Acur Nedir

Acur Nedir? Acur Nedir Nasıl Kullanır?

Acur Nedir? Acur Nedir Nasıl Kullanır? acur, kabakgiller familyasına ait bir meyve çeşididir. Türkiye’de kabakgiller familyasının neredeyse tüm türleri yetişmektedir. Görüntü itibariyle salatalığa benze de, kavunla aynı tür içinde yer alır.

Acur, yaklaşık bir metreye kadar uzayabilen, düz ya da bükülebilen bir yapıya sahiptir. Oldukça açık, beyaza yakın bir rengi vardır. Bazı meyvelerinin kabuğu hafif tüylü olabilir ve dikey çizgilidir. Yaygın olarak turşu şeklinde tüketilir. Türkiye’de farklı çeşitleri bulunur. tat açısından salatalıkla benzerlik gösterir. Soğutucu ve rutubet verici özellikler taşır. Bu özelliklerden dolayı sıcak iklimli bölgelerde yetiştirilir.

Acurun üretimi yaz mevsiminde gerçekleşir. Acur, sıcak iklimlerde yetişen bütün bitkiler gibi yüksek su oranı barındırır ve hazmı oldukça kolaydır. suyu depolayan kısmı çekirdekli bölgesidir. Yaklaşık 12-15 santimetre uzunluğa eriştiğinde, en lezzetli halini alır. Tat bakımından salatalıktan oldukça hafiftir.

Acur, İngilizcede “Ermeni salatalığı” olarak yer alır. Orta Doğu ve diğer dünya mutfaklarında “yabani salatalık” olarak anılır. Akdeniz’in belirli bölgelerinde “hıta” adını alır. Anadolu’da halk arasında “yılan kavunu” olarak adlandırılır.

acurÖzellikle anadolu, Orta Doğu ve Güney Batı Asya’da yetiştirilir. sağlıklı beslenmek için taze hali, nar, fesleğen ve çeşitli yeşillikler kullanılarak salata halinde tüketilir. cacık yapımında kullanıldığında farklı ve ferahlatıcı bir etki yaratır. Tüylü acurun içi oyulup, kurutularak dolma yapılır. Taze hali, salatalık gibi doğrudan tüketilebilir. Acurun, Antep, kilis ve Maraş mutfaklarında tüketimi yaygındır. Detoks gibi vücudu temizlemeye yönelik beslenme yöntemlerinde de kullanılabilir.

Acurun Faydaları Nelerdir

  • Sulu yapısı sayesinde susuzluğu giderir.
    İdrar söktürücü özelliği vardır.
    Vücudun rahatlatır.
    Mide ve böbrekler üzerinde de rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
    Suyun çözücü etkisiyle, boşaltım sisteminin tamamını olumlu yönde etkiler.

acur mide öz suyu için yan etki yaratabilir. Bunu engellemek için çeşitli meyvelerle, hurma, bal ve zencefille tüketilebilir. Fakat birlikte tüketildiği bal, hurma gibi doğal şeker içeren yiyeceklerle fazla tüketildiğinde kilo aldırabilir. Bu nedenle tüketirken dikkatli ve ölçülü tüketmek gerekir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Transpalet Nedir? Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …