Televizyon Nedir

Televizyon Nedir? Televizyon Ne İşe Yarar?

Televizyon Nedir? Televizyon veya kısaca TV, görüntü ve seslerin bir vericiden iletilen elektromanyetik dalga halinde yayılmasını ve ekranlı, elektronik alıcılar sayesinde tekrar görüntülenmesini sağlayan haberleşme sistemi. Yayınlanan elektromanyetik dalgaları ses ve görüntüye çevirerek ekran ve hoparlörleri vasıtasıyla alıcıya ulaştıran cihaz da sistemin adı ile anılır

Köken Bilim Televizyon Nedir?

sözcüğü, Yunanca uzak anlamındaki tele ve Latince görme anlamındaki visio sözcüklerinden, 20. yüzyıl başlarında türetilmiştir ve uzaktan görmek anlamına gelir. Sonradan Türk Dil Kurumu tarafından televizyon sözcüğüne karşılık olarak göreç sözcüğü türetildiyse de halk tarafından benimsenmemiştir.

Televizyon’un Tarihçesi

Televizyon'un Tarihçesi1923 yılında, iskoçyalı mühendis John Logie Baird tarafından ingiltere’nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. ilk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird’in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi – Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de bulunmaktaydı.

Teknoloji Televizyon Yayını Nedir?

Elektromanyetik yoluyla halkın doğrudan doğruya alması maksadıyla yapılan hareketli veya sabit resimlerin, sesli veya sessiz kalıcı olmayan görüntülerinin renkli ya da siyah beyaz yayınıdır.

Resim kaynağı Canlı görüntüler için profesyonel bir video kamera ya da banttan görüntüler için bir video cihazı Ses kaynağı Bir mikrofondan alınan elektrik sinyalini herhangi ses çıkışından iletilmesiyle oluşturulur.

Verici radyo sinyalleriyle ses ve görüntünün taşındığı sistem Verici Anten Vericinin radyo dalgalarını Televizyon alıcısının antenine taşıma işini görmektedir.

Alıcı Anten Vericiden gelen radyo dalgalarını Televizyon alıcısına taşıma işini görmektedir Televizyon Alıcısı Vericiden gelen radyo dalgarını elektrik yardımıyla tekrar ses ve görüntü formuna sokan aletitir Ekran Görüntüyü izleyebildiğimiz düz platformun adıdır Hoparlör Sesi duymamıza imkan veren parçadır.

Televizyon Ne İşe Yarar?

Televizyon Ne İşe YararTelevizyon önemli Kitle iletişim araçlarından biridir. Günümüzde herkesin evinde televizyon bulunmaktadır televizyon artık bir lüks değildir. Çok eski zamanlarda yani televizyonun ilk çıktığı zamanlarda herkes televizyon izlemek için televizyon olan bir evde toplanır ve televizyon izlerdi. O zamanlar kanal sayısı çok daha azdır. Haber film dizi izlenirdi. Zamanla teknolojinin gelişmesi ile beraber çok daha ileri düzeyde televizyon modelleri ortaya çıkmıştır. Yeni televizyon modellerinde birçok kanal bulunur aynı zamanda ileri teknolojiye sahip olan bu televizyonlar internete bağlanabilme özelliğine sahiptir. Internette yapabildiğimiz birçok şeyi artık televizyonda da yapmamız mümkündür. Televizyon önemli kitle iletişim araçlarındandır. Dünyada ve ülkemizde olup biten tüm olayları haberleri, ekonomi, siyasi, hava durumu, magazin, belgesel gibi birçok bilgi edinmemiz çok daha kolaydır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …