Pizza ilk Ne Zaman Yapıldı

Pizza ilk Ne Zaman Yapıldı? Pizza İlk Ne Zaman Yapılmış?

Pizza İlk Ne Zaman Yapıldı? Pizza, üç bin yıl önce kavurma taşları üzerinde pişirilen antik yassı çörek veya börekten gelmektedir. İnsanlar tarafından tüketilen ilk tip mayalanmamış ekmek, ince yassı çörek veya turta da bir çeşit pizzadır.Mayaların bulunmasının hemen ardından Mısırlılar mayalı yassı çörekleri tüketmişlerdir. Pizza terimi ise bir Latin terimi olan ‘pinsa’dan gelmektedir ve bir Latin fiili olan ‘pinsere’nin geçmiş zaman halidir ve ‘çarpışma’ anlamına gelmektedir.

Pizza İlk Ne Zaman Yapıldı? Mısırlı, Yunan ve Romalı gibi Akdeniz bölgelerinde yaşayan medeniyetler arpadan, sudan ve çeşitli baharatlardan yapılmış yassı çörek veya börekleri yemekteydi. Bu yassı börek veya çörekler pizzanın ‘ataları’ olarak kabul edilmektedir.

Pizzanın en iyi bilinen bileşenleri mozzarella ve domatestir. İtalya’nın mozzarella ve domatesle tanışması iki tarihsel olayla meydana gelmiştir.

Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, Güney İtalya’nın Longobardlar (Alman Kabileleri) tarafından istila edilmesiyle İtalya bizon başlarıyla tanışmıştır. Daha sonra ise ‘mozzarella’ üretiminde bizon sütü kullanılmaya başlanmıştır.

Güney Amerika’dan (Peru) ve Avrupa’dan domatesin ithal edilmesi Yeni Dünya Amerika’nın keşfine neden oldu.

Domates İtalyan kuzinelerde kullanıldı ve geleneksel popüler pizzanın doğduğu Napolitan kuzineler oluştu. Pizzanın ana vatanında bulunması çok zaman almadı ve Napoli’den dünyaya yayılmaya başladı.

İlk ‘modern’ pizza dükkanı Pietro Colicchio tarafından 1780 yılında Napoli’de kuruldu. Pizza dükkanına “Pietro e basta Così” ismini verdi.

Pizza, İtalyan kökenli bir hamur işi yemeği. Üstüne birçok malzeme konulabilir. Kaşar peyniri, sosis, domates, salam, biber, zeytin, mısır gibi ana malzemeleri dışında birçok değişik malzemenin konulduğu pizzalar da bulunmaktadır. Özellikle ana vatanı olan İtalya’da ve ABD’de birçok pizza türü geliştirilmiştir.

Dünyanın birçok yerinde pizza evlere servis edildiği için tüketimi oldukça yüksektir. Pizza savaş döneminde bulunmuş bir yemektir. Savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …