Saman Nezlesi Nedir

Saman Nezlesi Nedir

çocukluk döneminde başlayan tekrar eden mükerrer ataklarla giden allerjik bir hastalık. mevsimlik veya her zaman olmak üzere iki tipi vardır. çiçek tozları otlar çimen ve küfler mevsimlik ev tozları ve yün ise parennial saman nezlesine, sebep olur. genellikle hastalar allerjik bünyelidir ve ailelerinde başka allerjik hastalık bulunur

hastalarda bol sulu burun akıntısı hapşırma burunda kaşıntı her iki gözde sulanma kaşıntı ve yanma vardır. gözler şiş ve kızarık burun mukozası soluk mavimsi renktedir. hastaların burun salgısı ve kanlarında akyuvarların eozinofil grubu artmıştır. saman nezlesi yapan amilin allerjinin ne olduğu ise deri testleriyle tespit edilir.

hastalığın etkili tedavisi yoktur. hiposensitizasyon duyarlılık azaltma bazan faydalıdır. allerjen ilgili mevsimden 23 ay önce başlayarak gitgide artan dozda hastaya şırınga edilir. böylece allerjene karşı bağışıklık kazanmış olur.

antihistaminler efedrin ve fenil propanolamin faydalıdır. sinirli ve gergin hastalara sakinleştirici müsekkin verilir. bunlarla kontrol edilemeyen vak’alarda belirtiler devam ettiği sürece kortikosteroitler ağızdan veya teneffüs spreyleri halinde kullanılır.

şüphesiz en iyisi allerjenden uzak durmaktır. o mevsimde allerjeni geçirmeyen maskeler kullanılabilir. allerjen ev tozu veya yün ise tozsuz yünsüz oda hazırlanmalıdır. bütün örtü ve eşyalar antijenik olmayan maddelerden olmalıdır. oda süpürülmemeli sık sık ıslak bezle silinmelidir. battaniye ve yataklar pamuk veya mümkünse tamamen toz geçirmiyecek şekilde kılıflı olmalıdır. sun’î boyalı gıdalar meşrubatlar boyalı sakız dondurma kuruyemiş fazla yenmemelidir.

hastalıkta bütün tedbirlere rağmen hiçbir zaman tam bir iyileşme olmaz. allerjenle karşılaştırıldığı zaman yeniden atak olur tanım saman nezlesi, tanımı yanlış isimlendirilmektedir. çünkü saman bu olaya neden olmaz. hastalık akan kaşınan burun ve göz hapşırma boğaz kaşıntısı ve burun boğazda çok miktarda akıntıdan oluşmaktadır. havayla solunan parçaçıklara karşı gelişen allerji buna neden olmaktadır. yaz gribi ise bilinen grip virüs enfeksiyonları den farklıdır gribin aksine saman nezlesi gibi havadaki parçaçıklara karşı gelişen bir alerjidir. saman nezlesi ve yaz gribi tıp dilinde allerjik rinit olarak bilinen durum için kullanılan yaygın isimlerdir. rinit burun iltihabıdır.

her yıl çok sayıda insan allerjik rinite yakalanmaktadır. bazıları çok hafif atlatırken bazıları için çok ağır geçmekte işlerini engellemekte ve yaşam kalitesini bozmaktadır.

allerjinin nedeni nedir bir bitki veya hayvana ait bir parçaçık vücüda girerse gözü kaplayan zardan burun veya boğazdan bu istilayı önlemek amacıyla bağışıklık sistemine ait bir yanıt gelişir. normal şartlar altında bu yararlı doğal bir korunmadır. bununla birlikte bazı kişiler bir takım maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermektedir. bu maddelere allerjen kişilere ise allerjik denilmektedir. bu olay ailevi olarak görülme eğilimi göstermektedir.

allerjenler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. bunlar daha sonra allerjenlerle birleşerek vücudda bu şekilde istenmeyen etkilere yol açan bazı kimyasal maddelerin salgılamasına neden olurlar. histamin bunlar içinde en iyi bilinen kimyasal maddedir. bu madde burun zarlarının şişmesine kaşıntıya tahrişe ve aşırı miktarda sümük oluşmasına neden olur.

hangi allerjenler rinit yapar havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri gözümüz burnumuz ve boğazımızdaki zarlar üzerinde birikirler. polenler mantar sporları hayvan tüyleri ve ev tozu bu parçaçıkların en sık rastlananlarındandır.

hangi polenler sorun olur ilkbaharın erken dönemlerinde saman nezlesine polenler yada çevrede sıklıkla rastlanan ağaçlar neden olmaktadır. ilkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanmaktadır. renkli süs bitkileri nadir olarak allerjiye neden olmaktadır. çünkü onların polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır. bu bitkilerin polenleri bir yerden bir yere böcekler tarafından taşınmaktadır. arılar kelebekler

bazı bitkiler ise ağustosun sonunda polen vermeye başlarlar. bu eylül ayı boyunca devam eder kimi zaman ekim ayına kadar veya ilk soğuklara kadar polen verdiği olur.

mantar nedir mantarlar ekmeği küflendiren meyvaların bozulmasına neden olan küflerdir. aynı zamanda kuru yapraklarda çayırlarda samanda tohumlarda diğer bitki ve toprakta da bulunurlar. soğuğa dirençli oldukları için allerji sorunu uzundur ve karın toprağı kapattığı dönemler dışında tüm bir yıl sporları havada bulunur.

ev içinde mantarlar ev bitkilerinde ve onların saksı toprağında yaşar. bodrum katları ve çamaşır odaları gibi nemli yerlerin yanı sıra peynirde ve mayalanmış içkilerde de bulunurlar.

tüm yıl boyunca saman nezlesi nasıl değişir allerjenler hayvan artıkları kediler köpekler atlar yün kozmetik malzemeler mantarlar yiyecekler ve ev tozlarıda dahil olmak üzere bütün yıl boyunca bulunurlar. ev tozu mobilyalardan dökülen selülozdan mantardan ev hayvanlarında dökülen artıklardan ve böcek parçalarından oluşan karmaşık bir yapıdır. allerji kışın sıcak hava sistemlerinin açılmasıyla ev tozunun etkisi altında artmaktadır.

allerji zararlı olabilir mi allerjik kişilerin soğuk algınlığına sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonlarına olan hassasiyetleri artmıştır. bu hastalık onları allerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. hatta bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir.

siz ne yapabilirsiniz ideal olarak allerjinizin oluştuğu yerden uzakta yaşamayı seçebilirsiniz. örneğin sadece deniz havası teneffüs edebileceğiniz bir yerde veya hiçbir şeyin yaşamayacağı kadar kuru bir iklimde yaşamanıza devam edebilirsiniz. ne yazık ki bu ideal uygulama nadiren yapılabilir. ancak aşağıda sıralanan kendi kendinize yardım önerileri denemeye değerdir.

çimleri keserken veya ev temizliği yaparken polen maskesi takın. birçok eczaneden temin edilebilir ısıtma ve havalandırma sistemlerindeki filtreleri aylık olarak değiştirin yada bir hava temizleme aygıtı kullanmaya başlayın polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapıları ve pencereleri kapalı tutun.

evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durun kuş tüyü yastıkları yün battaniye ve yün örtüleri pamuk veya sentetik maddeden yapılmış olanlarla değiştirin gerekli olduğunda yeterince antihistaminik ve dekonjestan kullanın yatağınızın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir şekilde uyuyun. bunun için yatağınızın baş tarafındaki ayakların altına birer tuğla koyabilirsiniz.

genel sağlık kurallarına uyun hergün egzerzis yapın. sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun. dengeli beslenin karbonhitratları aza indirin. dietinizi vitaminler ve özelliklede c vitaminiyle destekleyin.

doktorunuzun tavsiyelerine uyun kış aylarında iyi bir nemlendirici kullanın. çünkü kuru ev içi havası birçok allerjik kişinin kötüleşmesine neden olmaktadır. ancak nemlendiricide mantar üreme şansına da dikkat edin.

doktorunuz sizin için ne yapabilir kulak burun boğaz uzmanınız tam bir kulak burun boğaz baş ve boyun muayenesi yapacaktır. dikkatli bir değerlendirme sonucunda doktorunuz şikayetlerinize herhangi bir enfeksiyonun yada yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığına ve bunlara yönelik uygun tedaviye karar verecektir.

allerji tedavisinde bir çok ilaçtan yararlanılmaktadır ve dokturunuz bunlar arasından size en uygun olanını seçecektir. bunlar arasında antihistaminikler dekonjestanlar kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. şüphelenilen bir allerjinin medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığınıda kapsamaktadır. sonuç olarak detaylı bir hikaye ve iyi bir muayeneden sonra doktorunuz hangi maddeye karşı allerjiniz olduğunu tespit etmek için testler önerebilir.

solunum havasındaki allerjenlerin tek tedavisi spesifik olarak o allerjene karşı antikor oluşturacak enjeksiyonlar yapmaktır. bundan önce hassasiyetinizin gerçek nedeni bulunmalıdır. allerji araştırmaları ya kan tahlili yada deri testi şeklindedir. modern testler sadece hangi maddeye karşı allerjiniz olduğu değil bu allerjinin düzeyi de ortaya çıkmaktadır. bu eğer enjeksiyon gerekiyorsa başlanabilecek en yüksek dozla başlayarak tedaviye cevabı en kısa zamanda almamızı sağlar

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …