Paint ile Yeni Renkler Yaratmak

Paint ile Yeni Renkler Yaratmak

Paint ile Yeni Renkler Yaratmak Paintin sunduğu hazır renkler size yetmiyorsa, kendi renklerinizi kendiniz yaratmalısınız. Paint programı ile, farklı renkleri karıştırarak kendi zevkinize uygun yeni renk tonları yaratabilirsiniz. üstelik bu işlem, hiç de sanıldığı kadar zor değildir. Eğer paint programında sunulan hazır renkler sizin için yeterli değilse, ilk iş olarak kendi tercihlerinize uygun bir renk paleti hazırlamalısınız. Bu bölümde, farklı renkleri kullanarak yeni renk tonları yaratmayı öğreniyoruz.

Paint ile Yeni Renkler Yaratmak

Paint programını başlatın ve menü çubuğunda göreceğiniz renkler menüsünden renkleri düzenle seçeneğine tıklayın.

Karşınızda renk paleti penceresi belirecektir. Bu penceredeki özel renk tanımla düğmesine tıklayın.

Pencerenin sol bölümünde, mevcut tüm renkleri bir arada görebileceğiniz renk paleti yer alır. Yeni bir renk yaratmak içinse, sağ bölümde göreceğiniz renk matrisi üzerinde gezinmeniz gerekli. Farenin sol tuşunu kullanarak bu alanın içerisine tıklayın ve istediğiniz rengin üzerine gelinceye kadar hareket ettirin. Bu sırada, matrisin altındaki ton ve doygunluk değerleri de otomatik olarak değişecektir.

Matrisi kullanarak renginizi seçtikten sonra, bu kez de rengin koyuluğunu belirlemelisiniz. Koyuluğu belirlemek için, pencerenin en sağındaki uzun renk çubuğu üzerin de yer alan oku faren in sol tuşuyla kaydırmanız yeterli.

Oluşturduğunuz rengi beğendiyseniz, özel renklere ekle düğmesine tıklayın. renginiz, özel renkler başlığı altındaki boş kutulardan birisine yerleştirilecektir.

Böylece zevkinize uygun bir renk tonunu yaratmış oldunuz. Tamam düğmesine basarak çizim penceresine geri dönebilirsiniz. Yeni renginiz, resimlerde kullanılmaya hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak.

Rgb Renk Düzeni

Pencere içerisinde gördüğünüz rakamlar, rgb red, green, blue – kırmızı, yeşil, mavi renk düzenine ait sayısal tanımlamaları sembolize ederler. Bu düzende oluşturulacak her yeni renk aslında üç temel rengin belli oranlarda karıştırılması ile yaratılır. Değerler 0 ile 255 arasındadır. Pek çok profesyonel grafiker, renklerle oynarken bu değerleri kullanarak çalışır. Eğer her renk için tanımlanan doğru değerler biliniyorsa, bu şekilde yeni tonlar yaratmak da son derece kolay olacaktır.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …