Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Radyo Nedir

Radyo Nedir

Radyo Nedir

Radyo Nedir? Radyo Ne Demektir? Radyo Nedir Kısaca? Radyo Ne Demek? Radyo Hakkında Bilgi?

radyo Nedir, Elektromanyetik dalga alıcısı Radyo dalgaları’ndaki ses modülasyonunu önce elektronik ortAma sonrada sese çeviren Elektronik alet alıcı radyolar radyo, alıcıları elektromanyetik tayfın belli bir aralığını dinlemek üzere dizayn edilir. radyonun seçicilik ve hassaslık faktörlerine göre kalitesini değerlendirmek mümkündür – Q faktörü.

Popüler radyolar, iki tür modülasyonu almak üzere dizayn edilmişlerdir Am Genlik Modülasyonu ve Fm frekans modülasyonu

Genlik modülasyonunun taşıyıcılı Yayın, SSB Single side band- Tek bandlı Yayın ve CW Continuous Wave- Daimi Dalga olmak üzere alt bölümleri vardır.

normal bir radyo alıcısında Orta Dalga MW Mid Wave ve Fm, bazen de uzun dalga LW- Long wave bulunmaktadır Kısa dalga SW- Short Wave radyoları kalitesine ve çeşidine göre alış tayfi değişmektedir. Aşağıdaki bandlar uluslararası yayın yapan kurumlara ayrılmıştır. Bu istasyonlar genelde Am genlik modülasyonu Amplitude Modulation ile yayın yapmaktadır. Bu tür yayınları dinleyenlere SWL Short Wave Listener- Kısa Dalga dinleyicisi denmektedir.

Bu bandların arasında Amatör radyoya, ticari gemilere ve askeriyeye ayrılmış bandlar bulunmaktadır. Genelde bu yayınlar SSB,CW, RTTY modülasyonlarını içermektedir. Bu tür yayınları almak için radyonun, BFO Beat Frequency Oscillator -Vuru Frekans Osilatörü denilen ek bir devreye ihtiyacı vardır. Taşıyıcıyı suni olarak oluşturan bu devre ile gönderme sırasında bastırılan taşıyıcı tekrar ilâve edilerek, sinyallerin normal bir radyo alıcısı ile dinlenilebilmesi sağlanır. Bu tür radyolarda ses bandının genişliğini de değiştirmek mümkündür.

Yeni çıkan XM radyo türü de uydudan yüksek frekanslı sayısal yayınları almak üzere dizayn edilmiştir. Halen ABD’de ticarî olarak piyasaya sunulan bu radyo türünde ses kalitesi oldukça yüksektir. Halen aboneliğe dayalı ve belli bir ücret karşılığı tüm kıtaya kesintisiz ve reklAmsız şifrelenmiş radyo yayını yapılmaktadır.

Teknolojinin son yıllarda hızla gelişmesine paralel olarak ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, internet üzerinden yayın yapan radyoların sayıları hızla artmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …