Tansiyon Düşüklüğüne Ne iyi Gelir

Tansiyon Düşüklüğüne Ne iyi Gelir? Tansiyon Nedir?

Tansiyon Düşüklüğüne Ne iyi Gelir? düşük tansiyon sorunuyla kaşı karşıya olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak teşhis ve tedavi sürecini başlatmalısınız.Eğer otururken veya kalkarken kısa süreli Baş Dönmesi veya sersemlik yaşıyorsanız tansiyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün altında yatan bir çok sebep olabilir ve bu sebepler çok geniş yelpazeye yayılabilir.
Düşük tansiyon tedavisinin doğru şekilde nelirlenmesi için altında yatan sebeplerin iyi belirlenmesi gerekir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri

Tansiyon Düşüklüğüne Ne iyi Gelir? Yukarıda belirttiğimiz gibi ani hareketerden sonra kısa süreli baş dönmes, ve sersemlilik dışında şunlar düşük tansiyon nelirtileri olabilir;

 1. Baş dönmesi veya sersemlik
  Bayılma (senkop)
  Konsantrasyon eksikliği
  Bulanık görme
  Mide bulantısı
  Soğuk terleme, soğu cilt
  Hızlı nefes alıp verme
  Yorgunluk
  Depresyon
  Susuzluk

Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük tansiyona neden olan bir çok faktör saymak mümkün bunları kısaca sıralayacak olursak;

Gebelik

Hamilelik esnasında kadnların Dolaşım Sistemi normalden daha fazla olur ve düşük tansiyon sorunları yaşanabilir. Doğumdan sonra tansiyon eski seviyesine çıkar.

Kalp Hastalığı

Kalp hastalıkları da düşük tansyona neden olur. kalp kapakçıklarının sağlıklı çalışmaması tansiyonu düşürür.

Endokrin Sorunlar

Troid bezlerinin Sağlık durumu tansiyonu etkileyebilir, bunun yanında şeker hastalığı da düşük tensiyonu tetikler.

Susuzluk

Vücudun aşırı su kaybı ve susuz kalması tansiyonun düşmesine enden olan diğer bir nedendir.

Kan Kaybı

Aşırı miktarda kan kaybı tansiyonun hızla düşmesne enden olabilir. İç veya dış kanama tansiyonu ciddi anlamda etkiler.

Şiddetli Enfeksiyon

Sağlığı ciddi anlamda tehtid eden enfeksiyon vakaları tansiyonun düşmesine neden olan diğer bir nedendir. Bununla birlikte yüksek derecedeki alerjik vakalarda tansiyonu olumsuz etkiler.

Yetersiz Beslenme: Tansiyonun düşmesine neden olan diğer bir faktör ise yetersiz beslenmedir. Özellikle B12 ve folat eksikliği düşük tansyona neden olur.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir

Düşük tansiyon belirtileri ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalı ve gerekli muayene ve testler yapıldıktan sonra doktor kontrolünde tedavi süreci başlamalıdır. Tedavi sürecinde doktorunuz düşük tansiyona neden olan altta yapan sebeleri belirleyecek ve bu nedenlerin ortadan kalkamasına yönelik gerekli tıbbi müdaheleleri yapacaktır.

Tedavi sürecinde doktorunuz size kullanmanız gereken bazı ilaçlar önerebilir, zaten ilaç kullanıyorsanız ilaçları değiştirmeyi veye dozunu azalta veya arttırmayı önerebilir.

Tansiyon Düşmesine Ne iyi Gelir

Ani tansyon düşmelerinde kullanabileceğiniz bazı pratik bilgiler işinize yarayabilir, bunlar;

Tuz

sodyum tansiyonu yükselmesini sağlayabilir, uzmanlar düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilere sodyum içeren tuz tüketimini tavsiye etmektedirler. Sodyum özlellikle yaşlı ve hastalarda olumsuz sonuçlara neden olabilir bu yüzden öncelikle doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Daha Fazla Su

Vücudun ihtayacı olduğu kadar su tüketmemek tansiyona neden olabilir. Düzenli olarak su tüketmek düşük tansiyon problemlerini ortadan kaldırabilir.

Sağlıklı Giyim

Bacaklarda varis, ayaklarda şiş ve ağrılar tansiyonu etkileyebilir, bunun yanında bir de sağlıksız ayağı veya bacağı sıkan çorap, pantolon gibi giyisiler giymek düşük tansyona neden olabşlmektedir.

Bundan dolayı, bacak, ayak veya vücudunun diğer bölümlerinde şiş ve bezneri sorunlar olan kişiler daha rahat ve sağlıklı elbiseler giymelidirler.

Stres

Ansızın yaşanan üzüntü, stres, depresyon gibi psikolojik sorunlarda tansiyonun düşmesine nedne olabilri, bu durumlarda tıbbi yardım istemek en doğru çözüm olacaktır.

Bunlar düşük tansiyona karşı alınacak ve hiçbir risk taşımayan fiziki önlemleridir, bunların yanında bazı yiyecekler ve besinler tansiyon düşüklüğüne faydalı olabilir, özellikle binlerce yıldır alternatif tedavi yöntemleri olan bitkisel tedavi yöntemleri için;

Tuzlu Su

tuzda bulunun sodyum kan basıncını arttırır, böylece düşük tansiyon seviyesinin dengelenmesini sağlar. Yalnız aşırı miktarda tuz kullanımından mutlaka kaçınmalısınınız, tansiyonu düşürmek isterken diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kahve

kahve, çikolata düşük tansiyonun geçici olarak yükselmesine yardımcı olabilir. Sık sık tansiyonu düşenler sabahları günde bir bardak kahve ile başlayabilirler. Kafeinin fazla tüketilmesi zararlı olabilir bundan dolayı tek alternatifiniz kahve olmalalı.

Üzüm

Üzüm doğal olarak hipotansiyon tedavisi için mükemmel geleneksel tadavi metodu olarak kabul edilir. Güne yayarak ortalama 30-40 üzüm, kuru üzüm yemek düşük tansiyona iyi gelebilir. Bunun yanında 3-4 badem veya 10-15 kuş üzümü ekleyebilirsiniz.

Fesleğen

c vitamini, magnezyum, potasyum, ve pantotenik asit açısından zengin olduğu için düşük tansiyona faydalıdır. Bunun yanında zihinsel faaliyetleri arttırır ve zihni açar.

Meyan Kökü

Meyan kökü düşük seviyelerdek tansiyonun dengelenmesi için en etkili alternatif tedavi olarak gösterilir. Ayrıca, kronik yorgunluk sendromu tedavisinde etkilidir.

Pancar Suyu

Çiğ pancar suyu yüksek ve düşük tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bir hafta boyunca günde bir bardak pancar suyu içmek düşük tansiyonun dengelenmesini sağlayabilir.

Badem ve Süt

Akşam yatmadan önce bir bardak suya 5-6 tane badem koyun ve sabaha kadar bekletini sabah bademleri alın ve iyice öğüterek sıcak süte katarak için. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Biberiye

Biberiye Sinir sistemini uyarır ve kan dolayışımının artmasını sağlar. Düzenli olarak az miktarlarda alınan biberiye, düşük tansiyon sorunlarının ortadan klakmasına yardımcı olabilir.

Havuç Suyu

Biraz bal karıştırılarak içilen bir bardak havuç suyu düşük tansiyonun yükselmesini sağlayabilir. Düşük tansiyon için kullanılan etkili yönetmlerden birisidir.

Limon Suyu

Limon suyu düşük tansiyo yanında yüksek tansiyonada yardımcı olur. Düşük tansiyon için biraz tuz ve şeker karıştırılarak içilmesi düşük tansiyona anlık fayda sağlayabilir.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir başlıklı yazımıza buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …