Tilki Nedir

Tilki Nedir? Tilki Hakkında Bilgiler?

Tilki Nedir? tilki, Canidae köpekgiller familyası içindeki yedi cinste sınıflanmış ve yaklaşık 24 tür canlının ortak adıdır. Buna karşılık, Batı dünyasında tilki denilmekle en çok ifade edilen canlı türü Vulpes vulpes, yani kızıl tilkidir Omnivor canlılar olan tilkilerin hemen her kıtada bulunuyor olmaları, çoğu halkların popüler kültüründe ve folklorunda da yer almalarına yol açmıştır.

Memelilerin etoburlar takımının köpekgiller familyasından bir hayvan. Burnu sivri, kuyruğu çok uzun ve tüylü, kümeslere zarar veren, tavuk gibi evcil hayvanlarla geçinen bir hayvandır. iri bir köpek büyüklüğündedir. Derisi, kadınlar tarafından atkı gibi kullanılır, bu bakımdan makbul bir hayvandır. hayvanlar arasında kurnaz olarak tanındığından, çeşitli hayvan masallarının başlıca kahramanlarından biri olmuştur.

Kızıla çalan kahverengi tüyleri kışın beyaza yakın bir renk alır. Gündüzleri toprak altında gizlenir. Gece avlanır. Bazen leş bile yediği olur. meyve, özellikle üzüm de yer. Kümes basarak tavukları boğar, kaçırır. Tarla faresi gibi hayvanları yok ettiği için bir bakıma yararlıdır. Bazı türlerinin kürkleri değerlidir.

Kaç Tane Tilki Türü Vardır?

Kızıl tilki (V. vulpes), yarasa kulaklı tilki (Otocyon megalotis), kutup tilkisi (V. lagopus) meşhurlarıdır. Etçil memelilerdir. Büyük kulakları ve uzun kuyrukları vardır. Burnu sivridir. koku alma ve işitme duygusu çok güçlüdür. Boyu 90 cm, kuyruğu 50 cm, ağırlığı 5-6 kg kadardır. Daha küçük boyda olanları da vardır. Toprak altındaki kemiricilerin ıslık gibi çıkan seslerini işitir, toprağı kazarak onları inlerinde yer.

Yiyeceklerinin Çoğunu Tavşanlar ve Fareler Meydana Getirdiği için Faydalı Sayılır.Tilki Postu Kıymetlidir.

İnsanlardan başka düşmanı yok gibidir. Postları için tilki yetiştiren özel çiftlikler de vardır. Çok hızlı koşar. En iyi av köpeği bile bir tilkiyi yakalamakta zorluk çeker. Birkaç girişi olan 15-20 metre uzunluktaki inlerde yaşar. Gece avlanır. Esas besin kaynağı fare olmakla beraber kuş, küçük memeli, sürüngen, leş ve meyve de yer. bala da düşkündür. Yalnız yaşamayı seven bir hayvandır.

Üreme Mevsimlerinde Farklı Cinsler Biraraya Gelirler

erkek ve dişilerin kuyruk dibinde menekşe gibi kokan salgı bezleri vardır. Post tüyleri yaşadığı yere göre değişir. Çoğunun postu kızıl renklidir. Köpekler gibi çiftleşir. İki ay kadar bir gebelikten sonra 4-6 yavru doğurur. Yavruların gözleri 12 gün kadar sonra açılır. Erkek ve dişi, yavrularına beraber bakar, onlara avlanma dersleri verirler. aile sonbaharda dağılır. İlkbaharda gençler yeni eşler arar. Eski eşlerse tekrar biraraya gelirler.

Çok zeki ve kurnaz hayvanlardır. Kolay kolay hayatını tehlikeye atmaz. kuşlara arkadan sessizce yaklaşıp üzerlerine atlayarak avlarlar. Açık bulduğu kümeslere girerek kümes hayvanlarını boğarak yer. Yemediklerini toprağa gömer. Çok iyi yüzen, balık ve Yengeç avlayanları da vardır. bazen aslan ve kurt gibi yırtıcıların arkasına takılarak onların av artıklarını yer. Çöl ve ova tilkileri inlerini diğerlerinden daha derine kazarak sıcaktan korunurlar. Kuzey Kutup’ta yaşayan kutup tilkisi yazın mavimsi, kışınsa beyaz bir posta bürünür. Postu, kürkçülükte çok kıymetlidir. Birçok çeşitleri olan tilkiler 15-20 yıl kadar yaşarlar. Kurnazlığı masallara konu olmuştur.

Sözlükte “Tilki” Nedir?

1-) Köpekgillerden, uzunluğu 90 santimetre, kuyruğu 30 santimetre kadar, ırklarına göre çeşitli renklerde olan, ağız ve burnu uzun, sivri, kümes hayvanlarına zarar veren, kürkü beğenilen bir memeli türü (vulpes).

2-) Ve a. bu hayvanın postundan yapılan (manto vb.).
3-) Çok kurnaz.

Tilki Kelimesinin İngilizcesi Nedir?

n. fox, cunning fellow, sly fellow, tod, crafty fellow, Reynard.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …