Sinamekinin Faydaları

Sinamekinin Faydaları

sinameki bitkisi Özellikleri Baklagillerden sıcak bölgelerde yetişen birçok çeşidi bulunan bir bitki ve bu bitkinin bazı çeşidinin hafif acı; yapraklarından elde edilen ve hekimlikte kullanılan bir madde.

Sinameki kelimesinin asıl orijinal şekli “Senaü Mekkı’dir. Bu bitkinin Mekke’de yetişen türü pek meşhur olduğu için mekke senası anlamına gelen bu kelime, halk dilinde Sinameki olarak kullanılmıştır.

Diğer türlerinden üstün, olması sebebiyle ta­bipler Mekke Senasını tercih ederler. En büyük özelliği müshil olarak kullanılması­dır. Sinameki yan etkisi yok denecek kadar az olan faydalı bir ilaçtır. Yaş olarak veya kurutulup öğütüldükten sonra toz halinde kullanılır.

Sinamekinin faydaları
Sinameki yaprakları, mide ve bağırsakları yumuşatıcı ve ishal edici özelliğe sahiptir. Az miktarda alınırsa yumuşatır, eğer çok miktarda alınırsa ishal eder. Hindistan’dam mısırda ve arabistanda yetişir. En iyisi mekkede yetişenidir işte bu sebeple adına “Sena Mekkî” denilmiştir. Kurumuş yaprakları dövülüp toz haline getirildikten sonra acılığını gidermek için tatlı bir madde ağızdan alınır veya kaynatılarak suyu içilir yahut Lavman yapılarak makattan verilir. Eğer çok kaynatılacak olursa

kalbi kuvvetlendirir, işte bu en önemli ndendir.

Karasevda denilen hastalıktan meydana gelen evham ve vesveseye karşı faydalıdır.

Soğuk ve sıcaktan dolayı ciltte meydana gelen çatlaklara karşı iyi gelir. Kasları, adaleleri açar.

saçların çıkmasını sağlar, vücuttaki bitlere karşı faydalıdır. Devamlı baş ağrısına, uyuza, kaşıntıya, sivilcelere ve sara hastalığına karşı faydalıdır.

Kaynatılmış suyunu içmek, toz halinde olarak içmekten daha iyidir.

Bir defada toz halinde olanından üç dirheme (96.gram) kadar kaynatılmış olandan ise beş dir­heme (16 gram) kadar içilebilir.

Eğer sinameki ile beraber menekşe çiçeği ve çekirdeği çıkarılmış kızıl üzüm kaynatılırsa daha faydalı olur.

Sinameki ve şahtere otu vücuttaki yakıcı sıvıları yumuşatıp inceltir.

Sinameki, tereyağı ve bal ile karıştırıldıktan sonra kullanılırsa, sade olarak kullanılmasından daha iyi olur. Zira yağ ve bal sinamekiyi ıslah eder ve ‘ sinamekinin ishal edici özelliğini de artır.

Sinameki hafif ishal yapar faydasının çok olduğu içindir ki doktorlar onu her çeşit ilacın terkibine katarlar. Mesela sıvı müshillere, haplara, dövülerek veya pişirilerek yapılan ilaçlara ve macunlara katarlar, çünkü sinameki normal şekilde ishal yapar.

Safrayı ve balgamı söktürür, mafsalların en uç kısımlarına kadar sirayet eder. Mafsal ağrılarına ve evhama karşı iyi gelir.

Müshiller içinde en iyisi sinamekidir ancak acılığını gidermek için buna, kuru üzüm vaya şeker ilave edilmelidir. Nitekim Peygamber Aleyhis Selam, Sinamekiyi hurma ile beraber kullanırdı.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …