Rahatlama ve Stresin Azaltılması

Rahatlama ve Stresin Azaltılması

ABD’de yetişkinlerin % 40’ı yüksek stresin yaşamlarının herhangi bir döneminde sağlıklarını olumsuz etkilediğini bildirmektedirler. Bazı ailevi sorunlar oldukça stres verici ve zordur, hatta çözümü olanaksız problemler söz konusu olabilir. Bazı işler doğası gereği diğerlerinden daha stres vericidir, bazı işyerleri ise doğal olmayan bir biçimde diğerlerinden daha stres verici olmaya zorlanmaktadır.

Günlük yaşamın sıklıkla karşılaşılan stres kaynakları kaslarımızı daha gergin hale getirir. Vücudumuzun strese karşı “mücadele et veya kaç” şeklinde bir yanıt vermeye hazırlanması sonucu kaslarımızda bir gerginlik hissederiz. Eğer işyerinizde veya evinizde düşük veya yüksek düzeyde bir stres, sürekli bir stres yaşıyorsanız belinizdekiler dahil tüm kaslarınız o denli sık gerginleşir ki bir süre sonra hangi durumun normal, hangisinin sıra dışı olduğunu ayırt edemez hale gelirsiniz. Gergin kaslar ise omurganıza yakın duyarlı bir alanda güçlü bir ağrı sinyali oluşturacak biçimde etki gösterebilirler.

Eğer bel ağrınız özellikle stresten kaynaklanıyorsa bir danışman pskoloğun veya klinik psikoloğun yardımından yararlanabilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında günlük yaşamın stres faktörleri ile bel ağrınızın daha da şiddetlenmesine yol açan kas gerginliği arasındaki bağlantıyı bozacak nitelikteki bazı yararlı rahatlama ve egzersiz tekniklerini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda stese neden olan olayları saptama ve yönetme konusunda da yardım alabilirsiniz.

Başarılı biçimde uygulandıklarında bazı teknikler “rahatlama yanıtı” olarak karakterize edilebilecek bir dizi değişikliğe yol açarlar. Bu teknikler arasında biofeedback, progresif kas rahatlaması, otojenik eğitim, meditasyon, kendi kendine hipnoz, yönlendirilmiş imaj teknikleri ve hipnoz gibi yöntemler vardır. Seçiminiz bu konudaki kişisel tercihinizi bağlıdır. “Rahatlama yanıtı”nı düzenli olarak elde edebilen kişiler gün içinde pratik olarak bu teknikleri uygulamıyor olsalar da genel anlamda stresin negatif yönlerinden daha az etkilenirler. Bu teknikler konusunda bilgi veren kitaplardan yararlanabilirsiniz.

1990’da ABD’de 75 milyon insan sağlıklarını etkileyecek düzeyde stres yaşamışlardır, 25 milyon kişinin bu konu hakkında bir profesyonel ile konuştuğu varsayılmaktadır, 10-15 milyon kişi kesin olarak profesyonel yardım almıştır. Bu kişilerin % 85’i aldıkları yardımın yarar sağladığını % 50’si ise oldukça memnun kaldıklarını belirtmektedirler

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …