen Riskler Trafik literatüründe 30 km/s hızla meydana gelen çarpışmalarda oluşan hasar 1 birim olarak tanımlanırken, 50 km/s hızla meydana gelen çarpışmalarda bu hasarın 9 kat arttığı bilinmektedir.

Emniyet kemeri araç içinde meydana gelen ölümleri %45, ağır yaralanmaları %50 oranında azaltmaktadır Ölümle olan yaralanmalar incelendiğinde baş boyun yaralanmalarının %37, omurga, göğüs yaralanmalarının %8 oranında olduğu görülmektedir.

Sürücü ile Yolcuların Ölüm ve Yaralanmalarında Hızın Etkisi Araştırmalar 30 km/s hızla çarpmanın araç içerisinde bulunanların vücuduna etkisi 1.kattan düşmeye, 90 km/s hızla çarpmanın ise 10.kattan düşmeye eşdeğer olduğunu göstermektedir.

Yine araştırmalar bırakın yüksek hızları, 80 km/s hızla giden bir araçta yolculuk yapanların olası bir kazada ölme ihtimalleri, 30 km/s hızla giden araçtakilere oranla 20 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Sürücünün Görme Yeteneği ile Hız Arasındaki ilişki Hız arttıkça sürücünün trafik çevresini algılama düzeyi yavaşlar. Göz 190 ile 200 derecelik bir alanı algılar. Ancak araç kullanırken görme Açısı hız ile ters orantılıdır. Örneğin 35 km/s hızla görme açısı 104 derece iken, hızı 130 km/ste çıkardığımızda bu Açı 30 dereceye düşer.

Hız Körlüğü Artan hız sonucunda sürücünün yol ve çevresine yönelik görsel verileri, yani eşya ve olayları tam olarak algılayamamasıdır. Bunun en önemli ve riskli sonucu, sürücünün aracın hızını olduğundan daha az hissetmesidir.

Tünel Görüşü Hızlı araç kullanırken görme alanının daralması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Aracın hızı ne kadar artarsa sürücünün bakışları da o oranda uzağa odaklanır ve sürücü çevresindeki olayları zamanında algılayamaz.

Alkol ve Kaza ilişkisi Grafikte görüldüğü gibi 0,5 promil değerinden sonra kaza ihtimali yüksek bir eğilim göstermektedir. Bunun sonucunda kanında 1,00 promil Alkol bulunan sürücülerin %70’inin kazalara sebep olduğu saptanmıştır.

1,00 Kandaki alkol miktarı Promil Alkolün Uyuşturucu Etkileri Kandaki alkol miktarı arttıkça kişinin denge, görme ve işitme gibi beyinsel fonksiyonlarında azalmalar ortaya çıkar. Kas kontrolü gibi çok önemli duyu ve kontrol kabiliyetleri azalır.

Kurtarma Ekiplerinin Trafik Kazalarına Müdahalesi Güvenlik Önlemleri Olay yerine varıldığında, kurtarma aracı başka kazalara sebebiyet vermeyecek şekilde uygun yere park edilir Olay yerine emniyet şeridi çekilir, olay yerinin ön ve arkasına 50-150 m reflektör konulur Gereksiz kişiler şerit dışına çıkarılır Kaza yapan aracın kontak Anahtarı kapatılır, mümkünse Akü kutup başları sökülür Yangına karşı gerekli önlemler alınır Gaz kaçaklarına karşı gerekli önlemler alınır Diğer tehlikelere karşı toprak kayması, kaya düşmesi vb. gerekli önlemler alınır.

Durum Değerlendirmesi Yaralının bilinç durumu Solunum yolları Dolaşım yolları Baş Boyun, Göğüs, Karın, Kollar ve bacaklar kontrol edilir.

ilk Müdahale Yaralıya bilinç kontrolü yapılması, Solunumun sağlanması, Dolaşımın sağlanması, Kanamalara müdahale, Kırıkların tespit edilmesi

Yaralar, Yanıklar, Şok, Bayılma Kurtarma Gereksiz malzemelerin cam,parça vb. temizlenmesi Sıkışma noktalarının belirlenmesi Kurtarma malzemelerini kullanarak yaralının kurtarılması,

Yaralıların araçtan nakli Yaralıların ambulansla Sağlık kuruluşuna sevk edilmesi Kurtarma Teknikleri Tam Flep Aracın kapı ve direklerinin kesilmesi ve tavanın komple alınmasına tam flep denir. Tam flep şu hallerde uygulanır Araç tavanının tamamen çöktüğü durumlarda,

Kapıların açılmaması halinde Yaralıların daha çabuk ve zedelenmeden çıkarılması için Yarım Flep Aracın ön veya arka kapı ile orta direklerinin kesilmesi ve tavanın yarım açılmasına yarım flep denir. Yarım flep şu hallerde uygulanır

Yaralıların sadece önde bulunması halinde Yaralıların sadece arkada bulunması halinde Kapıların açılmaması halinde Kapıların Açılması Kapılar menteşe aralarından ayırıcı ile koparılarak yapılır. Kapılar sökülür. Kapıların açılması şu hallerde uygulanır

Hafif yaralanma durumunda Kapıların sıkışarak açılmaması durumunda kullanılır Direksiyon Simidi ve Pedalın Kesilmesi Kaza sırasında genellikle direksiyon veya pedallar yaralıyı sıkıştırır.

Uygulaması Direksiyon simidi veya pedallar pedal kesici veya kesme aparatı ile kesilerek yaralı kurtarılır Araç içinin Genişletilmesi Kaza sırasında özellikle ön koltukta oturan yolcu ve sürücü, konsolun darbe sonucunda eğilmesi ile koltuk ve konsol arasına sıkışır. Bu durumda araç içinin genişletilmesi gereklidir.

Araç içinin genişletilmesi iki yöntemle yapılabilir Kazazedenin olduğu taraftaki ön kapı kapıların açılması yöntemi ile alınır. Daha sonra aracın orta direğinin Altından konsol hizasına çarpraz olarak ayırma silindiri uygulanır veya ayırma aparatını koltuk önünden konsolun alt tarafına uygulayarak genişleme sağlanır.

Yukarıdaki işlemlerin gerçekleştirilememesi halinde aracın ön Camı kırılmamışsa kırılır, ayırma aparatı gerdirme zincirinin kancası konsülün uygun bir yerine takılır. Ayırma aparatının diğer gerdirme zinciri de aracın ön tampon bölgesinde sağlam uygun bir yere takılır ve iki zincir arasına takılan ayırma aparatı ile gerdirme yapılarak araç içinin genişlemesi sağlanır.

Araç Ters Dönmüş veya Yan Yatmış ise Kurtarma Araç desteklenir Camlar yaralıya zarar vermeden kırılır Sıkışma yoksa, yaralı uygun şekilde çıkarılır.

Sıkışma varsa, sıkışma noktaları gerekli aparatlarla açılır, yaralı serbestleştirilir Eğer emniyet kemeri takılı ise kurtarma personeli yaralı sırtına gelecek şekilde içeri girer, emniyet kemeri çıkarılır veya kesilir, yaralı sırtında dışarıya çıkarılır.

Araç yan yatmış ise ön camlar kırılır Ters yatmış pozisyonundaki kurtarma teknikleri uygulanır Araç Su içinde ise Kurtarma Araçsu içine düşmüş ise kurtarma personelinden çok araç içindeki kişiler kendilerini kurtarabilirler Panik ve heyecan yapılmamalıdır.

Motor ne tarafta ise araç o tarafından batmaya ve içeri su girmeye başlar, hafif tarafa geçilir Kapılar ve camlar iç ve dış Basınç eşitleninceye kadar açılamaz, beklenir veya varsa tavan camından çıkılır.

Bekleme sırasında ağırlık yapan eşyalardan kurtulunur, gerekirse soyunulur Baygın olanların kendisine gelmesi sağlanır Emniyet kemeri varsa çıkarılır.

Basınç eşitlenince kapılar açılır ve araç terk edilir Araç terk edilirken düzenli bir çıkış sağlanır Yüzme konusunda tecrübeli olanlar yaralı veya baygın kişilere yardım etmelidir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …