Spa Nedir

Spa Nedir? Spa Nedir Ne İşe Yarar?

Spa Nedir? Son zamanlarda insanlar onun hakkında çok şey konuşmaktadırlar, fakat nedense bir çok kişi Spa, sözcüğünün gerçekten ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir Kısaca, su ile gelen sağlık anlamını veren Spa sözcüğü ile ilgili aynı anlamı taşıyan fakat, farklı şekillerde yazılan kelimeler görmek mümkündür Örneğin Salus Per Aquam. Sonus Per Aqua Salut Per Aqua Sanitas Per Aquas bu sözcüklerin ortak anlamı Latince’de, su ile gelen sağlık, sudan gelen sağlık anlamını vermektedir.

Latince Sanitas, Sağlık, Aqua, Su kelimelerinin birleşimi sudan veya suyla gelen sağlık, olarak bilinmektedir. Genel anlamda sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücüyle kazanma denebilir.Spa yukarıdaki anlamlarının yanı sıra, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan merkez anlamına da gelmektedir.

Tarihsel Olarak Bakıldığında

Spa’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem Sanus Per Aquam [Spa] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen Spa isimli bir şehir de kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen Spa kültürü tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok terapiyi kapsamış. Spa kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmakta ve bunun belirleyici formu da hidroterapi.

Kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan ve sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile Spa adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.

Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir Spa merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve Spa havuzu bulunuyor.

Kelime Anlamından Daha Geniş Bir Kapsama Sahip Slan Spa

günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır.

Uluslararası Spa Birliğinin yapmış olduğu sınıflama ve tanımlar aşağıda verilmiştir. Buradaki sınıflamada adı geçen Spa çeşitlerinden bazıları, Spa konseptine uygunlukları ve gerçek Spa tanımına uyumları ise tartışılabilir.

Kulüp Spa Nedir?

Fitness gibi sağlık hizmetlerini sunan kulüplerdir. Ayrıca günlük kullanıma dayalı Spa hizmetleri de sunulmaktadır Yolcu Gemisi-Cruise Spa Bir yolcu gemisinde verilen wellness hizmetleri yanında Spa menüsü de bulunan kulüpler olup profesyonel tedaviler, kişisel egzersiz ve terapi programları sunulmaktadır.

Günlük Spa Day Spa En yaygın Spa türü olup günlük Spa hizmetleri sunulmaktadır Ziyaret Tatil Destinasyon Spa Fiziksel sağlık ve eğitim amaçlı profesyonelce yönetilen hizmet programları ile yerinde konaklama yapılması yoluyla sağlığın iyileştirilmesine yönelik hizmetler sunulmaktadır.

Sağlık Medikal Tıbbi Spa

Geniş kapsamlı sağlık ve wellness bakımlarını, geleneksel Spa hizmetleri ile birlikte alternatif ve modern tedavi hizmetlerinin verildiği merkez olup sağlık personeli tarafından verilen uygulamaları da kapsar.

Termal Mineral Kaplıca Spa Kaynağından alınarak kullanılan doğal mineral, termal veya deniz suyu ile yapılan wellness – Spa hizmetlerini ve hidroterapi uygulamalarını kapsar.

Tatil Dinlenme Yeri Otel Resort SpaBir tatil yeri veya otel içinde yerleşik şekilde profesyonelce yönetilen Spa hizmetlerinin, sağlık ve iyileştirme ünitelerinde Spa mutfağı menü seçeneklerinin günlük veya daha uzun süreli sunulması olup wellness ve fitness hizmetlerinin de sunulmasını kapsar. Kaynak: Spa Nedir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …