Sergen Yalçın Hayatı

Sergen Yalçın Hayatı, Sergen Yalçın Kimdir?

Sergen Yalçın Hayatı Ali Rıza Sergen Yalçın; 5 Kasım 1972 tarihinde Türkiye’nin İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Sergen Yalçın, 1.81m boyundadır ve faal futbol kariyeri süresince formasını giydiği bütün kulüplerde hücuma dönük orta saha olarak görev almıştır. Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu olarak kabul edilen Sergen Yalçın, profesyonel futbol kariyerine ülkesi Türkiye’de başlamıştır. İstanbul’da doğan Sergen Yalçın, 1982 yılında İstanbul’un güzide futbol ekiplerinden Beşiktaş JK’nin altyapısına yazılmıştır. 1982 yılında girdiği Beşiktaş JK altyapısında uzun yıllar futbol eğitimi alan Sergen Yalçın, 1991 yılına kadar burada kalmayı başarmıştır.

Sergen Yalçın Hayatı

1982 ile 1991 yılları arasında 9 yıl süren altyapı süreci sonrasında profesyonel olmaya karar veren Sergen Yalçın, ilk profesyonel mukavelesini de yine Beşiktaş JK ile yapmıştır. Altyapısında yetiştiği Beşiktaş’a imza atan Sergen Yalçın, kısa sürede kendisini kulübe kabul ettirmeyi başarmış ve kulübün vazgeçilmez isimlerinden birine dönüşmüştür. 1991 yılı itibariyle Beşiktaş A takımı ile maçlara çıkmaya başlayan Sergen Yalçın, 1996 yılına kadar Beşiktaş kadrosunda yer almayı başarmıştır. 1991 ile 1997 yılları arasında giydiği Beşiktaş JK forması ile toplam 158 ulusal lig müsabakası ya da başka bir ifadeyle Türkiye Süper Ligi karşılaşmasına çıkmış olan Sergen Yalçın, rakip filelere 46 gol bırakmıştır. Başarılı geçen Beşiktaş JK kariyeri sonrasında astronomik bir rakama Beşiktaş’tan İstanbulspor’a imza atan Sergen Yalçın, burada ise 2 sezon forma giymiştir.

İstanbulspor’a Transfer Olduktan Sonra 

Performansından herhangi bir şey kaybetmeyen Sergen Yalçın, 1997 ile 1999 yılları arasında İstanbulspor forması altında toplam 40 Türkiye Süper Ligi müsabakasına çıkmıştır. Bu müsabakalarda rakip filelere 15 de gol bırakan Sergen Yalçın, 1999 yılında Siirt Jet-Pa Spor’a imza atmıştır. Ancak Siirt Jet-Pa Spor’da herhangi bir resmi müsabakaya çıkmayan Sergen Yalçın 4 sezon boyunca Türkiye Süper Ligi’nin muhtelif kulüplerinde forma kiralık olarak forma giymiştir. 1999/00 sezonunda ilk olarak Fenerbahçe’ye kiralanan Sergen Yalçın, burada geçirdiği 6 ayda toplam 24 ulusal lig müsabakasına çıkmış ve de 8 gol atmıştır.

Başarılı geçen Fenerbahçe dönemi sonrasında Türkiye Süper Ligi’nin bir başka önemli ekibi olan Galatasaray’a kiralanan Sergen Yalçın, Galatasaray’da ise 21 Süper Lig müsabakasına çıkabilmiştir. Galatasaray forması altında da oldukça başarılı maçlar çıkaran Sergen Yalçın, çıktığı 21 müsabakada 6 da gol atmıştır. 2000/01 sezonunda ise bonservisi halen Siirt ekibinde olan Sergen Yalçın, bu kez de bir başka önemli ekip Trabzonspor’a kiralanmıştır. Trabzonspor’da 21 Türkiye Süper Ligi müsabakasına çıkmış olan Sergen Yalçın, bu müsabakalarda rakip filelere sadece 1 kez gol bırakabilmiştir.

2001 yılının Temmuz ayında ise Galatasaray tarafından kiralanan Sergen Yalçın, Mircea Lucescu yönetimindeki Galatasaray’da oldukça başarılı bir grafik çizmiştir. Galatasaray forması altında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Sergen Yalçın, PSV Eindhoven, SS Lazio, FC Barcelona, Liverpool FC, AS Roma gibi Avrupa’nın önde gelen ekiplerine karşı mücadele etme fırsatı yakalamıştır. Bu karşılaşmaların birçoğunda sahada yer alan Sergen Yalçın, oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Bu dönemde Galatasaray forması altında Türkiye Süper Ligi’nde 18 maça çıkan Sergen Yalçın, 7 de gol atmıştır. 2002 yılında Mircea Lucescu’nun başına geçtiği Beşiktaş’a transfer olan Sergen Yalçın, Beşiktaş ile büyük başarılara imza atmıştır.

Beşiktaş forması altında 4 sezon daha futbol oynamış olan Sergen Yalçın, bu dönemde 100 Türkiye Süper Ligi maçına çıkmış ve de 30 gol atmıştır. 2006 yılında Beşiktaş’tan ayrılan Sergen Yalçın, Etimeskut Şekerspor ile sözleşme imzalamış ve burada çıktığı 23 ulusal lig müsabakasında rakip filelere tam 13 gol bırakmıştır. 2007 yılında son olarak Eskişehirspor’a transfer olan Sergen Yalçın, burada ise 21 ulusal lig maçına çıkmış ve de 6 gol atarak 2008 yılında kariyerine nokta koymuştur. 1991 yılında Beşiktaş ile başlayan profesyonel futbol kariyerine 2008 yılında Eskişehirspor ile nokta koyan Sergen Yalçın, 17 yıllık faal futbol kariyeri boyunca toplam 426 ulusal lig maçına çıkmış ve de 132 gol atmıştır. Sergen Yalçın, Beşiktaş ile 4 Galatasaray ile de 2 Türkiye Süper Ligi zaferi elde etmeyi başarmıştır.

Bunun yanı sıra birçok da Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası kazanan Sergen Yalçın, 1994 ile 2003 yılları arasında da Türkiye kadrosunda yer almıştır. Türkiye milli forması altında bu 9 yıllık dönemde toplam 37 maça çıkmış olan Sergen Yalçın, 5 kez de gol atma başarısı göstermiştir. Profesyonel futbol kariyeri sonrasında teknik direktörlük yapmaya başlayan Sergen Yalçın, sırasıyla Beşiktaş A2, Gaziantepspor ve Sivasspor kulüplerini çalıştırmıştır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …