Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir

Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir? Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir? Geniz akıntısı duruma göre hayatcı ciddi şekilde tehtid eden bir hastalık değildir ama özellikle alerjilerden kaynaklanan geniz akıntısı kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı ve acıya neden olabilir.Bünye günde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretir, mukus, geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Normalde işlevini yapaparken boğazdan zarasız şekilde geriye doğru akan muskusu farketmeyiz bile.İşte bünyenin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olan mukus, normalden daha fazla üretilmeye başladığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsılzık verici sonuçlar ortaya çıkar.

Geniz Akıntısının Sebepleri

Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir? Aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelen geniz akıntısının oluşmasına sebep olan bir çok fatktö vardır. Bunlardan bazıları;

Grip,
alerjiler ( alerjik geniz akıntısı denir),
Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit (sinüs iltihabı),
Çocuklarda daha sık olan, buruna sıkışmış nesne,
Gebelik,
Bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil, bir Kısım ilaçlar,
Septum deviasyonu (iki burun delikleri ayıran duvarın anormal yerleştirme) ya da sinüsleri etkileyen başka anatomik sorun,
havada ani soğuk sıcak değişimi veya kuruluk,
Bazı gıdalar. Örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir,
Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici kimyasal veya uçucu maddeler.

Bazen düşük seviyeli geniz akıntıları hissedilmez bile ve zamanla kronikleştikten sonra ağrılarla birlikte kendini hisettirmeye başlar. Geniz akıntısı sorunu bazen gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı ortaya çıkabilmektedir.

Geniz Akıntısının Belirtileri

Geniz akıntısı sürekli boğazı temizleme hissi uyandıran rahatsız edici bir duyu oluşturur. Geniz akıntısının başlangıç seviyesi bu kadardır ama ilerleyen seviyede boğazı tahriş edecek yemek yemek, su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı veriri. Geceleri boğılma hissi ve öksürmeye neden olabilir.

alerji ve sinüzitten kaynaklanan geniz akıntıları bademcik, boğaz ve kulakları da önemli ölçüde etkiler ve ciddi ağrılara neden olur.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir

Geniz akınıtısının tedavie dilmesi için öncelikle aşırı mukusa neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir, bunun için de bu şartlara neden olan faktörler belirlenmelidir. Şiddetli geniz akıntılarının boğazda ağrı ve acıya enden olduğu söylemiştik, bu durumda en doğru adım doktorunuza başvuraktır. Gerekli test ve analizler yapılarak geniz akıntısının sebebini belirlerleyen doktorunuz buna paralele olarak gerekli ilaçlı veya ilaçsız tedaviye başlayacaktır.

İlaçlı Tedavi Yanında Sizin Deneyebileceğiniz Diğer Yöntemler Şunlardır

tuzu burun sğreyleri ile burnun tkanmasını engellemek ve akıntının burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak,
Burunun düzenli şekilde su ile temizlennesi, sinüslerin boşaltılmaya çalışılması,
Burnu ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli hava tedariği,
Evde tozların temizlenmes, yatakta, yastıkta ve diğer yaşyalarda.
Mümkünse evde havalandırma boşluğu tedarik etmek

Eğer akıntıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa, sinüs veya alerjinin ciddi tehtidi altındasınız dmektir, genelde sinüs geniz akıntısıyla birlikte burunda kötü koku, ağızda ise kötü tat bırakır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunların yanında burun akıntısana faydalı olacak bazı bitki, yiyecek ve içecek tedavi sürecinde size yardımcı olacak ve genel rahatlama sağlayacaktır, aşağıdaki yöntemleri ekstra destek olarak uygulayabilirsiniz;

Tuzlu Su

tuzlu su geniz akıntısı için akla gelen ilk tedavi yöntemidir. Tuzlu suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuzu iyice karıştırarak günde 3-4 kere ağzınızı gargara yapın aynı şekilde burnunuzu tuzlu suyla yıkayabilirsiniz.

Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısıan karşı deniz suyu oldukça etkilidir, denize girerek suyun altında kısa süreli kalmanız hem burun ve üst solunum yollarını temizler, hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Su

Günde 8-10 bardak su tüketmek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayacaktır hemde boğaz kısmında birkimeleri engeleyerek ağrı ve acıya neden olan faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Zencefil

Bir fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve aynı şekilde 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamanız ve hazırladığınız çayı günde 2-3 kere içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Meyve Suyu

meyve suyu alımı geniz akıntısının azalmasını sağlayacaktır, özellikle elma ve üzüm suyu bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Meyve suyu alımı aynı zamanda daha önce meydana gelen geniz akıntısı sorunlarının daha hızlı geçişmesine yardımcı olacaktır.

Nane Yağı

Suya batırılmış bir beze bir miktar nane yağı dökerek buran yakın bölegeye konması ve solunması geniz akıntısını hafifletebilir. Özellikle geniz akıntısı için kullanılan ilaçlardan sonra bu işlemi yapmanız ciddi katkı sağlayacaktır.

Taze Bal ve Limon

Taze bal ve limon bir bardak suya iyice karıştırılarak içilir. Bu kür geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı giderebilir. Bakın etkili doğal antibiyotik özelliğinin olması, limonun ise harika bir temizleyici rolünün olması geniz akıntısından kaynaklanan boğazlardaki tıkanmayı ortadan kalıdrabilir.

Elma Sirkesi

günlük alınan suyun içerisine çok az miktarda elmas sirkesi karıştırmanız geniz akıntısı sorunun kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Çorma

Günde 2-3 kere taze sıcak öorba tüketmek mukus için faydalıdır. Solunum yollarında nemlenmeyi sağlar ve geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …